Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Ν. 4495/17] Τακτοποίηση αυθαιρεσιών σε όμορα οικόπεδα ιδίου ιδιοκτήτη


Recommended Posts

Οντως ειναι δυο ανεξαρτητα, αρα παμε με δυο δηλώσεις. Μολις συννενοηθηκα με εναν τοπογραφο και μου ειπε οτι στο περιπου, στο τοπογραφικο που θα κανει, σιγουρα στο οικοπεδο του πατερα θα πεσει και ενα τμημα της οικιας (περιπου 20-30 τμ). Σε αυτη την περιπτωση τι κανω;  Κάνω μιση κάτοψη για το ένα και μισή για το άλλο; Τομές; Μελέτη στατικης επάρκειας; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 211
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφου ειπες οτι δεν υπαρχει τοπογραφικο...

... πόοοοσο δυσκολο ειναι να ξεφυγει το συνορο κατα 20 εκατοστα, ειτε μεγαλωνοντας κατα  καποια τμ. το ενα ή κανοντας ενα ζικ ζακ

μοναχοι σας χορευετε

[οπως ειπε και ο τοπογραφος σου..."στο περιπου"]:-)

υγ

κι αν θελετε να ειστε απολυτως "τυπικοι" ας κανει μια αγωγη με το  αρθρο 1010 του ΑΚ, περι επιδικασης λωριδας 0,20   λογω επεκτασης οικοδομης κατα ενα μικρο μερος σε ξενο οικοπεδο.

αυτα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, vasilori said:

Οντως ειναι δυο ανεξαρτητα, αρα παμε με δυο δηλώσεις. Μολις συννενοηθηκα με εναν τοπογραφο και μου ειπε οτι στο περιπου, στο τοπογραφικο που θα κανει, σιγουρα στο οικοπεδο του πατερα θα πεσει και ενα τμημα της οικιας (περιπου 20-30 τμ). Σε αυτη την περιπτωση τι κανω;  Κάνω μιση κάτοψη για το ένα και μισή για το άλλο; Τομές; Μελέτη στατικης επάρκειας; 

Χωρίς να υπάρχει τοπογραφικό που συνοδεύει τίτλο ακινήτου πως ακριβώς θα εφαρμοστεί τίτλος στο οικόπεδο;

Αν τα πράγματα ήταν μέχρι τώρα ασαφή, αυτό βοηθάει να γίνει όπως το λέει ο Δημήτρης, δηλαδή όλες οι αυθαιρεσίες να μπουν στο ένα οικόπεδο και να ολοκληρωθεί η διαδικασία τακτοποίησης. Με τα σχέδια της δήλωσης και το τοπογραφικό που θα τη συνοδεύει θα γίνουν στη συνέχεια όποιες άλλες συμβολαιογραφικές ενέργειες. Δεν γίνεται να έχεις κτίριο που πατάει σε 2 οικόπεδα και να κάνεις δηλώσεις. Κανένας από τους 3 τελευταίους νόμους δεν πραγματεύεται αυτή την συχνά συναντούμενη, πλην όμως άλυτη (εντός πλαισίου νόμων αυθαιρέτων) περίπτωση. 

Υ/Γ Το κτίριο έχει άδεια; Αν ναι, Το τοπογραφικό της άδειας ποια σχέση έχει με την υφιστάμενη κατάσταση των ακινήτων;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, το κτιριο δεν έχει αδεια. Επισης, για να συμπεριληφθουν ολες οι αυθαιρεσιες στο οικοπεδο της κορης πρεπει να παει το συνορο 4-5 μετρα πιο πανω και το οικοπεδο απο 397 τμ να γινει 450 τμ (ολα χοντρικα και με οσα μου ειπε ο τοπογραφος χωρις ομως να χει παει για αποτυπωση). Ο τοπογραφος μου ειπε, επισης, πως δεν μπορουν να πειραχθουν τα ορια ουτε να γινει καποιου ειδους ζικ ζακ, επειδη το οριο φαινεται ακριβως στον χαρτη αναδασμου και δεν μπορουν να πειραχτουν τα τετραγωνικα και το σχημα του οικοπεδου. Τι μπορω να κανω επομενως;

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, vasilori said:

Καλησπέρα σας. Έχω περίπτωση τακτοποίησης κατοικίας η οποία βρίσκεται στο οικόπεδο της ιδιοκτήτριας, όμως ένα μικρό υπόστεγο (που συνεχίζει στο τελείωμα της στέγης) περνάει στο όμορο οικόπεδο, το οποίο είναι του πατέρα της. Στην ουσία τα δυο οικόπεδα φαίνονται σαν ένα και το χρησιμοποιεί ολόκληρο η κόρη, . Έχω κάνει υποβολή δήλωσης στο όνομα της ιδιοκτήτριας και έχει πληρωθεί το παράβολο. Μπορείτε να μου απαντήσετε αν υπάρχει πρόβλημα με το υπόστεγο που πέφτει στο οικόπεδο του πατέρα της; Πως θα αντιμετωπίσω τη δήλωση από εδώ και πέρα; Να προσθέσω ότι η ιδιοκτήτρια μου έχει πει πως θέλει να κάνει εφάπαξ εξόφληση του υπολοίπου ποσού του προστίμου.

 

Ευχαριστώ

αυτη ηταν η αρχικη ερωτηση, οτι δλδ η ακρη  του τοιχου πατουσε στο  όριο με το διπλανο οικοπεδο  και μετα, κατω απο την αστρεχα,  ηταν και ενα υποστεγο που ηταν χτισμενο στο διπλανο

Μετα η επεκταση  εγινε 20 τμ [που δεν το προσεξα] και μετα  εγινε  55 τμ.

Υποθετω οτι, μετα την αφαιρεση αυτων των 55 τμ.  παραμενει αρτιο και οικοδομησιμο το διπλανο.

Και επειδη ακομα ολα ειναι "χονδρικα" ας μετρησει ο τοπογραφος τα οικοπεδα και τα κτισματα.

Μεχρι τοτε...λυση δεν βλεπω.

υγ

υποβολη χωρις τοπογραφικο πώς εκανες?

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όμορα οικόπεδα ίδιου ιδιοκτήτη με αυθαιρεσίες.

Εντός οικισμού υπάρχουν δυο συνεχόμενα οικόπεδα του ίδιου ιδιοκτήτη.

Ήταν ενιαίο οικόπεδο αλλά έγινε συμβολαιογραφική πράξη και χωρίστηκε σε δυο άρτια οικόπεδα, για να βγει οικ. άδεια στο ένα (το άλλο είχε τις αυθαιρεσίες). Επομένως τώρα κάθε οικόπεδο έχει το δικό του συμβόλαιο και το δικό του ΚΑΕΚ.

Υπάρχουν κτίσματα με αυθαιρεσίες και στο δυο οικόπεδα.

Μπορώ να κάνω μια δήλωση 4495 και για τα δυο ή πρέπει οπωσδήποτε δυο ξεχωριστές δηλώσεις, μια για κάθε ιδιοκτησία;

Link to comment
Share on other sites

οκ...συμφωνώ.

Συνένωση μπορώ να κάνω;

  • κτηματολογικά μπορώ με μεταβολή γεωμετρικών στοιχείων
  • συμβολαιογραφικά δεν μπορώ, γιατί έχω αυθαιρεσίες

σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.