Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

1 λεπτό πριν, christos1980 said:

άδεια, τακτοποίηση, καποιο ΦΕΚ αντι οικ. αδειας ή οτιδηποτε αλλο δειχνει τη νομιμοτητα...

Το συμβολαιο (και κυρίωςτα παλαια) δεν αποδεικνύουν πάντα νομιμοτητα

ευχαριστώ πολύ!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γνωρίζει κάποιος εαν σε παρατήρηση που έχει γίνει για τον α κύκλο οταν μου ζητάει ΥΔ ωφελούμενου πρέπει να είναι θεωρημένη για το γνήσιο? 

Υπάρχει κάποια προθεσμία να ανεβει στο σύστημα ? (Απο οτι βλέπω στο σύστημα έχει χαθεί  η καρτέλα προθεσμίες)

Ακόμη, τα επιπλέον έγγραφα πχ εξόφλησης 2ου ΠΕΑ τα ανεβάζουμε στην καρτέλα δικαιολογητικά ? (γιατί στις δαπάνες δε μπορώ) 

Edited by MAR_PAX
Link to comment
Share on other sites

Aπο την εμπειρία σας, στο 1ο κύκλο, εφόσον επιλέξει κανείς δανειοδότηση απο τράπεζα, πόσο καιρό κάνει αυτή να ζητήσει τα απαραίτητα εγγραφα για τη προέγκριση; 

 

Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, MAR_PAX said:

Γνωρίζει κάποιος εαν σε παρατήρηση που έχει γίνει για τον α κύκλο οταν μου ζητάει ΥΔ ωφελούμενου πρέπει να είναι θεωρημένη για το γνήσιο? 

Υπάρχει κάποια προθεσμία να ανεβει στο σύστημα ? (Απο οτι βλέπω στο σύστημα έχει χαθεί  η καρτέλα προθεσμίες)

Ακόμη, τα επιπλέον έγγραφα πχ εξόφλησης 2ου ΠΕΑ τα ανεβάζουμε στην καρτέλα δικαιολογητικά ? (γιατί στις δαπάνες δε μπορώ) 

Ολα τα εγγραφα μετα απο παρατηρησεις ανεβαινουν στα "Δικαιολογητικα" δεν μπορεις αλλου.

Εγω στην αρχή εβαζα με γνησιο υπογραφης αλλα τελικα εχουν περασει και Υ/Δ χωρις το γνησιο.

Μετα το 1ο ελεγχο δε βγαζει αλλες προθεσμιες

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, Kane said:

Aπο την εμπειρία σας, στο 1ο κύκλο, εφόσον επιλέξει κανείς δανειοδότηση απο τράπεζα, πόσο καιρό κάνει αυτή να ζητήσει τα απαραίτητα εγγραφα για τη προέγκριση; 

 

Αν δεν με απατά η μνήμη μου στον Α κύκλο αρχικά γίνονταν η δέσμευση του ποσού. Μετά περιμέναμε να βγει απόφαση υπαγωγής. Όταν έβγαινε η απόφαση υπαγωγής, έπρεπε ο ωφελούμενος να την αποδεχτεί και να επιλέξει δάνειο ή ίδια κεφάλαια. Σε περίπτωση που ήθελε δάνειο, συμπλήρωνε αν είναι μισθωτός, Ε.Ε., συνταξιούχος, εισοδηματίας κτλ κτλ και του ζητούσε άμεσα (ανάλογα με την επιλογή του) τα δικαιολογητικά.

Edited by arisermpo
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, arisermpo said:

Αν δεν με απατά η μνήμη μου στον Α κύκλο αρχικά γίνονταν η δέσμευση του ποσού. Μετά περιμέναμε να βγει απόφαση υπαγωγής. Όταν έβγαινε η απόφαση υπαγωγής, έπρεπε ο ωφελούμενος να την αποδεχτεί και να επιλέξει δάνειο ή ίδια κεφάλαια. Σε περίπτωση που ήθελε δάνειο, συμπλήρωνε αν είναι μισθωτός, Ε.Ε., συνταξιούχος, εισοδηματίας κτλ κτλ και του ζητούσε άμεσα (ανάλογα με την επιλογή του) τα δικαιολογητικά.

Ισως να μην έγινε κατανοητός, απο λάθος μου! Εννοούσα απο την εμπειρία στο 1ο κύκλο, αλλα με ενδιαφέριε για το 2ο κύκλο.

Επειδή τώρα, άλλαξε ο τρόπος. Η κάθε αίτηση που υποβλήθηκε οριστικά, εχει δεσμευσει τα χρήματα που της αναλογούν μεν, αλλα σε αυτό το σημείο επιλέγουμε πλεον ιδία κεφάλαια ή δανειοδότηση!

Και έπειτα ακουλοθεί η απόφαση υπαγωγής.

Εχω δηλαδή απορία, πόσο καιρό θα μας πάρει αυτό...διότι αν κρίνω απ'το 1ο εξοικονομώ προ 5-6ετίας, οι τράπεζες ήταν αργοκίνητα καράβια.

 

Link to comment
Share on other sites

Εξοικονομηση κατ οικον ΙΙ - απάτη και κοροιδία.
Το πολύ 700 σπίτια τελικά θα αναβαθμιστούν σε όλη την Πελοπόννησο.
Οι πόροι τελειώσαν σε 1 ώρα (άλλοι υποστηρίζουν σε 50 λεπτά). Από τις 880 αιτήσεις που εγκρίθηκαν σίγουρα δεν θα προχωρήσουν όλες... για αυτό μιλάω για 700 κατοικίες. Σε μια περιφέρεια που έχει πολεις σαν την Πάτρα, Τρίπολη, Καλαμάτα, Κόρινθος....
Φανταστείτε το. σε μια Ελλάδα που "πόναέι" ενεργειακά ΄σο καμία χώρα στην ΕΕ.
Υποτίθεται πως η ενεργειακή αναβάθμιση αποτελεί κύριο πόλο της στρατηγικής για το κλίμα.
Πως θα επιτευχθεί αυτό; Με ψίχουλα;
Για τους επενδυτές που εγκαθιστούν ανεμογεννήτριες και φωτοβολταικά πάρκα ναι, για αυτούς πάνε καλά τα πράγματα.
Για εμάς; Σε μια οικονομία που οι κατοικίες "κοστίζουν" 16 δις κάθε χρόνο πως θα βηθηθεί ο κόσμος να ρίξει το κόστος θέρμανσης και ψύξης; Με ένα αναβαθμισμένο σπίτι/χωριό-πόλη κάθε χρόνο.
Ντρόπη στο ΥΠΕΚΑ, στην ΕΤΕΑΝ Α.Ε., και στους υπεύθυνους που "στήσανε" το Εξοικονόμηση κατ'οίκον με τέτοιο χυδαία αντιεπαγγελματικό και αντιεπιστημονικό τρόπο.
Και επίσης θα μας απαντήσουνε στο παρακάτω ερώτημα;
Ποιά είναι η διαχειρίστρια εταιρεία της πλατφόρμας του Εξοικονομώ ΙΙ – β΄κύκλος και ποια η σχέση της με μεγάλη συστημική τράπεζα που διαθέτει και εταιρεία συμβούλων για αιτήσεις στο πρόγραμμα;

Edited by HumanError
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα στη Θεσσαλία στις αιτήσεις που έχω ολοκληρώσει μου δίνει μόνο τη δυνατότητα ακύρωσης της αίτησης, έχει τύχει σε άλλον; ξέρεις κανείς τι συμβαίνει πέραν από τη δυσλειτουργία του συστήματος

Καταγραφή2.JPG

Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν, HumanError said:

Και επίσης θα μας απαντήσουνε στο παρακάτω ερώτημα;
Ποιά είναι η διαχειρίστρια εταιρεία της πλατφόρμας του Εξοικονομώ ΙΙ – β΄κύκλος και ποια η σχέση της με μεγάλη συστημική τράπεζα που διαθέτει και εταιρεία συμβούλων για αιτήσεις στο πρόγραμμα;

Οχι όχι, δε γίνονται αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

Θα ήθελα να ρωτήσω σε αίτηση που αφορά  κατοικία που τώρα είναι κενή αλλά για τα 2 προηγούμενα χρόνια δηλωνόταν ως κύρια κατοικία ως δωρεάν παραχώρηση τι θα απαιτηθεί να ανεβεί ως δικαιολογητικό; τα Ε2 των δύο προηγούμενων ετών του αιτούντα; και δήλωση de minis;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.