Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Καλημέρα,

Προσωπικά νομίζω πως μπορεί γιατί πρόκειται για άλλη χρήση στο ισόγειο και το Εξοικονομώ έτσι κ αλλιώς προς το παρόν γίνεται μόνο για κατοικίες. Αρκεί να πληροί όλες τις άλλες προϋποθέσεις και να εκπληρώσει τον ενεργειακό στόχο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και η προσωπική μου γνώμη, αυτή είναι. Άλλωστε, και στον οδηγό του προγράμματος, ο ορισμός της μονοκατοικίας:

Το ενιαίο κτήριο που περιλαμβάνει μία ιδιοκτησία, που διατάσσεται σε μία ή περισσότερες στάθμες, με κύρια χρήση κατοικίας. Στον ορισμό της μονοκατοικίας εμπίπτουν και οι περιπτώσεις κτηρίων μικτής χρήσης με χρήσεις άλλες από κατοικία στη στάθμη του ισόγειου / ημιυπόγειου / ημιώροφου με ανεξάρτητη πρόσβαση (π.χ. καταστήματα, εργαστήρια κ.ά. με είσοδο από το δρόμο).

Ο προβληματισμός έγκειται στο ότι δεν έχει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών.

Link to comment
Share on other sites

On 13/6/2020 at 2:40 ΜΜ, Artemiscv said:

Καλησπέρα,

Να κάνω μια ερώτηση..σε αίτηση η οποία βρίσκεται σε υπαγωγή και στην αρχή είχε  προχωρήσει χωρίς σύμβουλο έργου, αλλά τώρα θέλει να προσθέσει σύμβουλο, υπάρχει τρόπος να προστεθεί ο σύμβουλος και να πληρωθεί και τα 248 ευρώ όμως; Στο πεδίο του συμβούλου έργου μπορώ να συμπληρώσω τα στοιχεία του και να τον προσθέσω αλλά στον προϋπολογισμό πως γίνεται να μπει επιπλέον και το κόστος αυτού;

Καλημέρα. Καθυστερημένη, αλλά τεκμηριωμένη απάντηση: 🙂

Στην Απόφαση Υπαγωγής που εκδίδεται για κάθε ωφελούμενο/η αναφέρονται ξεκάθαρα ποιες είναι οι λοιπές δαπάνες που καλύπτονται από το πρόγραμμα (κόστος ΠΕΑ, συμβούλου, μελετών κλπ), οπότε το αντίστοιχο πεδίο στην περίπτωση σου θα είναι κενό αφού αρχικά δεν είχε επιλεγεί σύμβουλος έργου κατά την υποβολή της αίτησης.

Στον Οδηγό Εφαρμογής του Β' Κύκλου (βλ. 7.5 στη σελ. 59) αναφέρεται ότι:

"Οι όροι υλοποίησης του έργου όπως ορίζονται στην απόφαση υπαγωγής και συγκεκριμένα τα στοιχεία του Ωφελούμενου και του ακινήτου, το ύψος της επιχορήγησης καθώς και το επιλέξιμο κόστος, η επίτευξη του ενεργειακού στόχου του προγράμματος καθώς και ο χρόνος υλοποίησης των παρεμβάσεων είναι ουσιώδεις και δεν επιτρέπεται οποιαδήποτε αλλαγή από τον ωφελούμενο."

Μου είναι σαφές από τα παραπάνω ότι εκ των υστέρων αύξηση του προϋπολογισμού δεν γίνεται, άλλωστε στον Α' Κύκλο σε περίπτωση πελάτη που μου ήρθε σε 2ο χρόνο και αυτός που του είχε κάνει την αίτηση δεν είχε επιλέξει σύμβουλο έργου, το σύστημα δεν με άφηνε να κάνω κάτι.

Εντύπωση μου κάνει αυτό που γράφεις ότι μπορείς να συμπληρώσεις στοιχεία συμβούλου, είναι 100% σίγουρο;

 

Link to comment
Share on other sites

Σύμβουλος νομίζω πως μπορεί να μπει (ώστε να διαχειρίζεται την αίτηση). Αλλά θα πληρωθεί από τον πελάτη και όχι από το πρόγραμμα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/6/2020 at 10:02 ΜΜ, getsakna said:

Καλησπέρα,

έχει κανείς το Link του υπουργείου με τις εργασίες που απαιτούν ΕΕΜΚ για το ΕΚΟ?

Θέλω να δω εαν η εγκατάσταση αυτόνομου συστήματος θέρμανσης (υγραέριο) σε μονοκατοικία απαιτεί άδεια..

Αν έχει τύχει σε κάποιον, να μου πει εαν χρειάστηκε..

Ευχαριστώ

Επίσης καθυστερημένη απάντηση...

 Ο Ν.4495/2017 (ΦΕΚ 167Α) αναφέρει ότι ΕΕΔΜΚ απαιτείται στην περίπτωση εγκατάστασης αυτόνομου συστήματος θέρμανσης (βλ. εδώ Άρθρο 29, παρ. 2, περ. λ). 

Με ένα συνάδελφο μηχανολόγο είχαμε κάνει την εξής ερμηνεία: θα εκδίδουμε ΕΕΔΜΚ μόνο στην περίπτωση όπου ένα διαμέρισμα αυτονομείται από το κεντρικό σύστημα μιας πολυκατοικίας ή στις περιπτώσεις που δεν υπήρχε καν σύστημα θέρμανσης.

Σε αντίθετη περίπτωση (πχ αν υπήρχε λέβητας μόνο για το διαμέρισμα που μας ενδιαφέρει), ή αν πρόκειται για μονοκατοικία, θα θεωρούμε ότι γίνεται αντικατάσταση αυτόνομου συστήματος θέρμανσης. 

Η ερμηνεία μας αυτή θεωρούμε ότι πλέον στέκει ακόμα περισσότερο με την καινούργια ΥΑ για τις ΕΕΔΜΚ η οποία για την περίπτωση της εγκατάστασης αυτόνομου συστήματος θέρμανσης αναφέρει ανάμεσα στα δικαιολογητικά που προστίθενται σε αυτά που ζητούσε η προηγούμενη ΥΑ, τη μελέτη κατανομής δαπανών (βλ. Άρθρο 4, παρ. 1, περ. λ). 

Θεωρώ δλδ ότι ο ισχυρισμός μας είναι σωστός, γιατί αφού προστίθεται η απαίτηση της νέας μελέτης κατανομής θέρμανσης, υπονοείται η ύπαρξη πολλών διαμερισμάτων. 

Το θέμα μας ήταν τι θα κάνουμε σε περίπτωση που από σχολαστικό ελεγκτή του ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ γνώστη της πολεοδομικής νομοθεσίας, ζητηθεί ΕΕΔΜΚ για εγκατάσταση συστήματος θέρμανσης. Αυτό που αποφασίσαμε είναι να υπογράφει ο μηχανικός του προμηθευτή/αναδόχου μια ΥΔ ότι υπήρχε υφιστάμενο σύστημα θέρμανσης το οποίο αντικαθίσταται (δεν έχουμε δλδ νέα εγκατάσταση). 

Ελπίζω να βοήθησα κάπως παρόλο που η ερώτηση αφορούσε συγκεκριμένα λέβητα ΦΑ...

 

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, GriGaS said:

Σύμβουλος νομίζω πως μπορεί να μπει (ώστε να διαχειρίζεται την αίτηση). Αλλά θα πληρωθεί από τον πελάτη και όχι από το πρόγραμμα.

Δίκιο έχεις συνάδελφε, μπήκα μόλις στο σύστημα και είδα ότι στον πελάτη που έλεγα στον Α' Κύκλο είχα δηλωθεί μεν ως σύμβουλος έργου εκ των υστέρων, αλλά αμοιβή γιοκ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω περίπτωση εξοικονομώ  με παρεμβάσεις εξωτερική θερμομόνωση και φυσικό αέριο. Είναι εφικτό να υλοποιήσω μόνο το αέριο; Αν ναι θα δηλώσω προμηθευτή μόνο για το αέριο;

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω από Οδηγό Εφαρμογής Β' Κύκλου (σελ. 44):

Σε περίπτωση τροποποίησης των παρεμβάσεων που έχουν δηλωθεί και καταχωρηθεί στο πληροφοριακό σύστημα (Έντυπο Πρότασης Παρεμβάσεων), κατά το στάδιο υλοποίησης παρεμβάσεων θα δηλωθούν μόνον οι παρεμβάσεις που πραγματικά υλοποιήθηκαν (Έντυπο Καταγραφής ΠαρεμβάσεωνΟλοκλήρωσης Έργου) και στην υποκατηγορία που πραγματικά ανήκουν.

Σε κάθε περίπτωση με τις τροποποιημένες παρεμβάσεις θα πρέπει να επιτυγχάνεται ο ελάχιστος ενεργειακός στόχος του Προγράμματος για την κατηγορία που αφορά η αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, N_N said:

Αντιγράφω από Οδηγό Εφαρμογής Β' Κύκλου (σελ. 44):

Σε περίπτωση τροποποίησης των παρεμβάσεων που έχουν δηλωθεί και καταχωρηθεί στο πληροφοριακό σύστημα (Έντυπο Πρότασης Παρεμβάσεων), κατά το στάδιο υλοποίησης παρεμβάσεων θα δηλωθούν μόνον οι παρεμβάσεις που πραγματικά υλοποιήθηκαν (Έντυπο Καταγραφής ΠαρεμβάσεωνΟλοκλήρωσης Έργου) και στην υποκατηγορία που πραγματικά ανήκουν.

Σε κάθε περίπτωση με τις τροποποιημένες παρεμβάσεις θα πρέπει να επιτυγχάνεται ο ελάχιστος ενεργειακός στόχος του Προγράμματος για την κατηγορία που αφορά η αίτηση.

Καλησπέρα. Έχω διαβάσει το κείμενο που παραθέτεις, απλά ρώτησα αν τυχόν αλλάζει κάτι στην περίπτωσή μου επειδή μένει μόνο ένας προμηθευτής. Να υποθέσω ότι παραθέτοντας αυτό μου απαντάς ότι μπορώ σωστά;

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, vasilori said:

Καλησπέρα. Έχω διαβάσει το κείμενο που παραθέτεις, απλά ρώτησα αν τυχόν αλλάζει κάτι στην περίπτωσή μου επειδή μένει μόνο ένας προμηθευτής. Να υποθέσω ότι παραθέτοντας αυτό μου απαντάς ότι μπορώ σωστά;

Καλημέρα.

Το πρόγραμμα δεν το ενδιαφέρει αν ο προμηθευτής/ανάδοχος είναι ένας ή περισσότεροι (θα μπορούσε πχ να είναι ένας εργολάβος που θα αναλάβει τα πάντα όλα: κουφώματα, θερμοπρόσοψη, σύστημα θέρμανσης κλπ), το θέμα είναι αν μόνο με την εγκ/ση λέβητα ΦΑ επιτυγχάνεται ο ενεργειακός στόχος, κάτι που μου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο.

Αν υπολογίσεις ότι δεν εξοικονομείται το % πρωτογενούς ενέργειας που ορίζει η εισοδηματική κατηγορία του πελάτη σου (40% ή 70%), μπορείς να επιλέξεις κατόπιν συνεννόησης μαζί του μια άλλη παρέμβαση με χαμηλότερο κόστος από τη θερμοπρόσοψη (υποθέτω αυθαίρετα ότι για οικονομικούς λόγους δεν θα την εφαρμόσει) και να "τρέξεις" εσύ ή ο επιθεωρητής το αντίστοιχο σενάριο για να δεις αν βγαίνουν τα νούμερα. 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.