Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Ν. 4495/17] Ακύρωση δήλωσης υπαγωγής


Recommended Posts

@georgegaleos φυσικά και θα συνεχίσω την προσπάθεια να επικοινωνήσω για να προχωρήσει και να του εξηγήσω ξανά. Θέλω να γνωρίζω τι γίνεται σε περίπτωση που δεν καταλήξει κάπου ή οποια συζήτηση-επικοινωνία, καθώς κάναμε δεκάδες συζητήσεις για να καταλάβει, με εμένα, με τον λογιστή του και τον δικηγόρο του, και έχω μπει σε έναν φαύλο κύκλο, οπότε ήθελα να εξετάσω τι θα γίνει σε περίπτωση που το απορρίψει τελείως. Να μην έχω κάποιο νομικό ζήτημα να με δένει.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

όπως τα ειπε γεωργιος [+1]

θα του πεις -γραπτώς- τι χανει σε εκπτωσεις και ποσο αυξανονται τα προστιμα, "μετα"

και οτι:

- ούτε τον ΕΝΦΙΑ θα γλυτωσει [παντοτε θα οφειλει τα 5 τελευταια χρονια, με προσαυξησεις]

- ούτε τα δημοτικα τελη , ΤΑΠ κλπ. υποχρεώσεις [αυτα θα τα οφειλει αναδρομικα επι 20ετια ]

 

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Largy αυτό κι αν είναι μεγάλο ζήτημα, και φυσικά δεν το ξεχνάμε, πολύ φοβάμαι ότι ένας λόγος που αποφεύγει την επικοινωνία είναι για να μην με πληρώσει εφόσον τελικά δεν θέλει τώρα τίποτα, αλλά είναι ένα δεύτερο κυνήγι!

Link to comment
Share on other sites

Καλή εβδομάδα συνάδελφοι,

Ερώτηση: δύναται να αποσυρθεί δήλωση τακτοποίησης εφόσον έχει γίνει οριστική υπαγωγή. Έχω περίπτωση καταγγελίας όπου συνάδελφος έχει τακτοποιήσει αυθαίρετο για το οποίο έχω τεκμήρια οτι είναι μετά του 2011 (προϋπήρχε στέγαστρο και άρα οι αεροφωτογραφίες δεν δείχνουν κάτι). Από τη μια δεν υποτιμώ τη νοημοσύνη κανενός όποτε εν γνώση του το έκανε, από την άλλη δεν θέλω να τον κάψω.

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα αλλά που τέτοια τύχη..

οκ κατάλαβα από την απάντηση σου. Σκεφτόμουν να έρθω σε επαφή μαζί του μπας και σώζεται η φάση. Γενικά αποφεύγω λογικές τύπου ζούγκλα ακόμα και τώρα που το φαΐ είναι λίγο και τα στόματα πολλά. Δεν πειράζει, ας πρόσεχε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, σε σένα ήρθε ο καταγγέλλων να το ψάξεις. Εχεις τόσο αδιάσειστα στοιχεία ότι είναι μετα το 2011?

Γενικά να ξες, ο καταγγέλων, σε μεγαλο αριθμό περιπτώσεων, εχει πιο λερωμένη φωλιά απο τον καταγγελόμενο...

Επίσης, ο καταγγέλων, πολλές φορές είναι χομπίστας καταγγέλων συνταξιούχος-δικομανής ο οποίος δεν το χει

σε τίποτα να στραφεί απέναντι σε ολοκληρη γειτονιά ή και σε σένα που θα αναλάβεις την "υπερασπισή του" αν θεωρήσει

οτι τον αμφισβητείς....

Δυστυχώς, τετοιες ιστορίες, θα κανουν ακόμη πιο "τοξικό" το "επαγγελμα" στο αμεσο ή μεσοπρόθεσμο μέλλον....

 

 

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι ο καταγγέλλων ήρθε σε μένα να το ψάξω.

2. Χωρίς να χρειαστεί να το ψάξω πολύ έχω αδιάσειστα στοιχεία οτι το Σεπτέμβρη του 11 δεν υπήρξε κατασκευή ενώ τώρα υπάρχει. (πλάκα κάθετα στοιχεία, κουφώματα κτλ).

3. Επίσης ο καταγγέλλων έχει αυθαιρεσία όπου την υπέδειξα εξ αρχής και η οποία είναι τακτοποιήσιμη.

4. Επειδή δεν συμπαθώ τους καταγγέλλοντες σκέφτηκα να επικοινωνούσα με το συνάδελφο.

5. Μετά βέβαια σκέφτηκα οτι τέτοιες δουλειές γίνονται από συναδέλφους που έχουν μάθει να κάνουν οτι θέλουν, οτι δεν τους αγγίζει κανείς επειδή είναι μια ζωή στην πιάτσα και έχουν βγάλει λεφτά με τη σέσουλα (ανακριβείς δηλώσεις, ψέμματα σε πελάτες κτλ, χτύπημα τιμών για να πετάξουν άλλους εκτός και να έχουν όλη την πίτα). Δεν πιστεύω οτι νέος συνάδελφος όση ανάγκη έχει τα χρήματα θα έμπαινε στη διαδικασία αυτή για την όποια αμοιβή ενός αυθαιρέτου.

τελοσπάντων. τί να κάνεις.. καλή εβδομάδα να έχουμε.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και επειδή τη ρουφιανιά πολλοί αγάπησαν, αλλά το ρουφιάνο κανείς, πέτα τον έξω με τις κλοτσιές για να την ακούσει λίγο στερεοφωνικά. Δεν διαφωνώ ως προς το ότι υπάρχουν πολλοί που κάνουν εσκεμμένα λάθη σε δηλώσεις για να πάρουν τη δουλειά και φαίνονται ότι είναι καλύτεροι μηχανικοί από τον έντιμο και διαβασμένο συνάδελφο. Όμως σε ατομικό επίπεδο δεν λύνεται κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.