Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Ν. 4495/17] Αλλαγή στοιχείων ιδιοκτήτη δήλωσης, λόγω θανάτου αρχικού εντολέα


Recommended Posts

η γνωμη μου ειναι η εξης:

Εφοσον εχουν δοθει ολα τα εγγραφα και εχει υπογραψει ο ιδιοκτητης και εχει πληρωθει το παραβολο,

υπαρχει πλεον μια οιονει συμβαση με το ΤΕΕ [σαν "διαχεριστή-διεκπεραιωτη"  της συμβασης τακτοποιησης].

Ο θανατος του ιδιοκτητη,  δεν καταλύει την "συμβαση"  αυτη,

αλλά εχει σαν αποτελεσμα να ερχονται οι κληρονομοι του και να  συνεχιζουν την συμβαση,

με ολους τους ορους και τις προυποθεσεις και τους μειωτικους της αρχικης -και ισχυρης- συμβασης.

 

οι δε χρεωστουμενες δοσεις, αποτελούν  "παθητικο" της κληρονομιας.

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου περίπτωση δεν είχε πληρωθεί το παράβολο ούτε είχα κάνει δήλωση στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ. Θεωρείς dimitri ότι αυτό είναι κρίσιμο; Δηλαδή σωστά έπραξα και τους είπα ότι δε γίνεται να γίνει υπαγωγή χωρίς να είναι εν ζωή ο εντολέας μου; Και πρέπει να τα ξανακάνουμε από την αρχή με τους κληρονόμους.....

Edited by Kathanas
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Βρήκα στα "Θέματα διαχείρισης δηλώσεων αυθαιρέτων" του ΤΕΕ στη σελίδα 8 κάτω το εξής:

"Αλλαγή ιδιοκτήτη λόγω μεταβίβασης και μεταφορά δήλωσης

Σε περίπτωση αλλαγής στο ιδιοκτησιακό καθεστώς λόγω μεταβίβασης, μπορεί ο μηχανικός να διορθώσει τα στοιχεία των ιδιοκτητών. Στα σχόλια της δήλωσης θα πρέπει να αναγραφεί ο αριθμός και η ημερομηνία του συμβολαίου καθώς και τα ονόματα των αρχικών ιδιοκτητών.

Διόρθωση τυχόν συντελεστών που διαφοροποιούνται λόγω νέου ιδιοκτήτη οι οποίοι επηρεάζουν τον υπολογισμό του προστίμου (πχ. ειδικές συνθήκες, κύρια και μοναδική κατοικία) δεν μπορεί να εφαρμοστεί, εκτός εάν εκδοθεί σχετική νομοθετική ρύθμιση".

portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/.../faq_nov_2013.doc

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Σε περίπτωση δηλώσεις υπαγωγής, που έχουμε θάνατο του μηχανικού και δεν γνωρίζουμε τι περιεχέι η δήλωση που έκανε ...τι κάνουμε; (δεν γνωρίζουμε τι έχει δηλώσει στην τακτοποίηση...δεν μας έδωσε τίποτα!!! )

υπάρχει τρόπος να "δούμε" την υπαγωγή;

απευθυνόμαστε στο ΤΕΕ;

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Απευθύνεσαι στο ΤΕΕ. Μπορείς να ζητήσεις με εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη να μεταφέρουν αυτοί τη δήλωση σε εσένα για να συνεχίσεις τη διαδικασία εφόσον ο προηγούμενος μηχανικός απεβίωσε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

έχω, δυστυχώς, κι εγώ περίπτωση αυθαιρέτου όπου ο έχων την επικαρπία του ακινήτου απεβίωσε πριν λίγες ημέρες. Η εξουσιοδότηση και η ΥΔ έχει υπογραφεί από τον θανόντα.

Τα παιδιά του θανόντα, που έχουν την ψιλή κυριότητα του εν λόγω ακινήτου, έχουν υπογράψει ΥΔ συναίνεσης στη διαδικασία. Ειδικές συνθήκες δεν υπάρχουν, ούτε και μεταβάλλεται το είδος της κατοικίας.

Η διαδικασία δήλωσης του αυθαιρέτου έχει κολλήσει στην επιτροπή παραδοσιακών, η οποία δεν έχει συνεδριάσει από τον Σεπτέμβριο του '18.

 

Θα λέγατε ότι η ΥΔ συναίνεσης των παιδιών μου αρκεί για να συνεχίσω τα διαδικασία χωρίς αλλαγές;

Edited by Konstantinos_K
Link to comment
Share on other sites

- θα ενημερωσεις την επιτροπη οτι απεβιωσε ο επικαρπωτης

- οτι η επικαρπία μεταβιβαζεται εκ του νομου αυτοδικαιως στους ψιλους κυριους-χωρις αλλη ειδικη πραξη-

-οτι συνεχιζουν την διαδικασια οι ψιλοι κυριοι και ηδη σαν πληρεις κυριοι

θα δοσετε και μια ληξιαρχικη πραξη θανατου

[πιθανον να μπορεις να τροποποιησεις/συμπληρωσεις την αρχικη αιτηση...δξ τη διαδικασια]

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.