Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Καλημέρα,

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν όρια ηλικίας για το πρόγραμμα??

Με ρώτησε πελάτης που είναι 84 χρόνων (συνταξιούχος) αν δικαιαται να μπει στο πρόγραμμα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@John Havakis τουλάχιστον έως τώρα δεν υπήρχε όριο ηλικίας. Το μόνο ενδεχομένως πρόβλημα που μπορεί να έχει θα είναι στην έγκριση δανείου. 

@Manos1984 αυτό καταλαβαίνουμε αλλά αναμένουμε διευκρινίσεις από τον νέο οδηγό ;) 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,  ήθελα να κάνω μια ερώτηση για μια αίτηση του τελευταίου προγράμματος ΙΙ-b η οποία υπάχθηκε κανονικά αλλά για την οποία κάνω κάποιες δεύτερες σκέψεις σχετικά με τα στοιχεία ακινήτου  που δηλώθηκαν.

Λοιπόν, το διαμέρισμα βάσει νομιμοποιητικών εγγράφων δηλώθηκε 125 τ.μ. Βάσει κύριων χώρων Ε9 127 τ.μ. Βάσει Α' ΠΕΑ η ωφέλιμη επιφάνεια 127 τ.μ. και η συνολική επιφάνεια  152 τ.μ.

Η συνολική επιφάνεια είναι μεγαλύτερη από την ωφέλιμη γιατί περιλαμβάνει και ένα μη θερμαινομενο χώρο που εχει εσωτερική επικοινωνία και είναι σε επαφή με τον κύριο χώρο/ωφέλιμη επιφάνεια  του διαμερίσματος και στο Ε9 δηλώνεται ως βοηθητικός χώρος του διαμερίσματος, στην ίδια γραμμή. Ειναι επίσης τακτοποιημένος στον 4178 και η βεβαίωση περαίωσης αναρτήθηκε.

Α) Θα υπάρξει πρόβλημα κατά τη διασταύρωση των στοιχείων πριν την εκταμίευση?

Β) Με αυτά τα στοιχεία δήλωσης μπορούν να γίνουν παρεμβάσεις όπως εξωτερική μόνωση,  μόνωση οροφής  και αντικατάσταση κουφωμάτων και στο μη θερμαινόμενο χώρο  εμβαδού 152-127 = 25 τ.μ. ?

 

 

Edited by dadabook
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dadabook said:

 

Α) Όχι δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα .

Β) Δεν συμπεριλαμβάνονται παρεμβάσεις σε ΜΘΧ, πλην της οροφής του, αν αυτή είναι ενιαία με τον ΘΧ.  

Edited by nick_61
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Στις αντλίες θερμότητας ο κυκλοφορητης βρίσκεται εσωτερικά της αντλιας.

Να ψάξω τα τεχνικά χαρακτηριστικά της αντλίας για να τον βρω (ελπίζω κάπου να αναγράφεται ) η δε χρειάζεται να δηλωθεί στο πρόγραμμα του ΤΕΕ επειδή είναι ουσιαστικά ενσωματωμένος στο μηχάνημα  ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καποιος για το παραπάνω ερώτημα έχει κάποια απάντηση?

(γιατί εαν βαλω τον κυκλοφορητή μου βγαζει μεγαλύτερες καταναλώσεις => απο κατηγορία Β+ που είμαι τώρα μου το παει στη Β)  

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Κατά την υποβολή αίτησης για το ΕΚΟΙΙ-β θεώρησα ότι δεν θα χρειαστεί ΕΕΜικρήςΚλίμακας για την τοποθέτηση θερμομόνωσης (θεώρησα ότι αφού δεν έβαζε σκαλωσιά δεν θα χρειαζόταν ΕΕΜΚ) και γι'αυτό η απάντησή μου στο σχετικό πεδίο ήταν αρνητική.

Στο μεταξύ ο πελάτης εγκρίθηκε, έκανε τις παρεμβάσεις και με δική μου εισήγηση (έχοντας διαβάσει ότι τελικά τη χρειάζεται) εβγαλε και ΕΕΜΚ. Φυσικά στο σχετικό πεδίο της πλατφόρμας το ποσό επιδότησης μελετών είναι μηδέν. Η ερώτησή μου είναι αν υπάρχει τρόπος να επιδοτηθεί τελικά για το κόστος της ΕΕΜΚ, ή αυτό το κόστος θα τον επιβαρύνει.

Edited by Calibrator
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Calibrator said:

Καλημέρα σε όλους.

Κατά την υποβολή αίτησης για το ΕΚΟΙΙ-β θεώρησα ότι δεν θα χρειαστεί ΕΕΜικρήςΚλίμακας για την τοποθέτηση θερμομόνωσης (θεώρησα ότι αφού δεν έβαζε σκαλωσιά δεν θα χρειαζόταν ΕΕΜΚ) και γι'αυτό η απάντησή μου στο σχετικό πεδίο ήταν αρνητική.

Στο μεταξύ ο πελάτης εγκρίθηκε, έκανε τις παρεμβάσεις και με δική μου εισήγηση (έχοντας διαβάσει ότι τελικά τη χρειάζεται) εβγαλε και ΕΕΜΚ. Φυσικά στο σχετικό πεδίο της πλατφόρμας το ποσό επιδότησης μελετών είναι μηδέν. Η ερώτησή μου είναι αν υπάρχει τρόπος να επιδοτηθεί τελικά για το κόστος της ΕΕΜΚ, ή αυτό το κόστος θα τον επιβαρύνει.

Δυστυχώς τα πεδία που αφορούν αμοιβή Συμβούλου Έργου και μελετητή συμπληρώνονται άπαξ κατά την υποβολή της αίτησης και δεν υπάρχει δυνατότητα εκ των υστέρων διόρθωσης, την έχω κάνει κι εγώ αυτή τη μ@λ@κί@, οπότε στο λέω καραεπιβεβαιωμένα...

Edited by N_N
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, σε αίτηση που έχω κάνει αρχικά είχα δηλώσει ότι θα χρειαστεί έκδοση ΕΕΔΜΚ ενώ τελικά δεν χρειάστηκε. Τώρα που καταχωρω ποσά αμοιβών στο σύστημα μου ζητάει οπωσδήποτε αμοιβή μελετης, ΑΠΥ, ΑΦΜ μελετητή κλπ και δεν προχωράει διαφορετικά. Γνωρίζει κάποιος πως πρέπει να προχωρήσω; Πχ να συμπληρώσω μηδενικά ποσά και αφμ δικό μου για να με αφήσει  το  σύστημα να προχωρησω και να ανεβάσω ΥΔ δική μου ότι δεν απαιτήθηκε έκδοση ΕΕΔΜΚ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.