Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

4 στρέμματα σε Hatt 3999 τ.μ. σε ΕΓΣΑ?


Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι η ερώτηση ήταν τόσο τεχνική όσο ...εμ νομική. Στην πράξη θα ελεγχθεί το εμβαδό της διανομής και σπανίως οι διαστάσεις, οι οποίες 1cm θέλουν τσίμπημα. 
Ουσιαστικά το θέμα είναι πιο είναι πιο ισχυρό το εμβαδό ή οι διαστάσεις (φαντάζομαι οι διαστάσεις που έδωσες είναι της διανομής). Εγώ. λέω το εμβαδό και θα το μπουμπούναγα, με την προύποθεση ότι επιτρέπεται η κατάτμηση (λόγω διανομής, υψηλής παραγωγικότητας κλπ), αφού το συζήταγα κ λίγο με την αρμόδια υπηρεσία για τη διανομή (μπορεί να γίνεται μια διόρθωση, αν κ για 1cm μάλλον θα σε στείλουν).
Άμα είναι να αρχίσετε, σαν επιστήμονες, να μου πετάτε ντομάτες, δεκτές, αλλά παρακαλώ να είναι ώριμες! (να μπορώ να απαντήσω δλδ)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από ότι καταλαβαίνω (από όσα γράφετε) τοπογραφειτε ένα τεμάχιο σε hatt και δίνετε ένα εμβαδό. Για το ίδιο τεμάχιο κάνετε τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ87 δίνετε άλλο εμβαδό. Για Τμ3 δίνετε άλλο εμβαδό. Κλπ

 

Και το καλύτερο όλων. Δώστε βάση :

Μετράτε 2 σημεία με το GPS πχ, ας πούμε στάσεις σε ΕΓΣΑ87. Η απόσταση που προκύπτει από τις συντνες είναι πχ 100,00μ. Αν τύχει και το μετρήσετε στο έδαφος θα δείτε ότι είναι 100,10 μ. πχ. Θεωρείτε ότι η μεζούρα έχει θέμα η μπορεί το gps να έχασε δέκα πόντους η τέλος πάντων όλα καλά!

 

Κατά τα άλλα τρολαρω !

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

και επιμένεις...

τι να πω, τι να πουνε και οι άλλοι,

μικρό το κακό γιατι πολύ απλα εκεί έξω γίνεται της μουρλής... (στο επάγγελμα), στους συντελεστές θα κολλήσουμε.. σου λέει, ή στην χαρτογραφία..., συνήθως όταν όμως ξεκινάει κάποιος (δεν μιλάω για εσένα συγκεκριμένα) από κάτι μικρό (συντελεστές/πες το οπως θες) παίρνει το θάρρος να κάνει και μεγάλα (δείξε το άρτιο ενω δεν ειναι, δημοτικός δρόμος απο το πουθενα, απόκλιση εμβαδου που φτάνει το στρέμμα σε εγσα 87!, απόκρυψη στοιχείων)--> εκεί είναι που αν τύχει και μου πέσει στα χέρια για πραγματογνωμοσύνη θα του γα&^%^ ότι έχει και δεν έχει... αυτά

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Ας μπει στα προαπαιτούμενα για πάσης φύσης τοπογραφικό η σύνταξη τεχνικής έκθεσης με το ί έκανε ο καθείς...

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

netmin909 αν μας ρωτουσες την Κυριακη που σε πετυχαμε πρωι πρωι με τον Θαναση, θα σου απαντουσε δεοντως! Τα υπολοιπα σε ΠΜ

Link to comment
Share on other sites

Ένα ωραίο θέμα ...για τους.... κακούς. Όπως εγώ πχ.

Μας δίνει, ας πούμε για παράδειγμα , 8 στρ. (ή .. σχεδιαστικά : 8000μ2= 80μx100μ) η τοπογραφική υπηρεσία για να βάζουμε ..σιτάρι. Η πολιτεία προβλέπει, επειδή το ξέρει, ότι οι περισσότεροι θέλουν να φυτεύσουν ....οικοδομές και απαγορεύει με νόμο την κατάτμηση. Οι έξυπνοι όμως νομικοί βρίσκουν ένα "κόλπο" που λέγεται "ανώμαλη δικαιοπραξία" και έτσι κομματιάζουν τον μισό κλήρο της  Ελλάδας (νόμιμα) γιατί από το 2013 και μετά ...όλα είναι πλέον νόμιμα ..με νόμο παρακαλώ. (??).

Τώρα έρχεται όμως ...η εκδίκηση της γυφτιάς:

Όταν μετράμε λοιπόν στο σύστημα ΕΓΣΑ87 οι αποστάσεις πολλαπλασιάζονται με τον συντελεστη κλίμακας της περιοχής. 

Το χωράφι του παραπάνω παραδείγματος θα γίνει, έτσι...χοντρά - χοντρά, ...79.97χ 99.96 =7994 τμ.   7994 / 2 =3997 τμ .... η κατάτμηση δεν μπορεί να γίνει γιατί έχουμε δύο μη άρτια γήπεδα. Επομένως η ανώμαλη παραμένει απλά "ανώμαλη" ....άρα το σώσαμε το χωράφι??????. Δεν νομίζω.

Τώρα θα βγουν οι νέοι οι επιστήμονες και σίγουρα θα προτείνουν λύσεις πως θα παίξουμε με τα συστήματα για να μπαλαμουτιάσουμε κλπ, κλπ. 

Ένα είναι πάντως σίγουρο. Αυτό στην συντεχνία μας δεν συμφέρει. Χάνονται δουλειές. Αν πεις πάλι για τους συμβολαιογράφους ?? Αυτοί θα απειλούν λέγοντας πως θα βρουν άλλο μηχανικό που θα υπογράψει. Τους ξέρω καλά αυτούς!!

  .....Γιαυτό φίλε (αφού σίγουρα  θα το κάνει κάποιος άλλος συν.)  γράψε στο σχέδιο τις διαστάσεις  80μχ 100μ= 8000 τμ ούτως ή άλλως κανένας δεν ξέρει το 2ο Θεμελιώδες της τοπογραφίας που από τις συν/νες να πάει στα ...μήκη του χωραφιού !!

 

 

Οποτε αυτο το 80Χ100 θα αποτελει εφαρμογη στο εδαφος ή αποτυπωσης?

Για τη συγκεκριμενη περιπτωση ομως μπορεις και σαν μηχανικος να μη 

δεχτεις να το κανεις και ας πανε σε αλλον

 

Καθε σοβαρος μηχανικος dimamp κανει τεχνικη εκθεση με τον τροπο του. Το απαιτουμενο ειναι στα τοπογραφικα αδειας (βλεπε προτυπο τοπογραφικο διαγραμμα ΥΠΕΚΑ), αλλα εχω παρει και προσφατα τοπογραφικα συμβολαιων απο συναδελφους που ανεφεραν εστω οτι εχουν κανει αποτυπωση απο την Χ εταιρια GNSS(οχι χεπος) ωρα και μερα. Να δεις σχεδιο ιδιοκτησιας του 1925 (χωρις συντεταγμενες), σε κτηματα του Κιλκις με αναλυτικη ομως περιγραφη και γωνιομετρησεις απο σταθερα σημεια που μεχρι και σημερα μπορει να γινει ακριβης χαραξη επι του εδαφους. Δε νομιζω τοτε να ηταν προαπαιτουμενο. 

Σε συνεχεια την συζητησης μας σε αλλο θρεντ θελω να καταλαβεις οτι και απαιτουμενο να ειναι 

1. θα γινεται κοπι πεηστ

2. ο ελεγκτης (τοπογραφος?? οχι παντα) δεν εχει εργαλεια/χρονο και σε καποιες περιπτωσεις ουτε γνωσεις να στο ελεγχξει

3. στα συμβολαια ποιος θα στο ελεγχει? η συμβολαιογραφος, ο ιδιοκτητης ή μηπως ο υποθυκοφυλακας? Ισως τωρα κατι να γινει με την υποχρεωτικη υποβολη του σχεδιου dxf κατα τη συνταξη του συμβολαιου (αλλα κ παλι εχω τις επιφυλαξεις μου) 

 

 

 

 

zazeng Εγω πιστευω οτι το ζητημα δεν ειναι ουτε καθαρα νομικο ουτε καθαρα τεχνικο. Οπως γνωριζεις ομως, ενω δικηγοροι+τοπογραφοι θεωρουνται επιστημονες (που θα μπορουσαν καλλιστα να συννεννοηθουν), για περιπτωσεις που ειναι ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ νομικου+τεχνικου ζητηματος πιστευω χρειαζεται συννενοηση και κατανοηση. Στα Βασιλικα δεν υπαρχει καν μηχανικος, σου λυνει το τεχνικο σου προβλημα η υποθηκοφυλαξ με συνοπτικες διαδικασιες ("Δεν το δεχομαι, αλλαξε το και ξαναελα")

Edited by jojo
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 3/13/2018 at 9:57 AM, atsimeri said:

Ανταλλάσουμε απόψεις :)

Συνάδελφε, επειδή σε βλέπω να έχεις ερωτήματα: Το εμβασδόν ορίζεται πάντα επί της προβολής. Το "μανίσιο" είναι πάντα σε ΗΑΤΤ π.χ. σε διανομές. Πρέπει να βρεθεί τρόπος βέλτιστου υπολογισμού. 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
On 3/13/2018 at 12:46 AM, atsimeri said:

Από ότι καταλαβαίνω (από όσα γράφετε) τοπογραφειτε ένα τεμάχιο σε hatt και δίνετε ένα εμβαδό. Για το ίδιο τεμάχιο κάνετε τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ87 δίνετε άλλο εμβαδό. Για Τμ3 δίνετε άλλο εμβαδό. Κλπ

 

Και το καλύτερο όλων. Δώστε βάση :

Μετράτε 2 σημεία με το GPS πχ, ας πούμε στάσεις σε ΕΓΣΑ87. Η απόσταση που προκύπτει από τις συντνες είναι πχ 100,00μ. Αν τύχει και το μετρήσετε στο έδαφος θα δείτε ότι είναι 100,10 μ. πχ. Θεωρείτε ότι η μεζούρα έχει θέμα η μπορεί το gps να έχασε δέκα πόντους η τέλος πάντων όλα καλά!

 

Κατά τα άλλα τρολαρω !

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Κύριε @atsimeri τελικά υπάρχει ή δεν υπάρχει κλίμακα εμβαδών;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.