Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν. 4495/17] Ακύρωση δήλωσης υπαγωγής


Recommended Posts

11 ώρες πριν, teo2 said:

Ιάσονα από την στιγμή που έχει εκδοθεί και έχει πληρωθεί το παράβολο στο όνομα του συγκεκριμένου ιδιοκτήτη, πως μπορεί να αλλάξουν τα στοιχεία βάζοντας άλλον ιδιοκτήτη? ΄Ευτυχώς ή δυστυχώς έτσι είναι φτιαγμένο το σύστημα του ΤΕΕ... Όλα αλλάζουν... Κατά την άποψή μου, σωστά αλλάζουν! Και με το παράβολο τι γίνεται? Αυτό έχει ήδη εξοφληθεί! Και αλλάζοντας το όνομα βάζοντας νέο ιδιοκτήτη, βγάζει νέα παράβολα στο όνομα του νέου ιδιοκτήτη? Όχι βέβαια! Απλώς γίνονται "σκάντζα" τα λεφτά από τον ένα στον άλλο κι όλοι είναι "μέσα στην τρελή χαρά"....

 

10 ώρες πριν, teo2 said:

Είναι σίγουρο ότι αν μπει δήλωση στον 4495 και πάει σε αρχική υπαγωγή και πληρωθούν τα παράβολα των 265 ε και μετά δεν μπορεί να συνεχιστεί η δήλωση διότι έχει μια λεμόνια και μια λεύκα μέσα στο οικοπέδο και έχει χαρακτηρίσει δασικό ένα μικρό τμήμα στο οικόπεδο λόγω της λεμονιας και της λευκας δεν θα υπάρξει πρόβλημα? Ως προς ποιόν να υπάρξει πρόβλημα; Διότι επειδή είναι κατηγορία 5 σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω μια από τις δηλώσεις που έχω σε επεξεργασία και να περιμένω την έκβαση της αγωγής κατά του Δημοσίου κι αν την κερδίσουμε να προχωρήσω αν την χάσουμε να αφήσω την δήλωση σε αρχική υπαγωγή και απλά χάνει τα 265 ε? Σωστά!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι 
Σε Ισόγειο 100 μ2 με Ο. Α. εντός οικισμού, έχει κατασκευαστεί αυθαιρετο υπόγειο σε ολο το περίγραμμα του Ισογείου, το οποίο δεν προβλέπεται στην άδεια. Έχει βγάλει κι ένα τμήμα εκτός περιγράμματος 6.00 μ2 κάτω από ένα εξώστη. Είναι ανεξάρτητος χώρος με δική του είσοδο με χρηση κατοικία. Θεωρώ ότι θα πρέπει να μετρήσει όσον αφορά την εύρεση της Κατηγορίας. Στο σύστημα πως θα μπει? Σαν Υ.Δ.Β. Χ. και Υ.Δ.Κ.Χ.? (για το τμήμα που είναι εντός περιγράμματος και για το τμήμα που είναι εκτός?) η να το βάλω ολο σαν Υ.Δ.Κ.Χ.?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα "μετρήσει" για την εύρεση της Κατηγορίας. Στο σύστημα θα μπει ως Υπέρβαση Δόμησης Χώρου με μειωμένο συντελεστή 50% καθόσον είναι σε υπόγεια στάθμη και το τμήμα εκτός νομίμου περιγράμματος με extra Υπέρβαση Κάλυψης. Δεν ξεχνάς να βάλεις και μια τουλάχιστον παράβαση με αναλυτικό προϋπολογισμό (π.χ. ξεμπάζωμα κ.λπ.).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Ναι, θα "μετρήσει" για την εύρεση της Κατηγορίας. Στο σύστημα θα μπει ως Υπέρβαση Δόμησης Χώρου με μειωμένο συντελεστή 50% καθόσον είναι σε υπόγεια στάθμη και το τμήμα εκτός νομίμου περιγράμματος με extra Υπέρβαση Κάλυψης. Δεν ξεχνάς να βάλεις και μια τουλάχιστον παράβαση με αναλυτικό προϋπολογισμό (π.χ. ξεμπάζωμα κ.λπ.).

Ορθώς!!!!

Σε ευχαριστώ πολύ Ιάσονα 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι , σε κατάστημα που είχα τακτοποιήσει πατάρι προ διετίας, σε δήλωση οριστική που δε χρησιμοποιήθηκε όμως πουθενά σε πολεοδομια η συμβόλαιο,  στο μεταξύ το πατάρι καθαιρέθηκε με αποτελεσμα αν εκανα την αυτοψία σήμερα να έδινα απλή βεβαίωση νομιμότητας . Τι ενέργειες πρεπει να κάνω με αφορμή το γεγονός ότι τώρα μου ζητείται βεβαίωση που θα χρησιμοποιηθεί σε συμβολαιογραφική πράξη ;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για το συγκεκριμένο ακίνητο δεν εκδίδεται Βεβαίωση Ν.4495 για μεταβίβαση, καθόσον σε αυτό υφίστανται "νέες" αυθαιρεσίες!

Κλάφτα Χαράλαμπε....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 3/8/2020 at 5:20 ΜΜ, janna said:

Και εγώ έχω ίδια περίπτωση αλλά το ΤΕΕ μου απάντησε ότι δεν γίνεται.

Σε ανάλογη ερώτηση προς το ΤΕΕ, όπου μία αρχική υπαγωγή που είχε πληρωθεί το παράβολο δε γινότανε να συνεχιστεί, και ρώτησα αν μπορεί να επιστραφεί το παράβολο ο υπάλληλος του Helpdesk μου είπε ότι δεν επιστρέφετε αλλά να το χρησιμοποιήσω για άλλη δήλωση στο όνομα του νέου ιδιοκτήτη ! (άντε βγάλε άκρη με τις απαντήσεις που δίνουν)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πάντως και τη γνώμη ενός νομικού (η γνώμη του "dimitris GM" θα ήταν κάτι περισσότερο από καλοδεχούμενη) πάνω στο ζήτημα αυτό της μεταφοράς δήλωσης που έχει πληρωθεί το παράβολο από άλλο ιδιοκτήτη σε νέο. Κατά πόσο δλδ αυτό είναι σύννομο και δεν θα βρούμε κανένα μπελά μελλοντικά από τυχόν έλεγχο που γίνει και διαπιστωθεί ότι το παράβολο έχει βγει για διαφορετικό όνομα και ΑΦΜ από αυτό για τον οποίο υπολογίστηκε το τελικό πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορει να υπαρχει "νεος" ιδιοκτητης.
Υποτιθεται οτι ειχε ελεγχθει ο αρχικος και εδωσε εντολη και εγγραφα σαν ιδιοκτητης.

Μετεπειτα "αλλος".... "νεος"...  δεν μπορει να υπαρξει,  αφου δεν μπορει να γινει μεταβιβαση εάν δεν  εχει γινει προηγουμενως η τακτοποιηση.

Μονη περιπτωση ειναι να αποβιωσει ο εντολεας, εχοντας πληρωσει το παραβολο, οπότε

α] δεν εχεις εντολεα εν ζωη να σου ακυρωσει την εντολη

 β] συνεχιζουν οι νομιμοι κληρονομοι την διαδικασια στο ονομα του αρχικου.

Ετσι, τουλαχιστον, θεωρω εγω.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.