Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Ν. 4495/17] Ακύρωση δήλωσης υπαγωγής


Recommended Posts

Πρόσεχε....

 

P.S. Καλημέρα Δημήτρη.

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Πρόσεχε....

 

προφανως  δεν ειπα αυτο,  γι  αυτο και ο ιασονας σου λεει "προσεχε"

ειπα οτι

-ή  κλεινεις  αυτη την εσοχη του 1 τμ.  και δεν σε νοιαζει τι ειναι πισω απο την  γυψοσανιδα, αρα δηλωνεις οτι δεν υπαρχει αυθαιρεσια....αφου δεν  την ειδες.....

ή κανετε συμβολαιο για 50 τμ [του τιτλου] με την μνεια οτι εχει γινει τακτοποιηση σε 1 τμ.

Δεν πρεπει να ζηταει η συμβ/φος τπτ αλλο.

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ιδιοκτήτης έκανε τακτοποίηση με τον προηγούμενο νόμο 4178

ενός υπόγειου βοηθητικού χώρου σε επαγγελματικό.

Τώρα θέλει να το επαναφέρει όπως ήταν αρχικά.

Με δεδομένο ότι δεν πάμε σε δυσμενέστερα στατικά φορτία ή

στοιχεία Δ.Κ. ή αλλαγή μηχανολογικών, 

μπορούμε να πάμε με την διαδικασία ενημέρωσης οικοδομικής άδειας;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα

'εχω μια περίπτωση ενός ακινήτου που ήταν να νομιμοποιηθεί αλλά τελικά δεν θα προχωρήσει  η υπόθεση  και είναι πληρωμένο το παράβολο εντός της προθεσμίας που έδινε το 20% έκπτωση  και η κατάσταση της υπαγωγής είναι στην αρχική υποβολή .Το ακίνητο βρίσκεται σε παλιό στάσιμο  οικισμό  και είναι πριν του 83  αλλά ο οικισμός το 2003 έγινε παραδοσιακός  οπότε όταν είχα κάνει το ερώτημα  αν θα πρέπει να  το λαβώ σαν υφιστάμενο  προ του 83 η θα πάω στις διατάξεις κατευθείαν των παραδοσιακών  και στην πολεοδομία και στο τεε  είχα λάβει δυο διαφορετικές απόψεις , οπότε για καλό και για κακό είχε πληρωθεί το παράβολο .  Μπορεί να χρησιμοποιηθεί  η δήλωση αυτή μαζί και το παράβολο  σε άλλη υπόθεση και από άλλον ιδιοκτήτη  και να γίνει χρήση και της έκπτωσης 20% ; 

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου . Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by sirkos81
Link to comment
Share on other sites

On 2/8/2020 at 12:43 ΜΜ, sirkos81 said:

Καλημέρα

'εχω μια περίπτωση ενός ακινήτου που ήταν να νομιμοποιηθεί αλλά τελικά δεν θα προχωρήσει  η υπόθεση  και είναι πληρωμένο το παράβολο εντός της προθεσμίας που έδινε το 20% έκπτωση  και η κατάσταση της υπαγωγής είναι στην αρχική υποβολή .Το ακίνητο βρίσκεται σε παλιό στάσιμο  οικισμό  και είναι πριν του 83  αλλά ο οικισμός το 2003 έγινε παραδοσιακός  οπότε όταν είχα κάνει το ερώτημα  αν θα πρέπει να  το λαβώ σαν υφιστάμενο  προ του 83 η θα πάω στις διατάξεις κατευθείαν των παραδοσιακών  και στην πολεοδομία και στο τεε  είχα λάβει δυο διαφορετικές απόψεις , οπότε για καλό και για κακό είχε πληρωθεί το παράβολο .  Μπορεί να χρησιμοποιηθεί  η δήλωση αυτή μαζί και το παράβολο  σε άλλη υπόθεση και από άλλον ιδιοκτήτη  και να γίνει χρήση και της έκπτωσης 20% ; 

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου . Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Και εγώ έχω ίδια περίπτωση αλλά το ΤΕΕ μου απάντησε ότι δεν γίνεται.

Edited by janna
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

να ρωτήσω και εγω...Έχω δήλωση 4178 την οποία μετέφερα στο ν. 4495,  προκειμένου να συμπληρώσουμε με τον πελάτη λοιπή παράβαση χωρίς να πληρώσει παραπάνω...(είχα ήδη λοιπή παράβαση δηλωμένη στο 4178 = 500ευρώ, οπότε εαν δηλώναμε 2 λοιπές στον 4495 θα του έβγαινε χωρίς εξτρά πρόστιμο). Μετά από κάποιες μέρες που το περάσαμε στο 4495 μου δήλωσε ότι δεν θέλει να προχωρήσει και ότι προτιμά να πληρώσει στον 4178 ότι είναι (δλδ 500ευρω!!), αλλά να μην μπλέξει με νεο νόμο και κλπ κλπ κλπ ...οκ δεν ξέρω τι έπαιξε. Εγώ ως αιτιολογία που μου ζητά για την αναίρεση της μεταφοράς, τώρα τι να βάλω? λόγω προσωπικών αμφιβολιών του πελάτη??ξέρω ακούγεται χαζό, μα δεν υπάρχει επί της ουσίας λόγος πέραν της ότι αυτό επιθυμεί ο πελάτης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προβλέπεται διαδικασία αναίρεσης της μεταφοράς. Ελπίζω να είχες στα χέρια σου ανάθεση/εξουσιοδότηση πριν κάνεις τη μεταφορά

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, danaikaterina said:

Δεν προβλέπεται διαδικασία αναίρεσης της μεταφοράς. Ελπίζω να είχες στα χέρια σου ανάθεση/εξουσιοδότηση πριν κάνεις τη μεταφορά

Σωστά. 

Link to comment
Share on other sites

On 2/8/2020 at 12:43 ΜΜ, sirkos81 said:

Καλημέρα

'εχω μια περίπτωση ενός ακινήτου που ήταν να νομιμοποιηθεί αλλά τελικά δεν θα προχωρήσει  η υπόθεση  και είναι πληρωμένο το παράβολο εντός της προθεσμίας που έδινε το 20% έκπτωση  και η κατάσταση της υπαγωγής είναι στην αρχική υποβολή .Το ακίνητο βρίσκεται σε παλιό στάσιμο  οικισμό  και είναι πριν του 83  αλλά ο οικισμός το 2003 έγινε παραδοσιακός  οπότε όταν είχα κάνει το ερώτημα  αν θα πρέπει να  το λαβώ σαν υφιστάμενο  προ του 83 η θα πάω στις διατάξεις κατευθείαν των παραδοσιακών  και στην πολεοδομία και στο τεε  είχα λάβει δυο διαφορετικές απόψεις , οπότε για καλό και για κακό είχε πληρωθεί το παράβολο .  Μπορεί να χρησιμοποιηθεί  η δήλωση αυτή μαζί και το παράβολο  σε άλλη υπόθεση και από άλλον ιδιοκτήτη  και να γίνει χρήση και της έκπτωσης 20% ; 

Θεωρώ ότι, μπορείς να το κάνεις, χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα! Προχωράς τη δήλωση σε κατάσταση "υπαγωγή" κι εκεί μπορείς ν' αλλάξεις τα πάντα π.χ. τα στοιχεία του ιδιοκτήτη, τα στοιχεία του ακινήτου κ.λπ. Δεν το βροντοφωνάζουμε όμως.... Δηλαδή, ούτε στον παπά να μην το πεις....

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.