Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέα αναβολή στο "Εξοικονόμηση κατ΄ οίκον ΙΙ" για Δευτέρα 19 Μαρτίου


Engineer

Recommended Posts

Μετά την οριστική υποβολή μου ήρθε και μένα μήνυμα επιτυχούς υποβολής αλλά χωρις αριθμό πρωτοκόλλου και χαρακτηρισμό της αίτησής μου ως

3β. Ειδική Περίπτωση Αίτησης και ότι έχει προωθηθεί στον Δικαιούχο προς έλεγχο. Έχει τύχει σε κάποιον αυτό, τι γίνεται παρακάτω?

Το ίδιο συμβαίνει και σε μένα.

Παρατήρησα πως στο πεδίο "ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ" δεν είναι τικαρισμένο το κουτάκι "ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΕΡΓΟΥ".

Έχω στείλει σχετικό e mail στο υπουργείο, ζητώντας διευκρινίσεις, αλλά ακόμα δεν έχω λάβει απάντηση.

Όλα αυτά εχθές. Ωστόσο, σήμερα (21/03) το πρωί είδα πως υπάρχει αρχείο pdf όπου αναγράφεται και ο αριθμός πρωτοκόλλου

Edited by ioannispro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

Έχει καταφέρει κάποιος να περάσει αίτηση που αφορά σε προσφάτως αποκτηθέν ακίνητο?

Έχω μια περίπτωση που ενώ όλα είναι οκ,το σύστημα πηγαίνει αυτόματα (λόγω σφάλματος του) και ελέγχει το Ε1

του ωφελούμενου (στο οποίο όπως είναι φυσικό είναι αδύνατο να υπάρχει το ακίνητο αφού αποκτήθηκε μετά την τελευταία φορολογική δήλωση)

με αποτέλεσμα να μου βγάζει διαφωνία με τα στοιχεία της ΑΑΔΕ και να μην με αφήνει να προχωρήσω παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο συμβαίνει και σε μένα.

Παρατήρησα πως στο πεδίο "ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ" δεν είναι τικαρισμένο το κουτάκι "ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΕΡΓΟΥ".

Έχω στείλει σχετικό e mail στο υπουργείο, ζητώντας διευκρινίσεις, αλλά ακόμα δεν έχω λάβει απάντηση.

Όλα αυτά εχθές. Ωστόσο, σήμερα (21/03) το πρωί είδα πως υπάρχει αρχείο pdf όπου αναγράφεται και ο αριθμός πρωτοκόλλου

Όντως στο πεδιο της "Συνοπτικής εικόνας" υπάρχει το αρχείο με τον αριθμό πρωτοκόλλου και το κουτάκι του Σύμβουλου έργου ούτε σε μένα είναι τικαρισμένο.Ψάχνωντας να βρω ποιες είναι οι "ειδικές  περιπτώσεις αίτησης" που αναφέρει το αποτέλεσμα της αίτησης, βρήκα στον οδηγό του προγράμματος στο κεφ. 5.2. ότι είναι οι περιπτώσεις αυτές είναι:

Ειδικές περιπτώσεις αιτήσεων

Α) Ενοικιαζόμενη Κατοικία / κατοικία σε βραχυχρόνια μίσθωση

Β) Πρόσφατη απόκτηση ακινήτου

Γ) Κάτοικος εξωτερικού

Δ) Μη υποχρέωση υποβολής φορολογικής δήλωσης

Ε) Υποβολή από ανήλικο ή ενήλικο που δεν έχει δικαιοπρακτική ικανότητα

 

και σύμφωνα με τον οδηγό πρέπει Ο Δικαιούχος, πριν την κατάρτιση των πινάκων κατάταξης αιτήσεων διενεργεί έλεγχο σώρευσης για τις ενισχύσεις ήσσονος σημασίας (de minimis aid)

εγώ ανήκω στην (α), ανήκεις κι εσύ σε μια από τις παραπάνω? Ωστόσο απ΄οτι καταλαβαίνω το ποσό επιχορήγησης έχει δεσμευτεί. Αν έχεις περαιτέρω διευκρινίσεις ενημέρωσέ μας παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχει καταφέρει κάποιος να περάσει αίτηση που αφορά σε προσφάτως αποκτηθέν ακίνητο?

Έχω μια περίπτωση που ενώ όλα είναι οκ,το σύστημα πηγαίνει αυτόματα (λόγω σφάλματος του) και ελέγχει το Ε1

του ωφελούμενου (στο οποίο όπως είναι φυσικό είναι αδύνατο να υπάρχει το ακίνητο αφού αποκτήθηκε μετά την τελευταία φορολογική δήλωση)

με αποτέλεσμα να μου βγάζει διαφωνία με τα στοιχεία της ΑΑΔΕ και να μην με αφήνει να προχωρήσω παρακάτω.

 

Εγω πάντως μία περίπτωση τέτοια από τη Δευτέρα.. το ίδιο γίνεται... χθές έκανα καινούργια αίτηση με την ελπίδα να αλλάξει κάτι αλλ.α τίποτα. Πιστεύω οτι παρότι επιλέγουμε οτι είναι πρόσφατη αγορά, δεν απενεργοποιείται ο έλεγχος με το Ε1 οπότε δεν ταιριάζουν τα στοιχεία...

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως μία περίπτωση τέτοια από τη Δευτέρα.. το ίδιο γίνεται... χθές έκανα καινούργια αίτηση με την ελπίδα να αλλάξει κάτι αλλ.α τίποτα. Πιστεύω οτι παρότι επιλέγουμε οτι είναι πρόσφατη αγορά, δεν απενεργοποιείται ο έλεγχος με το Ε1 οπότε δεν ταιριάζουν τα στο

κ γω παιδια σε αναλογη περιπτωση πηρα τλφ στο υπουργειο τους εθεσα το ζητημα κ η κοπελα με πηρε πισω σε 2λεπτα λεγοντας οτι δν ειναι δικο μας λαθος αλλα του συστηματος που δεν εχει ενημερωθει ακομη...

τελος μου τονισε οτι δεν χρειαζεται να αλλαξει κατι ο λογιστης στο Ε1 κ οτι θα γινει η ταυτιση αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

 Εγώ δεν ανήκω σε ΚΑΜΙΑ από τις ειδικές περιπτώσεις. Προσπαθώ να καταλάβω εάν έχω καταχωρήσει κάτι εκ παραδρομής...

Δεν είμαι μηχανικός και δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοεί με το de minimis aid...

Όντως στο πεδιο της "Συνοπτικής εικόνας" υπάρχει το αρχείο με τον αριθμό πρωτοκόλλου και το κουτάκι του Σύμβουλου έργου ούτε σε μένα είναι τικαρισμένο.Ψάχνωντας να βρω ποιες είναι οι "ειδικές  περιπτώσεις αίτησης" που αναφέρει το αποτέλεσμα της αίτησης, βρήκα στον οδηγό του προγράμματος στο κεφ. 5.2. ότι είναι οι περιπτώσεις αυτές είναι:

Ειδικές περιπτώσεις αιτήσεων

Α) Ενοικιαζόμενη Κατοικία / κατοικία σε βραχυχρόνια μίσθωση

Β) Πρόσφατη απόκτηση ακινήτου

Γ) Κάτοικος εξωτερικού

Δ) Μη υποχρέωση υποβολής φορολογικής δήλωσης

Ε) Υποβολή από ανήλικο ή ενήλικο που δεν έχει δικαιοπρακτική ικανότητα

 

και σύμφωνα με τον οδηγό πρέπει Ο Δικαιούχος, πριν την κατάρτιση των πινάκων κατάταξης αιτήσεων διενεργεί έλεγχο σώρευσης για τις ενισχύσεις ήσσονος σημασίας (de minimis aid)

εγώ ανήκω στην (α), ανήκεις κι εσύ σε μια από τις παραπάνω? Ωστόσο απ΄οτι καταλαβαίνω το ποσό επιχορήγησης έχει δεσμευτεί. Αν έχεις περαιτέρω διευκρινίσεις ενημέρωσέ μας παρακαλώ.

Edited by ioannispro
Link to comment
Share on other sites

 Εγώ δεν ανήκω σε ΚΑΜΙΑ από τις ειδικές περιπτώσεις. Προσπαθώ να καταλάβω εάν έχω καταχωρήσει κάτι εκ παραδρομής...

Δεν είμαι μηχανικός και δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοεί με το de minimis aid...

 

 Εγώ δεν ανήκω σε ΚΑΜΙΑ από τις ειδικές περιπτώσεις. Προσπαθώ να καταλάβω εάν έχω καταχωρήσει κάτι εκ παραδρομής...

Δεν είμαι μηχανικός και δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοεί με το de minimis aid...

ο κανονισμός de minimis αφορά μόνο τις περιπτώσεις που η επιλέξιμη κατοικία είναι ενοικιαζόμενη (ή διατίθεται με βραχυχρόνια μίσθωση)

Edited by nikP80
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Στο αρχικο σταδιο της ταυτοποιησης θελω να αλλαξω το email οπου θα αποσταλει ο κωδικος επαληθευσης. Διοτι δεν ξερω πως εγινε και στελνει κωδικο επαληθευσης σε email που δεν γνωριζω. Εχει κανεις καμια ιδεα πως αλλαζει το email . Οσες φορες και αν προσπαθησα να το αλλαξω στην φορμα αυτη δεν αλλαξε.

Link to comment
Share on other sites

Και 50 χρόνια να απέχει κανείς από τα δρώμενα σε τούτο τον τόπο, όταν γυρίσει στο βασίλειο της τσαπατσουλιάς-ανοργανωσιάς-ανευθυνότητας-δουλειών του κάτω κεφαλιού και ρυθμών οθωμανικής αυτοκρατορίας, θα ξαναβρεθεί.

Παρατήστε το, να βρείτε την ψυχική σας ηρεμία τουλάχιστον. Προσωπικά, αυτό έχω κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που να κατάφερε να υποβάλλει την αίτηση κ να μπορεί να μας πει αναλυτικά τα στάδια μέχρι να γίνει αυτό?πρεπει να ανέβουν ηλεκτρονικά δικαιολογητικά κ ποια?σε κάθε στάδιο τα στοιχεία που απαιτούνται κτλ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.