Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργειακό Τζάκι


Recommended Posts

έχω διαβάσει όλες τις ΤΟΤΕΕ, έχω μιλήσει με μηχανολόγους φίλους μου και ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη, πως δηλώνουμε τα ενεργειακά τζάκια...

ούτε ανοικτές εστίες καύσης είναι, ούτε απόδοση 0,50 που αναφέρει η ΤΟΤΕΕ έχουν.. οπότε βαθμός απόδοσης και COP παραμένουν για μένα ένα μυστήριο..

όποιος συνάδελφος γνωρίζει θα ήθελα τα φώτα του..

 

εντιτ: συγνώμη για το καινούριο θέμα, αλλά δεν ήξερα σε ποιο τόπικ να βάλω αυτή την απορία...

Edited by κονικοκε
Link to comment
Share on other sites

αν και τα πουλαω δεν εχω ξαναβαλει σε ενεργειακο πιστοποιητικο ..παντως στο πρωτο εξοικονομο ειχα δωσει μερικα ..

οπως και να εχει την γνωμη μου ελω απλος 

αν ειναι νερου εγω θα το εβαζα ή λεβητα ή αλλη μοναδα παραγωγης με καυσιμο βιομαζα και το βαθμο αποδοσης που δινει ο κατασκευαστεις 

αν ηταν αερα μαλλον αλλη μοναδα παραγωγης με καυσιμο βιομαζα και αντι για κυκλοφορητες θα εβαζα ανεμιστηρα και δυκτιο διανομης αεραγωγοι ..

αλλα ολα αυτα δεν νομιζω να εχουν σημασια αλλα ο βαθμος αποδοσης και το βιομαζα και οι αλλοι επιμερους βαθμοι αποδοσης 

βεβαια μια διαφορα στην αποδοση αλλαζει ολο το σεναριο 

εγω εδωσα σε ενα σεναριο 50% και μου εβγαλε 410 και μετα εβαλα 85% και εβγαλε 310 .. 

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

αυτό ακριβώς συνάδελφε...κι εγώ δε ξέρω τι απόδοση να του βάλω και ανάλογα τον βαθμό οι διαφορές είναι τεράστιες...ξέχωρα ότι βάζοντας ενεργειακό τζάκι πολλές φορές μου γίνεται χειρότερο ενεργειακά το ακίνητο, κάτι που δεν είναι λογικό να συμβαίνει..

Link to comment
Share on other sites

εγω θα εβαζα αυτο που δινει ο κατασκευαστης .. τι τζακι θες να βαλεις ;; πρεπει να προσεξεις να εχει δηλωση συμμορφωσης CE οπου θα λεει την αποδοση και τα τεχνικα χαρακτηριστικα  

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικα

1.ώς τι τα περνάτε (με συνδεση νερου, με τα παλιά σωματα   σε διαμέρισμα)? Ως λέβητα ή ανοικτή εστία κασυσης?

2. ο β,α που δίνει ο κατασκευαστης δεν είναι ουσιαστικα ο ngm και πρέπει να μετατραπει σε εποχιακό για να μπει στο xml?

3. ειχα την εντύπωση ότι δεν δουλευουν και αερόθερμα, αλλά είδα αυτο σε ενα τζακι, ισχύει?

<<Τζάκι καλοριφέρ τριπλής ενέργειας (νερό – αέρας – θερμική ακτινοβολία) με οβάλ, στρογγυλό τζάμι. Με δυνατότητα σύνδεσης, με την χρήση κατάλληλου υδραυλικού ΚΙΤ, με την υπάρχουσα εγκατάσταση (λέβητας πετρελαίου ή φυσικού αερίου). Με την κατάλληλη σύνδεση μπορεί να παραγάγει ζεστό νερό χρήσης. Μεγάλη διάρκεια ζωής. Επενδυμένο εσωτερικά με χυτοσίδηρο ( μαντέμι ). Στη τιμή περιλαμβάνεται το κόστος για το μοτέρ και τον θερμοθάλαμο για την και αερόθερμη λειτουργία του τζακιού καλοριφέρ.>>

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.