Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

1) Μπορεί να κάνει ο Ωφελούμενος αίτηση σε τράπεζα στην οποία δεν έχει λογαριασμό ούτε ο ίδιος ούτε ο εγγυητής?

2) Αν κάποιος δουλεύει ως υπεύθυνος προμηθειών σε σουπερμάρκετ τι επάγγελμα του δηλώνεται? Υπάλληλος εμπορικού καταστήματος?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@dadabook καλησπέρα! 

1) Όχι. Το σύστημα θα κολήσει μόλις δεν θα μπορεί να "βρει" η τράπεζα τον πελάτη ή τον εγγυητή. Μου έχει τύχει με εγγυητή. Δεν μου είχαν πει ότι δεν είχε λογαριασμό στη συγκεκριμένη τράπεζα και μόλις είδα το error το κατάλαβα.

2) Μπορείς να τον δηλώσεις έτσι. Είναι λίγο τυπικό το θέμα αφού από τα συνοδευόμενα έντυπα θα το δουν. Βάλε ό,τι είναι πιο κοντά.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 
Έχω κάνει αίτηση για δανειοδότηση στην Πειραιώς .. Την πρώτη φορά μου έρχεται μήνυμα να καταχωρήσω τη μητέρα του ωφελούμενου σαν εγγυητή στο δάνειο . Το κάνω αυτό και σήμερα μου έρχεται το παρακάτω μήνυμα από την τραπεζα :  
 
"31/1/2020 : ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΘΕΙ ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ Η ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΕΓΓΥΗΤΗ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΓΕΝΗΣ Α’ ΒΑΘΜΟΥ ΜΕ ΕΠΑΡΚΗ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΗΛΙΚΙΑΣ ΕΩΣ 75 ΕΤΩΝ ΣΤΗ ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΔΑΝΕΙΟΥ. ΝΑ ΕΠΙΣΥΝΑΦΘΟΥΝ ΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΤΟΥ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ.
Προκειμένου να προχωρήσει ο έλεγχος από την Τράπεζα, παρακαλούμε όπως καλυφθούν οι παραπάνω εκκρεμότητες."
Τι εννοούν .... ???? 
[Να αναφερω οτι ο εγγυητής :
έχει συγγενεια 1ου βαθμου με τον ωφελούμενο,  
είναι συνταξιούχος με εισόδημα 11,500 το χρόνο (αρα θεωρω οτι έχει επαρκές εισόδημα) 
εχει γεννηθεί το 1960 και το δανειο είναι για επτα έτη (οπότε στη λήξη του δανείου θα είναι 67 ετών) ]
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχας, δεν νοειται να ζηταει η Τραπεζα  να εχει ο εγγυητης  "επαρκες εισοδημα" χωρις να το προσδιοριζει.

[εστω οτι, η τραπεζα  δεν κρινει σαν επαρκές  το εισοδημα του α΄ εγγυητη...τοτε εσυ   προτεινεις εναν δευτερο με 13.000 ....τον απορριπτει, προτεινεις ενα τριτο με 16.000...τον απορριπτει...

και περνας ετσι κανα χρονον ανταλλασοντας "ραβασάκια"...

 

Και γιατι σου ζητησε εγγυητη α' βαθμου?
δλδ αν ο εγγυητης δεν ειναι α' βαθμου

αλλα εχει 50.000 εισοδημα και καλυπτει και το ηλικιακο οριο...

δεν τον κανει δεκτο???
 

Link to comment
Share on other sites

dimitris GM συμφωνω σε όλα 

Τι να κάνουμε όμως ?! Μας αναγκάζουν να παίξουμε το παιχνιδάκι τους ! 

Παντως, στην ίδια τράπεζα, μου έχει εγκριθεί δάνειο για ωφελουμενο με εγγυητή τη γυναίκα του που είχε εισόδημα περίπου 10.000... Αυτό δηλαδή γιατί εγκρίθηκε ?! 

Και δε μας φτάνουν όλα , έχουμε και το χρόνο να μας πιέζει γιατί αυτή η αίτηση μου λήγει σε 27 ημέρες και η Πειραιώς κάθε φορά που στέλνω επανέλεγχο κάνει τουλάχιστον μία εβδομάδα με 10 ημέρες ... Στο τέλος, βάλε 1ο εγγυητή ...βάλε 2ο εγγυητή ...θα μου τελειώσουν και  την προθεσμία 

Τέλος πάντων, πιστεύω ότι θέλουν να μπει εγγυητής ο πατέρας γιατί αυτοί ειδαν τα εισοδήματα του στο κοινό εκκαθαριστικό και είναι τα διπλά από της μητερας οπότε θα ήταν πιο αξιόπιστος εγγυητής. Δε μου έρχεται κάτι άλλο και δεν υπάρχει και κανένας άλλος συγγενής α βαθμού οπότε είναι σαν να μου τον υποδεικνύουν ... Στην 1η παρατήρηση μου είπαν βάλε τη μητέρα . Τώρα στη 2η γιατί δε μου λένε ξεκάθαρα βάλε τον πατέρα ? 😂😂

Και όλα αυτά για ένα ποσό 7000 .. εντάξει δε νομίζω ότι είναι και τα τρελά λεφτά ...

Link to comment
Share on other sites

για 7.000...κανουν ολα αυτά???!!!!

 

ε,  ρε, δεν θα ανοίξουν οι στροφιγγες...εκει να δειτε λεφτά με  ουρά...:-P

https://simeraonline.gr/oikonomia/1329-anoigoun-tis-strofigges-oi-trapezes-sxedio-gia-ayksisi-ton-daneion

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 22/1/2020 at 9:48 ΠΜ, ΜΑΡΙΑ said:

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση.Συμφωνώ για την απαίτηση των διευκρινήσεων και προχώρησα με την υπεύθυνη δήλωση όπου και δήλωσα την επαγγελματική σχέση των εργατών με τον εργολάβο.

Τελικά ολοκληρώθηκε γιατί το ίδιο μήνυμα μου έχουν στείλει και εμένα;

Link to comment
Share on other sites

Αποτέλεσμα Αξιολόγησης οικ. προέγκρισης : Απόρριψη αίτησης δανείου
 
Μετά την εξέταση του αιτήματος δανειοδότησης και των στοιχείων που υποβάλατε, σας γνωρίζουμε ότι η αίτησή σας, με κωδικό: ΧΧΧΧΧΧΧΧ, απορρίφθηκε.
 
Η αιτιολογία απόρριψης είναι η εξής:
 
Από τα υποβληθέντα στοιχεία εκτιμήθηκε ότι τη δεδομένη χρονική στιγμή δεν πληρούνταν τα κριτήρια της ισχύουσας πιστωτικής πολιτικής της Τράπεζας για την ικανοποίηση του αιτήματός σας. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στο κατάστημα που επιλέξατε.

open?upn=KXFqfFTrSfo2G2xlmAQxa6jolWB2fm3

 

Η προθεσμία μου λήγει σε 24 ημέρες. Αν ζητήσω εκ νέου δάνειο, παίρνω παράταση 45 ημερών ή δεν το καταλαβαίνω σωστά;

Κι εάν απορριφθεί και τη δεύτερη φορά το δάνειο, θα μπορέσω τότε να δηλώσω ίδια κεφάλαια ή χάνω εντελώς το πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.