Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Κύριοι ας είμαστε ειλικρινής, δεν μας πειράζει ότι δεν περνάνε όλες οι αιτήσεις αλλά μας ενοχλεί που δεν μπορούμε να διασφαλίσουμε τον επαγγελματισμό μας σε όσους έμειναν εκτός λόγω κλεισίματος της πλατφόρμας.

Γιαυτό προτείνω την απόδοση πρωτοκόλλου σε όλες τις αιτήσεις ώστε να αποδεικνύεται ότι κάναμε σωστά τη δουλειά μας ασχέτως εάν ο προυπολογισμός είναι αρκετός για την τελική υπαγωγή. Αυτό ας μείνει θέμα του Υπουργείου το οποίο εν τέλει πρέπει να γίνει ο αποδέκτης παραπόνων για την πιθανή αποτυχία μιας σωστά μελετημένης αίτησης.

Edited by yian
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 λεπτό πριν, yian said:

Κύριοι ας είμαστε ειλικρινής, δεν μας πειράζει ότι δεν περνάνε όλες οι αιτήσεις αλλά μας ενοχλεί που δεν μπορούμε να διασφαλίσουμε τον επαγγελματισμό μας σε όσους έμειναν εκτός.

Γιαυτό προτείνω την απόδοση πρωτοκόλλου σε όλες τις αιτήσεις ώστε να αποδεικνύεται ότι κάναμε σωστά τη δουλειά μας ασχέτως εάν ο προυπολογισμός είναι αρκετός για την τελική υπαγωγή. Αυτό ας μείνει θέμα του Υπουργείο το οποίο εν τέλει πρέπει να γίνει ο αποδέκτης παραπόνων για πιθανή αποτυχία μιας σωστά μελετημένης αίτησης.

Συμφωνώ με την απόδοση πρωτοκόλλου σε όλους, αλλά όμως με πειράζει "ότι δεν περνάνε όλες οι αιτήσεις" μου, εξίσου με την "διασφάλιση του επαγγελματισμού" μου

Αν περάσουν θα εξασφαλίσω επιπλέον πιθανότατα μία αμοιβή 2ου ΠΕΑ  + αμοιβή συμβούλου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η αξιολόγηση είναι πρακτικώς αδύνατη! Για λόγους που λίγο πολύ οι περισσότεροι ξέρουμε,
η πιο "καθαρή" διαδικασία ίσως θα ήταν η δημόσια κλήρωση! Έτσι κι αλλιώς random είναι η διαδικασία.
Δίνεις ένα διάστημα πχ 1 μήνα, γίνονται οι αιτήσεις παίρνοντας πρωτόκολλο, κάνεις μια κλήρωση αφαιρώντας
ποσά μέχρι συμπλήρωση του συνολικού διαθέσιμου κονδυλίου.
Ετσι και δικαιότερη θα ήταν η διαδικασία και δε θα τ ακούγαμε απ τον κάθε ψεκασμένο συνομοσιολόγο  πελάτη
στο στύλ οτι τον ρίξαμε για να περάσουμε άλλους....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμμία σύνδεση η δουλειά μας με τον τρόπο που έχει δομηθεί το σύστημα και την επιλεξιμότητα βάσει ταχύτητας και κριτηρίων. Υπό Κ.Σ. δεν έπρεπε καν να ασχολούμαστε με την υπαγωγή παρά μόνο ίσως για την δήλωση των παρεμβάσεων. 
Υπό αυτή την έννοια, δεν έχει και καμμία σχέση με το τι εξσφαλίζει κάποιος μετά. 
Η δουλεία με το 1ο ΠΕΑ και το έντυπο των παρεμβάσεων είναι δουλειά και ΠΡΕΠΕΙ να πληρωθεί ανεξαρτήτως αν υπαχθεί ή όχι. 

Link to comment
Share on other sites

@AristidisZ @nick_61
Συμφωνώ ότι θα είχαμε τέτοια φαινόμενα από συναδέλφους. Ότι προτείνουμε πρέπει να το διασφαλίσουμε και εμείς οι ίδιοι. Εάν κάποιος το καταρρακώσει στο λέβητα ή στα θεωρητικά συστήματα για να μπει, παίρνει βεβαίως και την ευθύνη αυτού που εκδίδει. Εννοείται ξέρει ο άλλος πως να το βγάλει βαθιά Η και πως με μικρές παρεμβάσεις να το βγάλει Γ ή Β μετά. Το ίδιο γινόταν και τώρα όμως με τα οικονομικά κριτήρια. Δες πόσοι διόρθωσαν το Ε9 και τροποποίησαν το Ε1. Πρέπει και εμείς να κάνουμε σωστά τη δουλειά μας. Δε σου ρίχνει ευθύνες όμως κάποιος αν το σπίτι του είναι 2 φορές Η ή 1. Τόσο είναι. Αποφάσισε το πρόγραμμα. Τώρα σου ρίχνει ευθύνες που δεν έκανες την αίτηση.

@yian

Σε απόλυτη τιμή όταν εγώ βλέπω ένα πρόγραμμα που στόχο έχει τη μείωση της κατανάλωσης στον κτιριακό τομέα αυτά είναι τα κριτήρια συνάδελφοι. Πόσο καίει σήμερα. Πόσο θα καίει μετά. Τελικά πόσα γλίτωσε η χώρα (και ο ίδιος ο ιδιώτης). Εμείς ως τεχνικοί προτείνουμε τα τεχνικά. Τα κοινωνικο-οικονομικά κριτήρια είναι δουλειά των πολιτικών.

Πιστεύω όλοι συμφωνούν στο ότι θα πρέπει να δεχθεί επιλαχόντες και για το τυπικό (τυπικό θέμα αίτηση - αρ. πρωτ. από τον ιδιώτη) και για τη διασφάλιση των μηχανικών. Τα λοιπά δεν είναι δική μας δουλειά.

Βεβαίως ως κλάδος θέλουμε έργα μισού δις (250εκ ήταν οι επιδοτήσεις περίπου) για την τόνωση της οικοδομής με φυσιολογικό κόστος όμως στους συναδέλφους σε ΠΕΑ και σύμβουλο. Θέλουμε και το 0.5 δις αυτό να πιάσει τόπο όμως στη χώρα για τους στόχους εξοικονόμησης. Το πρόγραμμα δεν είναι τουριστικό leader για την οπτική αναβάθμιση. Την πετυχαίνουμε και αυτή για τον πελάτη αλλά το κύριο είναι η κατανάλωση.

@soundholics

Ενοείται. Συμφωνητικό. Η δουλειά είναι το 1ο ΠΕΑ, το έντυπο και η βοήθεια στην αίτηση. Σε κάθε περίπτωση ο ιδιώτης μπορεί να κάνει την αίτηση και μόνος. Εγώ αν δεν ήμουν μηχανικός θα έφτιαχνα το φάκελο σε μηχανικό. Θα ζητούσα τα πάντα (μέχρι και την εμπειρία του στη φόρμα) και θα την έκανα μόνος. Αυτό προβλέπει άλλωστε το πρόγραμμα. Δεν υποβάλλεται η αίτηση παρά μόνο από τον ιδιώτη.

edit: Έχω τέτοιους πελάτες. Σήμερα είναι ενταγμένοι.

edit2: Έχω και τέτοιους πελάτες που επειδή επέλεξαν να κάνουν την αίτηση μόνοι σήμερα είναι με απενταγμένη αίτηση.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, laxanos said:

Επειδή η αξιολόγηση είναι πρακτικώς αδύνατη! Για λόγους που λίγο πολύ οι περισσότεροι ξέρουμε,
η πιο "καθαρή" διαδικασία ίσως θα ήταν η δημόσια κλήρωση! Έτσι κι αλλιώς random είναι η διαδικασία.
Δίνεις ένα διάστημα πχ 1 μήνα, γίνονται οι αιτήσεις παίρνοντας πρωτόκολλο, κάνεις μια κλήρωση αφαιρώντας
ποσά μέχρι συμπλήρωση του συνολικού διαθέσιμου κονδυλίου.
Ετσι και δικαιότερη θα ήταν η διαδικασία και δε θα τ ακούγαμε απ τον κάθε ψεκασμένο συνομοσιολόγο  πελάτη
στο στύλ οτι τον ρίξαμε για να περάσουμε άλλους....

Είναι τόοοοοοοοσο δύσκολο να πάει με εισόδημα μόνο και μετά παιδιά, αναπηρίες κτλ ??? Ρε παιδιά το κοινωνικό επίδομα πως το δίνουν κάθε χρόνο ? Κάτι παρόμοιο θα είναι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν θέλαμε το πρόγραμμα να είναι αυστηρά οικονομοτεχνικό, κατά τη γνώμη μου δε θα έπρεπε να υπάρχουν καν τα κουφώματα ως επιλογή 

Είμαι σίγουρος ότι από τον συνολικό προϋπολογισμό του προγράμματος πάνω από τα μισά χρήματα θα πάνε σε αλουμίνια, τη στιγμή που οικονομοτεχνικά είναι πρακτικά η χειρότερη παρέμβαση στα σενάρια εξοικονόμησης ενέργειας... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συμμέτοχοι στη συζήτηση,

Ό,τι και να λέμε, δεν έχει καμμία απολύτως σημασία.
Αν μπορούμε να κάνουμε κάτι είναι να πιέσουμε τους ιθύνοντες να αυξήσουν το συνολικό προϋπολογισμό του Προγράμματος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.