Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

1 ώρα πριν, nick_61 said:

Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν τα ανώτατα όρια του πίνακα παρεμβάσεων με την ερώτηση του συναδέλφου gab pet.

Τα ανώτατα όρια που αναγράφει ο πίνακας παρεμβάσεων αφορούν την ανώτατη τιμή ανά μονάδα και ανά υποκατηγορία παρέμβασης που ορίζει το πρόγραμμα. Δηλαδή max 1100 € για κάθε κλιματιστικό της υποκατηγορίας 3Ζ(ΙΙ). 

Ο συνάδελφος θέλει από τα χρήματα που περισσεύουν από την τροποποίηση της αρχικής πρότασης (θερμομόνωση στέγης αντί για δώμα) να χρησιμοποιήσει τα 1100 για να βάλει ένα ακόμη κλιματιστικό (<3 τεμ συνολικά).  Γιατί δεν μπορεί να το κάνει αφού εξυπηρετείται ο όρος του ενεργειακού στόχου  και δεν υπερβαίνει τον συνολικό εγκεκριμένο προϋπολογισμό ;

Εγώ πάντως έχω κάνει παρόμοιες αλλαγές και εκταμιεύθηκαν χωρίς πρόβλημα. 

Αλλαγή του σεναρίου -αν αυτό εννοείτε- εντός του εγκεκριμένου προϋπολογισμού υπό την προϋπόθεση επίτευξης του ενεργειακού στόχου, φυσικά, επιτρέπεται.

Αυτό εννοεί όμως η ερωτηση; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 λεπτό πριν, dryianni said:

Αλλαγή του σεναρίου -αν αυτό εννοείτε- εντός του εγκεκριμένου προϋπολογισμού υπό την προϋπόθεση επίτευξης του ενεργειακού στόχου, φυσικά, επιτρέπεται.

Αυτό εννοεί όμως η ερωτηση; 

Περιγράφω ακριβώς τι εννοεί η ερώτηση : "Ο συνάδελφος θέλει από τα χρήματα που περισσεύουν από την τροποποίηση της αρχικής πρότασης (θερμομόνωση στέγης αντί για δώμα) να χρησιμοποιήσει τα 1100 για να βάλει ένα ακόμη κλιματιστικό (<3 τεμ συνολικά)". Δεν χωράει άλλη ερμηνεία.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, nick_61 said:

Περιγράφω ακριβώς τι εννοεί η ερώτηση : "Ο συνάδελφος θέλει από τα χρήματα που περισσεύουν από την τροποποίηση της αρχικής πρότασης (θερμομόνωση στέγης αντί για δώμα) να χρησιμοποιήσει τα 1100 για να βάλει ένα ακόμη κλιματιστικό (<3 τεμ συνολικά)". Δεν χωράει άλλη ερμηνεία.

Προφανώς δεν είχα καταλάβει την περίπτωση/ερώτημα.

Ζήτω συγγνώμη αν υπήρξα παραπλανητικος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, dryianni said:

Προφανώς δεν είχα καταλάβει την περίπτωση/ερώτημα.

Ζήτω συγγνώμη αν υπήρξα παραπλανητικος.

καλημέρα και συγνώμη για την καθυστέρηση να απαντήσω. ναι ακριβώς αυτό που λέει ο nick_61 εννοούσα με την ερώτηση μου. Θέλω τα χρήματα που περισσεύουν από την θερμομόνωση να τα αξιοποιήσω για ένα ακόμη κλιματιστικό. Ευχαριστώ όλους που ενδιαφέρθηκαν και έδωσαν τις γνώσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μου έχoυν έρθει αρνητικά αποτελέσματα ελέγχου για τελική εκταμίευση σε μια αίτηση μου για τον λόγο ότι δεν έχω αναρτήσει οικοδομική άδεια  ή ΕΕΜΚ για την παρέμβαση που αφορά σε σύστημα λέβητα -pellet.

Η εργασία αφορούσε στην αντικατάσταση λεβητα pellet σε διαμέρισμα πολυώροφης οικοδομής, κατασκευασμένη με οικοδομική άδεια το 1992.

Η οικοδομή είχε κεντρικό σύστημα θέρμανσης αλλά δεν λειτούργησε και το κάθε διαμέρισμα είχε δική του αυτόνομη θέρμανση. Πριν την παρέμβαση του εξοικονομω το συγκεκριμένο διαμέρισμα είχε πάλι έναν λέβητα pellet. Σε αυτην την περίπτωση τι μου προτείνετε να κάνω ; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

υπάρχει μήπως κάποια ενημέρωση για την ώρα έναρξης υποβολής στο σύστημα την ερχόμενη Δευτέρα; 

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, όταν έχουν κοπεί τα παραστατικά (δελτία αποστολής- ΑΠΥ) από τον Προμηθευτή το 2018 και έχει κλείσει το φορολογικό έτος, δλδ έχουν πληρωθεί τα φπα & έχει γίνει η φορολογική δήλωση, οπότε και τώρα το 2019 , δεν μπορούν να ακυρωθούν ή να ξανακοπούν για το ίδιο υλικό προς την ίδια διεύθυνση (λογιστικό κόλλημα).

Οπότε εάν ακυρωθεί η αίτηση του Α΄κύκλου (ύστερα από αρνητικό έλεγχο που οδηγεί σε με απένταξη ),

τι γίνεται δεν μπορεί να ξαναγίνει νέα αίτηση στον Β' κύκλο αφού θα χρειαστεί να ξανακοπούν εκ νέου με νέα ημερομηνία τα παραστατικά (πράγμα που δεν γίνεται)?

Υπάρχει ''κόλλημα'' στο σύστημα ή δεν κατάλαβα κάτι? 

Link to comment
Share on other sites

On 11/9/2019 at 10:15 ΠΜ, Apostolos Malamakis said:

Καλημέρα,

υπάρχει μήπως κάποια ενημέρωση για την ώρα έναρξης υποβολής στο σύστημα την ερχόμενη Δευτέρα; 

 

Αυτο περιμένουμε και απ' οτι φαινεται θα το κάνουν τελευταία στιγμή...Όπως τελευταία στιγμή άλλαξαν 2-3 πράγματα στο εγχειρίδιο εισαγωγής αίτησης, τώρα το είδα (χωρίς να ενημερώσουν κάτι στα νεα-ανακοινώσεις

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dimitris82 said:

Αυτο περιμένουμε και απ' οτι φαινεται θα το κάνουν τελευταία στιγμή...Όπως τελευταία στιγμή άλλαξαν 2-3 πράγματα στο εγχειρίδιο εισαγωγής αίτησης, τώρα το είδα (χωρίς να ενημερώσουν κάτι στα νεα-ανακοινώσεις

Υπαρχει ενδεχόμενο νέας παράτασης (με βάση και την σχετική ερώτηση στη Βουλή); Αν έχετε χρόνο, να μοιραστείτε τις αλλαγές σε περίπτωση που κάποιος δεν έχει πάρει χαμπάρι θα ήταν μεγάλη βοήθεια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.