Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

On 17/5/2019 at 1:15 ΜΜ, zio7 said:

Καλησπέρα. Για να μπει στο εξοικονομώ διαμέρισμα θα πρέπει να έχει οριζόντια ιδιοκτησία?

Δεν ειναι απαραιτητο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει περιορισμός ως προς την ιθαγένεια του ιδιοκτήτη για να εντάξει το σπίτι του στο εξοικονομώ; (για το νέο που θα βγει και εάν βγει ρωτάω φυσικά)

Απευθύνεται μόνο σε Έλληνες;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Fade2Black said:

Υπάρχει περιορισμός ως προς την ιθαγένεια του ιδιοκτήτη για να εντάξει το σπίτι του στο εξοικονομώ; (για το νέο που θα βγει και εάν βγει ρωτάω φυσικά)

Απευθύνεται μόνο σε Έλληνες;

Η μόνη αναφορά που γίνεται στον οδηγό είναι στη σελίδα 39, κεφάλαιο 5.2: Γ) Κάτοικος εξωτερικού

και απ' ό,τι καταλαβαίνω δεν τίθεται κάποιος περιορισμός στην ιθαγένεια του ωφελούμενου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ TBD το ίδιο έχω διαβάσει και εγώ αλλά δεν νομίζω ότι έχει να κάνει κάτι. Μάλλον μπορεί και ξένος ιδιοκτήτης προφανώς.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

Μόλις ξεκίνησα τις εργασίες πέθανε ο δικαιούχος. Απέστειλα στις 21/3 στο  [email protected] αίτημα με τα απαραίτητα δικαιολογητικά  για μεταφορά του δικαιώματος στη σύζυγο του, μου απάντησαν σε μια μέρα ότι θα εξετάσουν το αίτημα μου, αλλά από τότε τίποτα. Ξαναέστειλα email αργότερα, αλλά καμία απάντηση.  Στο τηλέφωνο δεν απαντούν. Εχει αντιμετωπίσει κανείς τέτοια περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε πεθάνει ο δικαιούχος σε εξοικονόμηση 1, πριν την έγκριση, οπότε δεν προχώρησε ποτέ. Δοκίμασε να πάρεις και τηλέφωνο στο helpdesk. Αν είχε κοινό λογαριασμό με την σύζυγο, δεν θα είναι και τόσο δύσκολο να το συνεχίσει αυτή. Ένα ΠΕΑ έμεινε να πληρώσει. Σημείωσε την ώρα που μιλήσατε, αν σου πουν τίποτα στον έλεγχο, να αναφέρεις την συνομιλία καθώς αυτές (λένε ότι) καταγράφονται.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, θανος_ said:

καλησπέρα

Μόλις ξεκίνησα τις εργασίες πέθανε ο δικαιούχος. Απέστειλα στις 21/3 στο  [email protected] αίτημα με τα απαραίτητα δικαιολογητικά  για μεταφορά του δικαιώματος στη σύζυγο του, μου απάντησαν σε μια μέρα ότι θα εξετάσουν το αίτημα μου, αλλά από τότε τίποτα. Ξαναέστειλα email αργότερα, αλλά καμία απάντηση.  Στο τηλέφωνο δεν απαντούν. Εχει αντιμετωπίσει κανείς τέτοια περίπτωση;

Έχω και εγώ μια παρόμοια περίπτωση. Τους έστειλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά τέλος Φεβρουαρίου. Μετά το τρίτο mail απάντησαν "ότι ελέγχεται από το αρμόδιο όργανο"

Παρατήρησα όμως τις τελευταίες μέρες ότι η συγκεκριμένη αίτηση έχει μεταβεί στην κατάσταση  94. Έλεγχος διαδοχής

και μάλιστα δεν υπάρχει το πεδίο ΠΡΟΘΕΣΜΙΕΣ 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, lamgar said:

Είμαι στη φάση έκδοσης του Β ΠΕΑ ..Ο ενεργειακός επιθεωρητής που έβγαλε το πρώτο ΠΕΑ είναι διαφορετικός από αυτόν που βγάζει το δεύτερο και δεν γνωρίζει τι γίνεται με την πρόταση παρεμβάσεων και περιμένει ενημέρωση για την τελική πρόταση παρεμβάσεων από το ypeka αλλά τίποτα μέχρι τωρα...στην αρχική πρόταση παρεμβάσεων είχαν γίνει κάποια λάθη όπως π.χ λάθος αναγραφή τ.μ σε παρεμβάσεις.Ποια είναι η διαδικασία με την τελική  πρόταση παρεμβάσεων;αλλάζει;καταχωρει άλλη στο building center;απλά ανεβάζει την τελική πρόταση παρεμβάσεων στα δικαιολογητικά;τι ακριβώς γίνεται; ευχαριστώ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επανέναρξη ‘‘εξοικονομώ’’: Ημερομηνία-ορόσημο η 10η Ιουνίου

https://www.b2green.gr/el/post/69366/epanenarxi-‘‘exoikonomo-imerominia-orosimo-i-10i-iouniou?fbclid=IwAR2IwRK45_kPrgxjCWb2yuOzFIL0SNyqDPLzwaeQhmJf0DmBmhj-ME2F1wQ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Υπάρχει μέσος χρόνος απάντησης με την ολοκλήρωση των εργασιών για την διενέργεια τελικού ελέγχου για εκταμίευση χρημάτων (δανειοδότηση).

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.