Μετάβαση στο περιεχόμενο

4 στρέμματα σε Hatt 3999 τ.μ. σε ΕΓΣΑ?


Recommended Posts

Καλησπέρα. Έρχεται λοιπόν πελάτης που έχει το 50% εξ αδιαιρέτου ενός αγρού 8 στρεμμάτων κατα τίτλο διαιρετο τμήμα διανομής με ανώμαλη δικαιοπραξία. Λέει θέλω να το χωρίσω στα δυο. Λέω από μέσα μου καλά έγινε. Ψάχνω ΖΟΕ δεν βρίσκω. Πάω στο ΓΠΣ το οποίο στην συγκεκριμένη ζώνη δεν θέτει περιορισμό κατάτμησης και αρτιότητας. Πάω στις γενικές διατάξεις τίποτα. Παίρνω τηλέφωνο τον μελετητή του ΓΠΣ μου λέει ότι όντως δεν έχει θέσει αφού υπάρχει ο περιορισμός κατατμήσεων κλήρων. Παίρνω συμβόλαιο και τοπογραφικό συμβολαίου. Αγρός λοιπόν 8 στρέμματα 57,49* 139,14.= 7999.15 τ.μ

Γνώμες?

Βασικά κατάτμηση γίνεται, πρόσωπο έχουν και τα δυο πάνω από 25μ σε δρόμο διανομής. Αρτιότητα?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί λες 8 στρέμματα και αμέσως μετά 7999?

Υποθέτω 8000 τμ εμβαδό τίτλου παραχώρησης και 7999 εμβαδό από εφαρμογή διαστάσεων;;

Στείλε μας χάρτη διανομής

 

Επίσης "

50% εξ αδιαιρέτου ενός αγρού 8 στρεμμάτων κατα τίτλο διαιρετο τμήμα διανομής με ανώμαλη δικαιοπραξία. Λέει θέλω να το χωρίσω στα δύο"

Δε βγαίνει νόημα. Να χωρίσει στα 2 αυτό που δικαιούται δλδ το 50% των 8000? Επίσης το έχει διαιρετα η εξ αδιαιρετου;;

 

 

Χάος

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by atsimeri
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 στρέμματα λέει το συμβόλαιο και το τοπογραφικό με διαστάσεις που ανέφερα. Η διανομή είναι 115 στην διάσταση των 57,49. Στην άλλη έχει και άλλο τμήμα ( Τρίτη κατάτμηση) που δεν έχω τις διαστάσεις

Αρχικά 23.000

Χωρίζεται σε 7, 8, 8.

Ο πελάτης έχει το 50% των 8

Edited by netmin909
Link to comment
Share on other sites

από τον τίτλο του θέματος καταλαβαίνω ότι θέτεις ένα γενικό ζήτημα, δηλαδή όλες οι κατατμήσεις που έχουν πραγματοποιηθεί σε αυθαίρετο σύστημα, (χωρίς συντελεστής χαρτογραφικής προβολης), ουσιαστικά παρουσιάζουν τις πραγματικές διαστάσεις του εδάφους , αν θα έχουν πρόβλημα σε ένα μελλοντικό έλεγχο αρτιότητας/κατάτμηση κτλ, το ίδιο θα μπορούσε να πεί και κάποιος για την αναγωγή της μσθ.. του αν προκυπτει πρόβλημα μετα την εφαρμογη της (ομως θα ειναι μικρες οι διαφορες συνήθως), προφανώς μιλάμε για ακραίες περιπτώσεις, πιθανόν και με επιφύλαξη να μπορούσε να παρουσιαστεί το γεωτεμάχιο σε προβολή hatt, και πρόσθετο πινάκιο συντεταγμένων σε εγσα'87.

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

από τον τίτλο του θέματος καταλαβαίνω ότι θέτεις ένα γενικό ζήτημα, δηλαδή όλες οι κατατμήσεις που έχουν πραγματοποιηθεί σε αυθαίρετο σύστημα, (χωρίς συντελεστής χαρτογραφικής προβολης), ουσιαστικά παρουσιάζουν τις πραγματικές διαστάσεις του εδάφους , αν θα έχουν πρόβλημα σε ένα μελλοντικό έλεγχο αρτιότητας/κατάτμηση κτλ, το ίδιο θα μπορούσε να πεί και κάποιος για την αναγωγή της μσθ.. του αν προκυπτει πρόβλημα μετα την εφαρμογη της (ομως θα ειναι μικρες οι διαφορες συνήθως), προφανώς μιλάμε για ακραίες περιπτώσεις, πιθανόν και με επιφύλαξη να μπορούσε να παρουσιαστεί το γεωτεμάχιο σε προβολή hatt, και πρόσθετο πινάκιο συντεταγμένων σε εγσα'87.

Ας μην ξεχάσουμε όμως και τα βασικά. Το εμβαδόν σε μερκατορικη προβολή (όπως και οι διαστάσεις) ΔΕΝ είναι Μικρότερα σε σχέση με μια ισαπεχουσα αζιμουθιακη προβολή (Hatt).

 

Αυτά είναι παιδαριωδη και το λάθος γίνεται από όσους δεν ξέρουν να εφαρμόσουν το συντελεστή κλίμακας κατάλληλα.

 

Φανταστείτε να δίναμε στο total station 2 σετ συντ/νων σε εγσα που απέχουν 100 μ στο έδαφος και στην οριοθέτηση να τα έβαζε στα 99.90 :)

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

προφανώς παίζει τρολάρισμα (εύχομαι..), δεν θα ψαρώσω, προτείνω στον συνάδελφο netmin το εξής pdf, http://users.auth.gr/~kotsaki/My_papers/PSDATM_2010.pdf, καλό διάβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Ένα ωραίο θέμα ...για τους.... κακούς. Όπως εγώ πχ.

Μας δίνει, ας πούμε για παράδειγμα , 8 στρ. (ή .. σχεδιαστικά : 8000μ2= 80μx100μ) η τοπογραφική υπηρεσία για να βάζουμε ..σιτάρι. Η πολιτεία προβλέπει, επειδή το ξέρει, ότι οι περισσότεροι θέλουν να φυτεύσουν ....οικοδομές και απαγορεύει με νόμο την κατάτμηση. Οι έξυπνοι όμως νομικοί βρίσκουν ένα "κόλπο" που λέγεται "ανώμαλη δικαιοπραξία" και έτσι κομματιάζουν τον μισό κλήρο της  Ελλάδας (νόμιμα) γιατί από το 2013 και μετά ...όλα είναι πλέον νόμιμα ..με νόμο παρακαλώ. (??).

Τώρα έρχεται όμως ...η εκδίκηση της γυφτιάς:

Όταν μετράμε λοιπόν στο σύστημα ΕΓΣΑ87 οι αποστάσεις πολλαπλασιάζονται με τον συντελεστη κλίμακας της περιοχής. 

Το χωράφι του παραπάνω παραδείγματος θα γίνει, έτσι...χοντρά - χοντρά, ...79.97χ 99.96 =7994 τμ.   7994 / 2 =3997 τμ .... η κατάτμηση δεν μπορεί να γίνει γιατί έχουμε δύο μη άρτια γήπεδα. Επομένως η ανώμαλη παραμένει απλά "ανώμαλη" ....άρα το σώσαμε το χωράφι??????. Δεν νομίζω.

Τώρα θα βγουν οι νέοι οι επιστήμονες και σίγουρα θα προτείνουν λύσεις πως θα παίξουμε με τα συστήματα για να μπαλαμουτιάσουμε κλπ, κλπ. 

Ένα είναι πάντως σίγουρο. Αυτό στην συντεχνία μας δεν συμφέρει. Χάνονται δουλειές. Αν πεις πάλι για τους συμβολαιογράφους ?? Αυτοί θα απειλούν λέγοντας πως θα βρουν άλλο μηχανικό που θα υπογράψει. Τους ξέρω καλά αυτούς!!

  .....Γιαυτό φίλε (αφού σίγουρα  θα το κάνει κάποιος άλλος συν.)  γράψε στο σχέδιο τις διαστάσεις  80μχ 100μ= 8000 τμ ούτως ή άλλως κανένας δεν ξέρει το 2ο Θεμελιώδες της τοπογραφίας που από τις συν/νες να πάει στα ...μήκη του χωραφιού !!

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Από ότι καταλαβαίνω (από όσα γράφετε) τοπογραφειτε ένα τεμάχιο σε hatt και δίνετε ένα εμβαδό. Για το ίδιο τεμάχιο κάνετε τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ87 δίνετε άλλο εμβαδό. Για Τμ3 δίνετε άλλο εμβαδό. Κλπ

 

Και το καλύτερο όλων. Δώστε βάση :

Μετράτε 2 σημεία με το GPS πχ, ας πούμε στάσεις σε ΕΓΣΑ87. Η απόσταση που προκύπτει από τις συντνες είναι πχ 100,00μ. Αν τύχει και το μετρήσετε στο έδαφος θα δείτε ότι είναι 100,10 μ. πχ. Θεωρείτε ότι η μεζούρα έχει θέμα η μπορεί το gps να έχασε δέκα πόντους η τέλος πάντων όλα καλά!

 

Κατά τα άλλα τρολαρω !

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by atsimeri
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.