Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Κι εμένα λήγει η προθεσμία 29/2 και είμαστε στην πρώτη αίτηση για δάνειο. Η αίτηση υποβλήθηκε προχτές, γιατί κι εμένα δε μου είχε ξανατύχει περίπτωση με δάνειο και γενικά υπήρξε μια καθυστέρηση. Αν το ακυρώσω μόνη μου και το ξαναυποβάλω παίρνω την παράταση, αλλά αν απορριφθεί από την τράπεζα μετά (λόγω μη ύπαρξης εγγυητή);;; Πάμε μόνο με ίδια;

Η πελάτισσα ρωτάει αν μπορεί να βάλει τον άντρα της εγγυητή... Εκείνη είναι λογίστρια κι εγώ από τραπεζικά θέματα έχω μαύρα μεσάνυχτα. Τί να της πω;

Μάλλον θα ακυρώσω την αίτηση ΚΑΙ θα βάλουμε εγγυητή για να είναι καλυμμένη....

Edited by uptight
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω κάποια πράγματα..

Πρώτον η αίτηση για το δάνειο σίγουρα δεν μπορεί να ακυρωθεί σε αυτό το στάδιο ώστε να πάμε με ίδια κεφάλαια; Το ξέρω ότι γράφει πάνω ότι δεν μπορούν να γίνουν ενέργειες αλλά δεν είναι κλειδωμένα τα πεδία και αναρωτιέμαι αν κάποιος το έχει δοκιμάσει. Εγώ πάντως πρόσθεσα  σύμβουλο σε αυτό το στάδιο και το δέχτηκε το σύστημα.

Δεύτερον σε περίπτωση που γίνεται να ακυρώσουμε τελικά την αίτηση, θα μπορούσαμε να ξανακάνουμε αίτηση για δάνειο στην ίδια τράπεζα και να πάρουμε την παράταση των 45 ημερών που αναφέρεις @N_N  ;;

Τρίτον υπάρχει περίπτωση αν στείλουμε μειλ να μας δώσουν κάποια παράταση μέχρι να έρθει η απόφαση της τράπεζας;

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θα πρέπει να τις ακυρώσουμε και να τις ξαναυποβάλουμε...αυτό καταλαβαίνω εγώ πάντως τώρα που είδα και το παρακάτω μήνυμα

image.png

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, Artemiscv said:

Νομίζω θα πρέπει να τις ακυρώσουμε και να τις ξαναυποβάλουμε...αυτό καταλαβαίνω εγώ πάντως τώρα που είδα και το παρακάτω μήνυμα

image.png

Μάλλον τους ήρθαν πολλά mail γι'αυτό το θέμα και το πρόσθεσαν γιατί δεν υπήρχε αυτό πριν 1 ώρα που μπήκα.

ΟΜΩΣ, αν ακυρώσεις και πάρεις παράταση και μετά η τράπεζα για χ ψ λόγους σου το απορρίψει (πχ εγγυητής) σου λέει ότι δεν μπορείς να ξανακάνεις αίτημα. Αυτό δεν είναι σωστό.

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι εν μέρει λογικό, γιατί δίνει μία φορά την παράταση των 45 ημερών αλλά ο ωφελούμενος πρέπει να λάβει υπόψιν του και τον χρόνο της τράπεζας να απαντήσει. Δηλαδή, κάποιος μπορεί να αμέλησε και να άφησε τον πρώτο μήνα να φύγει στα χαμένα με αποτέλεσμα στη πορεία ο χρόνος να στενέψει. Η δική μου περίπτωση (βλ. παραπάνω) οφείλονταν όντως σε μεγάλη αργοπορία της τράπεζας περίπου 3 εβδομάδων, όχι ότι υπέβαλε αίτημα η ωφελούμενη την τελευταία εβδομάδα της προθεσμίας και περίμενε αυτόματα να της απαντήσει η τράπεζα. Το αναφέρω κυρίως διότι οι ωφελούμενοι (και ορισμένοι σύμβουλου έργου) δεν ξεκινάνε αμέσως την διαδικασία αίτησης δανείου και περνά ο καιρός ανεκμετάλλευτος.

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, Maria Electrical Engineer said:

Είναι εν μέρει λογικό, γιατί δίνει μία φορά την παράταση των 45 ημερών αλλά ο ωφελούμενος πρέπει να λάβει υπόψιν του και τον χρόνο της τράπεζας να απαντήσει. Δηλαδή, κάποιος μπορεί να αμέλησε και να άφησε τον πρώτο μήνα να φύγει στα χαμένα με αποτέλεσμα στη πορεία ο χρόνος να στενέψει. Η δική μου περίπτωση (βλ. παραπάνω) οφείλονταν όντως σε μεγάλη αργοπορία της τράπεζας περίπου 3 εβδομάδων, όχι ότι υπέβαλε αίτημα η ωφελούμενη την τελευταία εβδομάδα της προθεσμίας και περίμενε αυτόματα να της απαντήσει η τράπεζα. Το αναφέρω κυρίως διότι οι ωφελούμενοι (και ορισμένοι σύμβουλου έργου) δεν ξεκινάνε αμέσως την διαδικασία αίτησης δανείου και περνά ο καιρός ανεκμετάλλευτος.

Προσωπικά το έκανα αυτό, δυστυχώς. Δεν είχα ιδέα πόσο καιρό θα πάρει να δώσουν απάντηση, κι επειδή η πελάτισσα είναι λογίστρια πίστευα ότι θα ξέρει από τράπεζες, δάνεια κτλ και θα έχει και κάποιες επαφές μέσα στην τράπεζα που συνεργάζεται οπότε θα το πάρει εύκολα και γρήγορα, οπότε (και λόγω μεγάλης έλλειψης χρόνου από την πλευρά μου) την ειδοποίησα αργά (αν και έμεναν ακόμα σχεδόν 2 μήνες όταν ξεκινήσαμε για το δάνειο) Το θέμα είναι, τώρα τί μπορείς να κάνεις; Δεν έχει λήξει η προθεσμία ακόμα, πρέπει να σε τιμωρεί έτσι το σύστημα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @uptight Δεν είναι θέμα τιμωρίας απλά τηρούν απόλυτα τις προθεσμίες. Σε κάθε περίπτωση ας στείλει η ωφελούμενη ένα email για να κάνει τουλάχιστον από τη μεριά της ό,τι είναι δυνατό.

Link to comment
Share on other sites

Για την περίπτωση μου έκαναν 35 μέρες να δώσουν την πρώτη αρνητική απάντηση και από τη στιγμή που μπήκε ο εγγυητής έχουν περάσει άλλες 2 βδομάδες αλλά τίποτα. Θα περιμένω 2 μέρες ακόμη και αν δεν έχω απάντηση θα την ακυρώσω και θα την υποβάλω ξανά μάλλον..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Maria Electrical Engineer said:

Καλησπέρα @uptight Δεν είναι θέμα τιμωρίας απλά τηρούν απόλυτα τις προθεσμίες. Σε κάθε περίπτωση ας στείλει η ωφελούμενη ένα email για να κάνει τουλάχιστον από τη μεριά της ό,τι είναι δυνατό.

Στέλνω εγώ εκ μέρους της. :P

Έτσι κι αλλοιώς απ'ό,τι βλέπω το κείμενο με τα κόκκινα γράμματα έχει προστεθεί σε όλους όσοι έχουν προθεσμία τις 29/2, για να μην πω σε όλους γενικά. Εϊτε στείλεις mail είτε όχι, η ενέργεια για να πάρεις παράταση αυτόματα είναι η ακύρωση & επανυποβολή της αίτησης για δάνειο.

ΕΛΠΙΖΩ ότι αν η νέα αίτηση γίνει π.χ. την Πέμπτη 27/2 δεν θα είναι αργά και θα έχουμε την παράταση αυτόματα.

@cve20126 ευχαριστώ. Της είπα να ρωτήσει και στην ίδια την τράπεζα ώστε να τον προσθέσουμε στη νέα αίτηση στο σχετικό πεδίο για να έχει και την -όποια- ασφάλεια δίνει ένας εγγυητής. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.