Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

4 ώρες πριν, gsaraf said:

Επικοινώνησα με το HELP DESK κ' μου είπαν να στείλω email στο [email protected] (ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ) στο οποίο να ζητάω να ξεκλειδώσουν το σχετικό πεδίο ώστε να διορθώσω την επιλογή από ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ σε ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ.

Η απάντηση που έλαβα μέσω email από το [email protected] είναι η εξής: "Δεν δίνεται αυτή η δυνατότητα για καμία αλλαγή στα «Βασικά Στοιχεία Αίτησης»".

Όποιος συνάδελφος αντιμετώπισε παρόμοιο πρόβλημα, ας ενημερώσει πως το ξεπέρασε...

Μία χαρά είναι μην ανησυχείς. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Έχω το εξής ζήτημα. Σε διαμέρισμα του 1974 και επιφάνειας 99 τ.μ. έχει γίνει κανονικά και νομιμότατα τακτοποίηση φωταγωγού και πλέον το σπίτι είναι 102 τ.μ. όπως φαίνεται και στο Ε9. Στο ΕΝΦΙΑ δηλώνονται 99 τ.μ.. Στην άδεια φαίνονται μόνο τα τ.μ. όλης της πολυκατοικίας (τριώροφη 272 τ.μ.) ενώ στο συμβόλαιο φαίνεται το σπίτι 99,45 τ.μ.. Εκ παραδρομής, και πίεσης χρόνου κατά το πρώτο πιστοποιητικό έβαλα επιφάνεια 99 τ.μ., ενώ έχω ανεβάσει κανονικά την υποβολή στο 4495, ενώ στο σκαρίφημα χρησιμοποίησα κανονικά την κάτοψη της νομιμοποίησης. Στην τελική εκταμίευση μου βγάζει αρνητικό αποτέλεσμα, και πέραν κάποιων σφαλμάτων στα χαρτιά των προμηθευτών, μου βγάζει και αυτό :

 

  • ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ : Στο πληροφοριακό σύστημα έχετε συμπληρώσει ότι η επιφάνεια κύριων χώρων του ακινήτου είναι 99 τ.μ., όμως αυτό δε μπορεί να επιβεβαιωθεί από την οικοδομική άδεια. Παρακαλούμε διευκρινίστε και αναρτήστε τα απαραίτητα νομιμοποιητικά έγγραφα (πχ συμβόλαιο).

Υπάρχει περίπτωση να έχουμε θέμα με την εκταμίευση για αυτή τη διαφορά, γιατί υπάρχει ένα κάποιο άγχος αναμενόμενα, ή υπάγεται στα 7 τ.μ. που αναφέρει ο οδηγός. Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αποτελεί μια νέα @@@@ια των ελεγκτών. Διότι πουθενά δεν περιέγραψε ο οδηγός συμβόλαιο για διαμέρισμα . Το ότι μπορούν να ζητήσουν οτιδήποτε έχει και ένα όριο. οι μισές Διπλό κατοικίες δεν έχουν σύσταση καν.τι θα γίνει?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, katrmp said:

Δυστυχώς αποτελεί μια νέα @@@@ια των ελεγκτών. Διότι πουθενά δεν περιέγραψε ο οδηγός συμβόλαιο για διαμέρισμα . Το ότι μπορούν να ζητήσουν οτιδήποτε έχει και ένα όριο. οι μισές Διπλό κατοικίες δεν έχουν σύσταση καν.τι θα γίνει?

Εγώ να το ανεβάσω το συμβόλαιο ας πάει στο καλό. Υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα με την εκταμίευση;

Link to comment
Share on other sites

επιστολη μηχανικών Τρικαλων

για το Εξοικονομω - Αυτονομώ

 

 

https://ecopress.gr/exoikonomo-aftonomo-gefyra-gia-tis-kommenes-aitiseis-ton-dyo-teleftaion-eton/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μου ηρθε αποτελεσμα τελικού ελέγχου : 

Παραστατικά , ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ : Κατά την αξιολόγηση διαπιστώθηκε ότι το ποσό της Συνολικής Προκαταβολής του Δανείου που καταβλήθηκε σε Προμηθευτές / Αναδόχους (βλέπε Στοιχεία Προμηθευτών / Συνολική Προκαταβολή ) είναι μεγαλύτερο κατά 153,02 Ευρώ από το Ποσό Δανείου Βάσει παραστατικών (βλέπε Συνοπτική Εικόνα / Τελικά οικονομικά στοιχεία αίτησης) , επειδή υλοποιήσατε μειωμένο οικονομικό αντικείμενο. Ως εκ τούτου, θα πρέπει το ποσό των 153,02 Ευρώ να επιστραφεί από τους Προμηθευτές /Αναδόχους σε εσάς, μέσω Τραπεζικού Συστήματος, και εσείς να προβείτε σε μερική αποπληρωμή του δανείου (δανειακό Κεφάλαιο) στο υποκατάστημα της Τράπεζας που υπογράψατε τη δανειακή σύμβαση. Στη συνέχεια θα αναρτήσετε στην Πλατφόρμα, στην επιλογή ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ το Τραπεζικό παραστατικό της μερικής αποπληρωμής του δανείου, όπως επίσης μια Υπεύθυνη Δήλωση (χωρίς το γνήσιο της υπογραφής) στην οποία να μας αναφέρετε το ποσό που σας επέστρεψε κάθε προμηθευτής

Ερωτησεις : 

1) Οταν λεει μερική αποπληρωμή δανείου τι εννοεί  ? Φανταζομαι οτι ο ωφελουμενος θα πληρώσει πχ 2 δόσεις μαζεμένες για να καλύψει τα 153,02 ευρω?

2) ΟΚ Οι προμηθευτες θα επιστρεψουν το ποσό .. Μετά θα πρέπει να το ξαναπαρουν πίσω μεσω τραπεζικής καταθεσης απο τον ωφελούμενο στους λογαριασμούς τους  ? 

3) Οι προμηθευτές ήταν 2 στον αριθμό. Πρέπει και απο τους 2 να βγει ένα ποσό προκαταβολής πχ αναλογικά όπως μοιράστηκαν ή δεν έχει σημασία ?  Μπορεί μόνο απο τον έναν? 

Sorry ρε παιδιά για την ημέρα αλλα μόλις μου ηρθε το μήνυμα .. 

Καλή Ανάσταση και καλή Φώτιση να έχουμε! 

 

Link to comment
Share on other sites

Για την αποπληρωμή του δανείου, θα μιλήσεις με την τράπεζα...

Αν οι προμηθευτές τιμολόγησαν με τις τιμές του προγράμματος, θα εξοφληθούν μέσω της τελικής εκταμίευσης.

Αρκεί ο ένας από τους 2 να επιστρέψει την επιπλέον προκαταβολή των 153.02€.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την αμεσοτατη απάντηση @gsaraf 

 Δεν εχω καταλάβει εάν ο ωφελουμενος πρέπει να βάλει λεφτά από την τσέπη του (δηλαδή εάν πρέπει να βάλει ίδια κεφάλαια ) η αν πρέπει απλώς να προπληρώσει κάποιες δόσεις .. για αυτό ανησυχώ 

Δηλαδή τα 153,02 είναι μέσα στην επιδότηση του ? 

 

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι εχουν τιμολογήσει μέσα στα όρια του προγραμματος

Ωραία θα ερθω και σε επικοινωνία με την τράπεζα την Τεταρτη  

Πάλι καλα που ειναι μεσα στην επιδότηση του

Ευχαριστω και παλι 

Καλή Ανασταση σε ολους  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.