Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, funkyphreak2 said:

Αιτηση η οποία γύρισε με εκκρεμμότητες και πρέπει να ανεβάσω κάποια επιπλέον έγγραφα, τα οποία όμως κανονικά τα ανεβάζαμε στην καρτέλα Παραστατικά/Λοιπα έξοδα -> Ψηφιοποιημένα Παρστατικά, στην οποία καρτέλα όμως δεν έχω δυνατότητα να ανεβάσω τώρα...Τα επιπλέον έγγραφα μπορώ να τα ανεβάσω στα "Δικαιολογιτικά" ?

Ναι. ακριβώς !!!! Τα ανεβάζεις στα δικαιολογητικά και απαντάνε πάρα πολύ γρήγορα ...  μου απάντησαν σε μισή ώρα ...

Link to comment
Share on other sites

Μου έτυχε να ολοκληρώσουν την υπαγωγή σε λίγα λεπτά της ώρας αλλά μου έτυχε να περάσουν και 2 μήνες από το τελευταίο ανέβασμα-διόρθωση αρχείων. Δεν υπάρχει δεδομένος χρόνος διεκπεραίωσης..

Link to comment
Share on other sites

Λογικά στην περίπτωση που αναφέρθηκε παραπάνω, ο προμηθευτής είναι σε άλλη τράπεζα και πρέπει να πάει ο ωφελούμενος να πληρώσει την προμήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει αν επιτρέπεται να κάνει ωφελούμενος αίτηση  για την ίδια οικία -στο νέο εξοικονομώ που αναμένεται να βγει- ενώ ήδη έχει εγκριθεί ήδη στο εξοικονομώ 2 και πρόκειται να ολοκληρώσει τις παρεμβάσεις το επόμενο διάστημα..(θέλει να προσθέσει και θέρμανση που είχε ξεχαστεί να βάλει στο ΙΙ) ...Επιτρέπεται να τρέχει αίτηση και στα δύο ή θα πρέπει να ακυρώσει τη τωρινή αίτηση και να κάνει εκ νέου στο καινούριο?

 

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε το αφεντικό να συμπληρώσω τα παραστατικά VI . τα ερωτήματα μου είναι τα εξής .

Έστω ότι εγκαταστάθηκε σύστημα αντλίας θερμότητας για ενοδαπέδια θέρμανση και δροσισμό . πόσα kw να βάλω πως έχει ονομαστική ισχύ; και τι ενεργειακή κλάση;

https://exoikonomisi.ypen.gr/-/dieukrineseis-gia-ten-epileximoteta-elektromechanologikon-systematon-thermanses-psyxes-kai-paroches-zestou-nerou-chreses-zn-ch-

Αν τελικά είναι 13 kw , μπαίνει 3 κατηγορία ; σημαίνει αυτό ότι η παρέμβαση  που έγινε ανεβάζει τα κόστη και πρέπει πληρωθεί η διάφορα που βγήκε εκτός προϋπολογισμού ;

 

2019-05-29 19_13_07-ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΑΝΤΛΙΑΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ.pdf - Adobe Acrobat Reader DC.png

2019-05-29 19_15_13-ΔΕΛΤΙΟ ΠΡΟΙΟΝΤΟΣ ΑΝΤΛΙΑΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ.pdf - Adobe Acrobat Reader DC.png

2019-05-29 19_26_00-pinakas paremvasevn_2.pdf - Adobe Acrobat Reader DC.png

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, dkalaitzidis said:

Καλησπέρα. Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει αν επιτρέπεται να κάνει ωφελούμενος αίτηση  για την ίδια οικία -στο νέο εξοικονομώ που αναμένεται να βγει- ενώ ήδη έχει εγκριθεί ήδη στο εξοικονομώ 2 και πρόκειται να ολοκληρώσει τις παρεμβάσεις το επόμενο διάστημα..(θέλει να προσθέσει και θέρμανση που είχε ξεχαστεί να βάλει στο ΙΙ) ...Επιτρέπεται να τρέχει αίτηση και στα δύο ή θα πρέπει να ακυρώσει τη τωρινή αίτηση και να κάνει εκ νέου στο καινούριο?

 

Αν έχεις εγκριθεί στο ΙΙ, δεν μπορείς να ξανακάνεις αίτηση για το ΙΙΙ.

Το γράφει αντίστοιχα ο οδηγός του ΙΙ για το πρόγραμμα Ι.

Το να ακυρώσει την αίτηση και να ξανακάνει για το ΙΙΙ, ενέχει το ρίσκο να μη μπει στο ΙΙΙ.

Του το λες και αποφασίζει

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Έχω αναλάβει την ολοκλήρωση ενός Εξοικονομώ όπου ο αρχικός μελετητής είχε δηλώσει εξωτερική μόνωση περιμετρικά της κατοικίας αλλά και στο δώμα , δηλώνοντας Κατηγορία παρεμβάσεων από τον πίνακα του προγράμματος  2Α (τιμή ανα τμ 48 ευρώ) , όμως στην πραγματικότητα το σπίτι δεν έχει απλά δώμα αλλά μη μονωμένη στέγη (ρυθμισμένη με Ν.4495/17 ) και είναι κατηγορία 2Β (τιμή ανά τμ 25 ευρώ). Σε αυτήν την περίπτωση μπορεί να προχωρήσει κανονικά η διαδικασία και να δηλώσω την κατηγορία 2Β με μείωση του προϋπολογισμού  ή πρέπει να γίνει τροποποίηση του εντύπου παρεμβάσεων; Ο πελάτης έχει ήδη εκτελέσει σχεδόν όλες τις παρεμβάσεις εκτός από την μόνωση δώματος.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν σε μονοκατοικία που ανήκει κατά 25% στην μητέρα και 75 % στην κόρη (δηλώνεται ως κύρια κατοικία από την μητέρα με παραχώρηση από την κόρη) μπορεί να ενταχθεί στο Εξοικονομώ με την παραχώρηση ή πρέπει να γίνει μισθωτήριο από την κόρη στην μητέρα για το υπόλοιπο 75% ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.