Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Καλησπερα συναδελφοι, μπορει να με πληροφορησει καποιος στο παρακατω θεμα.
Ειμαι στην περιπτωση υπαγωγης με ληψη δανειου.
Ο αρχικος επιλεξιμος π/υ ηταν 10000.  (επιχορηγηση 60%).
Χορηγηθηκε προκαταβολη 10000*0,40*0,70=2800 .
 
Ο τελικος π/υ βασει των αποδειξεων ειναι 6000. Αρα το νεο δανειο, μετα τον ελεγχο θα ειναι 6000*0,40=2400.
Επομενως οι προμηθευτες ελαβαν περισσοτερα 2800-2400=400 ευρω.
 
Εγω βρισκομαι στην φαση   ΄΄07. ΑΙΤΗΣΗ ΣΕ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΩΝ΄΄  , να προχωρησω στην επομενη φαση κανονικα η πρεπει να επιστραφουν τωρα τα 400 ευρω (και αν ναι πως διαδικαστικα θα γινει αυτο).
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

7 ώρες πριν, dimitris333 said:
Καλησπερα συναδελφοι, μπορει να με πληροφορησει καποιος στο παρακατω θεμα.
Ειμαι στην περιπτωση υπαγωγης με ληψη δανειου.
Ο αρχικος επιλεξιμος π/υ ηταν 10000.  (επιχορηγηση 60%).
Χορηγηθηκε προκαταβολη 10000*0,40*0,70=2800 .
 
Ο τελικος π/υ βασει των αποδειξεων ειναι 6000. Αρα το νεο δανειο, μετα τον ελεγχο θα ειναι 6000*0,40=2400.
Επομενως οι προμηθευτες ελαβαν περισσοτερα 2800-2400=400 ευρω.
 
Εγω βρισκομαι στην φαση   ΄΄07. ΑΙΤΗΣΗ ΣΕ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΩΝ΄΄  , να προχωρησω στην επομενη φαση κανονικα η πρεπει να επιστραφουν τωρα τα 400 ευρω (και αν ναι πως διαδικαστικα θα γινει αυτο).

Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω στο ερώτημα σου απλά ήθελα να κάνω μια διευκρίνηση. Το 2800 είναι η προκαταβολή του αρχικού δανείου, αλλά το 2400 είναι το δάνειο στη δεύτερη περίπτωση. Η προκαταβολή στη δεύτερη περίπτωση δεν είναι 2400*0 70=1680€;; άρα το ποσό που λογικά θα πρέπει να επιστραφεί δεν είναι 2800-1680=1120€;;; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Έχω μια περίπτωση με τη διαδικασία τραπεζικού δανεισμού, την οποία τώρα ολοκληρώνω. Το τελικό συνολικό κόστος είναι μικρότερο από αυτό που είχε υπολογιστεί βάσει των προσφορών των προμηθευτών στην πρώτη φάση. Παρόλο που είναι σε διαδικασία δανεισμού, το σύστημα μου ζητάει ποσό ίδιων κεφαλαίων 0,23ευρώ. Πως πρέπει να πληρωθεί αυτό το ποσό και σε ποιόν?

1.jpg.8779c2c131d471310042669ea62572b5.jpg

Μόλις διασταύρωσα ότι η διαφορά των 0,23ευρώ προκύπτει από τα ποσά στην αντικατάσταση κουφωμάτων και ρολών, επειδή ξεπερνούν τα μέγιστα βάσει τετραγωνικών που δίνει το πρόγραμμα. Οπότε θα πρέπει ο ωφελούμενος να δ΄ψσει 0,23ευρώ στον αλουμινά κ να του εκδώσει κάποιο παραστατικό?

Edited by kakallia
Link to comment
Share on other sites

kakallia ο ωφελούμενος πρέπει να καταθέσει στον αλουμινά 0,23 € κανονικά όπως ισχύει με όλες τις καταθέσεις. Ο αλουμινάς δεν εκδίδει άλλο παραστατικό, καθώς τα ποσά καλύπτονται από το αρχικό (το πρόγραμμα θα του δώσει 0,23 λιγότερα από το τιμολόγιο και το σύνολο θα κλείνει σωστά !!!)

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση ωφελούμενου που είχε δηλώσει στην αίτηση, τη διεύθυνση του ακινήτου και ΔΟΥ την Χ στην οποία ανήκει η περιοχή.

Ο ωφελούμενος, στο μεταξύ παντρεύτηκε, άλλαξε διεύθυνση και ΔΟΥ στη Β.

Ο προμηθευτής εξέδωσε απόδειξη για τα κουφώματα που θα τοποθετήσει τη ΔΕ 1/4/19, αλλά έγραψε ως ΔΟΥ τη Β και όχι την Α (της αρχικής αίτησης). Το ερώτημα είναι αν αυτό μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στον έλεγχο των παραστατικών.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, οπότε κάνει ο ωφελούμενος την κατάθεση στον αλουμινά, και απλά βάζω το αποδεικτικό κατάθεσης στα δικαιολογητικά?

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, MAKAP said:

Περίπτωση ωφελούμενου που είχε δηλώσει στην αίτηση, τη διεύθυνση του ακινήτου και ΔΟΥ την Χ στην οποία ανήκει η περιοχή.

Ο ωφελούμενος, στο μεταξύ παντρεύτηκε, άλλαξε διεύθυνση και ΔΟΥ στη Β.

Ο προμηθευτής εξέδωσε απόδειξη για τα κουφώματα που θα τοποθετήσει τη ΔΕ 1/4/19, αλλά έγραψε ως ΔΟΥ τη Β και όχι την Α (της αρχικής αίτησης). Το ερώτημα είναι αν αυτό μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στον έλεγχο των παραστατικών.

θεωρητικα, δεν πρεπει να εχει κανενα προβλημα

αφου η αλλαγη ΔΟΥ ειναι υποχρεωτικη, οταν αλλαζεις διευθυνση.

[σωστα εγραψε την νεα διευθυνση και τη νεα ΔΟΥ]

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQs_General.html

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, έχω "ξαναενοχλήσει" το forum, αλλά χρειάζομαι πραγματικά τη βοήθεια σας. 

Έχω αίτηση με δάνειο από Eurobank. Από το Νοέμβριο περιμένω εκταμίευση προκαταβολών στους προμηθευτές, έχοντας κάνει όλα τα βήματα. Από την τράπεζα μου λεν απλά να περιμένω. Όμως το Μάιο εκπνέει η διορία για καταβολή όλων των παραστατικών ολοκλήρωσης του έργου - εγώ όμως σε αυτό το στάδιο δεν μπορώ να κάνω καμία κίνηση μέχρι να μπουν οι προκαταβολές. Έχει συναντήσει κανείς κάτι τέτοιο?

Πρόκειται για τράπεζα Eurobank!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχουν παρατηρηθεί περιπτώσεις λανθασμένων καταχωρήσεων στοιχείων στο Πληροφοριακό Σύστημα όταν η αίτηση βρίσκεται σε τρέχουσα κατάσταση «07. Υλοποίηση παρεμβάσεων», παρακαλούμε να δίνεται ιδιαίτερη προσοχή για την ορθή καταχώρηση στοιχείων στις 4 καρτέλες της ενότητας "Παραστατικά – Λοιπά έξοδα".

Συγκεκριμένα, στην καρτέλα "Καταχώρηση Δαπανών" θα πρέπει να καταχωρούνται ορθά οι στήλες:

Προμηθευτής

Στοιχεία Παραστατικού

Ποσότητα (m2/τεμάχια)

Κατηγορία Δαπάνης

Κόστος (συμπεριλ. ΦΠΑ)

 

Θα πρέπει να επιλέγονται οι σωστοί προμηθευτές, να αναγράφονται τα ορθά στοιχεία παραστατικού, να επιλέγονται και να καταχωρούνται η σωστή ποσότητα και κατηγορία δαπάνης όπως αυτές ορίζονται στον Οδηγό Εφαρμογής, καθώς και να αναγράφεται ορθά το κόστος βάσει των παραστατικών που υποβάλλονται.

Επίσης:

-Η καταχώρηση μιας παρέμβασης δε μπορεί να περιλαμβάνει μόνο εργασία.

-Όταν υπάρχει δάνειο δεν καταχωρούνται οι προκαταβολές δανείου των προμηθευτών στην καρτέλα "Καταβληθέντα ίδια κεφάλαια".

Αν γίνουν λανθασμένα κάποια από τα παραπάνω, είναι πιθανό αυτά να οδηγήσουν σε αύξηση του υπολογιζόμενου απαιτούμενου ποσού Ιδίων Κεφαλαίων και παράλληλα σε μείωση του υπολογιζόμενου Επιλέξιμου κόστους και του Ποσού επιχορήγησης.

 

 

Λέει ότι ''η καταχώρηση μιας παρέμβασης δε μπορεί να περιλαμβάνει μόνο εργασία.''  Εγώ που έχω δυο τιμολόγια για τον ηλιακο (ένα για τον ηλιακό ως τεμάχιο και ένα την εργασία τοποθέτησης) πώς θα τα περάσω;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dimitris GM said:

θεωρητικα, δεν πρεπει να εχει κανενα προβλημα

αφου η αλλαγη ΔΟΥ ειναι υποχρεωτικη, οταν αλλαζεις διευθυνση.

[σωστα εγραψε την νεα διευθυνση και τη νεα ΔΟΥ]

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQs_General.html

 

Κανονικά, δεν καταχωρούνται ΑΦΜ-ΔΟΥ, παρά μόνο η περιγραφή ΙΔΙΩΤΗΣ στη δραστηριότητα.

Σε κάθε περίπτωση, η διεύθυνση που θα αναγραφεί πρέπει να είναι η δ/νση του ακινήτου που έγιναν οι παρεμβάσεις κ' όχι η νέα δ/νση κατοικίας του ωφελούμενου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.