Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Ν. 4495/17] Αλλαγή στοιχείων ιδιοκτήτη δήλωσης, λόγω θανάτου αρχικού εντολέα


Recommended Posts

 Έχω υπαγάγει αυθαίρετο στον Ν. 4495/2017 με ΥΔ του ιδιοκτήτη ο οποίος πρόσφατα απεβίωσε.

 Πληρώθηκε το παράβολο και δεν πρόλαβα να προχωρήσω την δήλωση σε υπαγωγή.

 Επειδή ο θανών ιδιοκτήτης είχε αναπηρία 67% έκανα χρήση αυτής της ιδιαιτερότητας και

 είχα υπολογίσει το πρόστιμο.

  Το ερώτημά μου είναι πώς θα προχωρήσει τώρα η δήλωση που έγινε στο όνομα του θανόντος?

  Θα πρέπει να αλλάξει η δήλωση και να μπουν τα ονόματα των κληρονόμων παρόλο που το παράβολο αναγράφει το όνομα του θανόντα?

  Το πρόστιμο θα επανυπολογιστεί δίχως την ειδική κατηγορία της αναπηρίας? (...έχω χαθεί... )

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Η ΥΔ ανάθεσης προς τον μηχανικό έχει την υπογραφή του θανόντα.

 

Η ΥΔ του χρόνου κατασκευής των αυθαιρεσιών και το Συμφωνητικό

θα έχουν υπογραφές από τους κληρονόμους?

Link to comment
Share on other sites

δξ...

αλλα  και δεν βλεπω ποιος αλλος τρόπος υπαρχει...

 

[υποτιθεται οτι αυτα δινονται στον μηχανικο "μαζι" ή κανω λαθος?]

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να δίνονται μαζί, δεν είναι όμως και απαραίτητο. Η ημερομηνία υποβολής της δήλωσης είναι η ημερομηνία πληρωμής του παραβόλου. Άρα από τη στιγμή που πρόλαβες να περάσεις την έκπτωση του μακαρίτη, κατ' εμέ είσαι ok, όπως είπε και ο Δημήτρης. Όλες οι υπόλοιπες υπογραφές από τους κληρονόμους και αναφέρεις το περιστατικό στα σχόλια της τεχνικής έκθεσης.

Link to comment
Share on other sites

..... Όλες οι υπόλοιπες υπογραφές από τους κληρονόμους και αναφέρεις το περιστατικό στα σχόλια της τεχνικής έκθεσης.

 

Προσοχή, αυτό που σημειώνεις δεν είναι ούτε ορθό, ούτε νόμιμο!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί μπορεί να κάνει κάτι άλλο? Δεν νομίζω να έχει άλλη επιλογή. Αν δεν στείλει την υπεύθυνη δήλωση πώς θα ολοκληρώσει τη δήλωση του 4495? Ούτως ή άλλως το άρθρο 99 παρ.β σε κάποιο σημείο αναφέρει τους κληρονόμους.

ΥΓ Θεωρώ ότι έχει γίνει η αποδοχή κληρονομιάς.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μπορεί να κάνει κάτι άλλο?

 

Αυτό καταρχήν είναι "άλλο" ερώτημα κι όχι το προηγούμενο.

Στη συνέχεια, η δική μου απάντηση σε αυτό το ερώτημα είναι, "...προφανώς και μπορεί να κάνει κάτι άλλο, να υποβάλλει τη δήλωση ορθά και νόμιμα στο σύστημα"!

Και μην μου πεις τώρα ότι, "....μα είναι τεράστιο το πρόστιμο", διότι θα σου απαντήσω προκαταβολικώς λέγοντάς σου, αγαπητέ μου φίλε ότι, "...τα λάθη πληρώνονται"!!!!!

Σχετικώς με τα "λάθη" αν θέλεις μέσω pm......

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εννοούσα δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο πέρα από το να πάρει την υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 99 από τους κληρονόμους. Αυτή η επιλογή που αναφέρεις όσον αφορά τη μη χρήση του μειωτικού συντελεστή προφανώς και υπάρχει. Λίγο αυστηρή προσέγγιση βέβαια....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μου έτυχε ίδια περίπτωση, με τη δήλωση σε επεξεργασία. Η προσέγγισή μου ήταν ότι ξεκινάμε πάλι από την αρχή με τους κληρονόμους και το διπλάσιο πρόστιμο. Ελπίζω να μην ήμουν αυστηρός και να "έκαψα" τον πελάτη. Είχα εξουσιοδοτήσεις και υπεύθυνες δηλώσεις από το θανόντα. Θεώρησα ότι το κρίσιμο είναι πότε η δήλωση είναι σε υπαγωγή, όπου έχω υπολογίσει το πρόστιμο και τικάρω στο σύστημα ότι "ο ιδιοκτήτης έχει ενημερωθεί και αποδέχεται το πρόστιμο". Πώς θα ήταν δυνατόν να ενημερώσω και να τικάρω κάτι τέτοιο μετά την ημερομηνία θανάτου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.