Μετάβαση στο περιεχόμενο

στεγαστρο-περγκολα σε ταρατσα


Recommended Posts

καλημερα.θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.πανω στη ταρατσα θελω ν φτιαξω ενα σκεπαστρο.υπαρχει ενα δωμα πανω στη ταρατσα και πανω σε αυτο θα στηριχτει ο σκελετος.οπως ακριβως και στη photo.σκεφτομαι ο σκελετος να γινει μεταλλικος.και ενδιαμεσα δοκαρια ξυλο και τεντοπανο.χρειαζετε αδεια?επειδη θα γινει η μονωση ταρατσας σε λιγο καιρο πρεπει να μπει τουλαχιστον ο σκελετος  για να κατσει η μονωση απο πανω.ο σκελετος δε θα βγαινει μεχρι εξω στο στηθαιο.θα ειναι νοητα οπως ειναι το απο κατω διαμερισμα ο τοιχος.δε ξερω αν παιζει καποιο ρολο.απλα το αναφερω.

post-113915-0-05855600-1521010561.jpeg

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν θα πρέπει να δείτε από τους όρους δόμησης της περιοχής σας αν η πέργκολα επιτρέπεται. Αρμόδιος για να σας απαντήσει είναι ένα γραφείο Πολιτικού ή Αρχιτέκτονα Μηχανικού.

Το θέμα ότι σας βιάζει να γίνει ο σκελετός και υποψιάζεστε - υποπτεύομαι - οτι θα σας καθυστερήσει το γεγονός οτι, θα χρειαστείτε άδεια ... μπορεί να αντιμετωπιστεί κατασκευαστικά και νόμιμα. Αυτήν την ώρα δεν θυμάμαι αν για να κάνετε μόνωση δώματος χρειάζεστε κάποια άδεια.... και ποια

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ακριβώς, δεν χρειάζεται να υπάρχει ειρωνία,  εδώ Μηχανικοί είμαστε και γνωρίζουμε. Με την κείμενη νομοθεσία όμως που άλλαξε πρόσφατα  δεν πιστευω οτι κάποιος μπορεί να απαντήσει. Εκ του προχείρου. Πρέπει να υπάρξει εδω ένα Τοπογραφικό, φωτογραφία, τομή ακινήτου, προκειμένου να απαντήσω καλύτερα εγώ αυτήν την ερώτηση. 

 

 

υγ: αναφερεται οτι στην ταρατσα υπαρχει ενα δωμα, αποληξη ισως? Καποιο δωματιο???? Και σε αυτο πανω θα στηριξετε την περγκολα.

Να σας γνωρισω ομως οτι πανω στον στεγασμενο χωρο στην ταρατσα δεν θα μπορεσετε να βαλετε περγκολα το πιθανοτερο.

Μαλλον ομως οπως καταλαβα να στηριξετε τα δοκάρια της στον πλευρικο τοιχο του στεγασμενου χωρου ενοείτε.

2: Το οτι ζητατε να γινει συντομα μονωση δωματος και δεν θα θελετε να τρυπησετε αργοτερα να τοποθετησετε τις κολωνες της περγκολας. Αντιμετωπιζεται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

χιλια συγνωμη.δεν ειρωνευτηκα κανεναν.προς θεου.απλα εδω στη περιοχη μου υπαρχουν καποιοι μηχανικοι και θα πηγαινα να τους ρωτησω.δεν ειπα κατι για σας.δεν εννοουσα πως εσεις δε ξερετε.συγνωμη και παλι.

οσο για το θεμα ναι υπαρχει ενα δωμα νομιμο και πανω σε αυτο θελω να στηριξω το σκεπαστρο χωρις να υπερβω το υψος του δωματος.

 

 

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα φίλε. Απλώς τώρα δεν θυμάμαι τίποτα περισσότερο, σαν λίγο πιο παλιός εγώ, δεν γνωρίζω να σου πω περισσότερα τώρα.

δεν υπάρχει παρεξήγηση. Κατάλαβα πια οτι με αυτό το πληκτρολόγιο συνέχεια παρεξηγούμαστε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα και πάλη θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση τυχαίνει να έχω ένα στέγαστρο για Ξύλα και θέλω να το ψηλώσω 1 μέτρο πολύ ποιο χαμηλό από το δώμα που βρίσκετε ακριβός διπλά. Θα χριαστω άδεια;

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Giannis Gouveris said:

... τυχαίνει να έχω ένα στέγαστρο για Ξύλα και θέλω να το ψηλώσω 1 μέτρο ...

δεν έχει σημασία τι στεγάζεις με ένα στέγαστρο αλλά απο τι υλικό είναι κατασκευασμένο το σκεπαστό τμήμα του. Πανί και εύκαμπτο πχ ή σκληρό υλικό?

και το υφιστάμενο στέγαστρο που τυχαίνει να έχεις το δείχνουν τα σχέδια της τελευταίας Οικοδομικής Άδειας του ακινήτου σου?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 3/17/2020 at 11:34 PM, Didonis said:

δεν έχει σημασία τι στεγάζεις με ένα στέγαστρο αλλά απο τι υλικό είναι κατασκευασμένο το σκεπαστό τμήμα του. Πανί και εύκαμπτο πχ ή σκληρό υλικό?

και το υφιστάμενο στέγαστρο που τυχαίνει να έχεις το δείχνουν τα σχέδια της τελευταίας Οικοδομικής Άδειας του ακινήτου σου?

Συγγνώμη που "ανασταινω" παλαιό θέμα αλλα θα ήθελα να ρωτήσω παρακαλώ εαν σε παρόμοια περίπτωση (ταράτσα με κτιστο δώμα χωρις καμια καλυψη)

θα χρειαστώ άδεια για κάλυψη της ταρατσας με στέγαστρο με πανί?

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.