Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μερική επιστροφή ειδικού προστίμου ν.4014, ν.4178, ν.4495


kan62

Recommended Posts

Με λίγα λόγια αφορά δηλώσεις στις οποίες έγινε λάθος εκ παραδρομής στον υπολογισμό προστίμου από τον μηχανικό, π.χ. πάτησε ποσοστό υπέρβασης 200% ενώ μπορεί να ήταν 50% και πλήρωσε παραπάνω πρόστιμα χωρίς λόγο ?

 

Δεν αφορά μεταφορές στον νέο νόμο όπου το πρόστιμο βγαίνει μικρότερο άρα να δοθεί επιστροφή.

Αφου γράφει μεσα ο νομος οτι η διαφορά από την μετάβαση στον νέο από τον παλιο ,δεν αναζητείται  

 

Άρθρο 88
Αυθαίρετα πριν την 28η.7.2011
 
 
2. Περίπτωση 2: Αυθαίρετες κατασκευές και αλλαγές
χρήσης για τις οποίες δεν έχει ολοκληρωθεί η υπαγωγή
στις διατάξεις των νόμων 3843/2010 (Α΄ 62), 4014/2011
και 4178/2013. Στις αυθαίρετες κατασκευές και αλλαγές
χρήσης, για τις οποίες δεν έχει ολοκληρωθεί η υπαγωγή
στις διατάξεις διατήρησης, ρύθμισης ή αναστολής επι-
βολής κυρώσεων των νόμων 3843/2010, 4014/2011 και
4178/2013, δηλαδή δεν έχει καταβληθεί το σύνολο του
ενιαίου ειδικού προστίμου και δεν έχουν αναρτηθεί τα
απαιτούμενα δικαιολογητικά και στοιχεία στο πληροφο-
ριακό σύστημα, είναι δυνατή η υπαγωγή τους στις διατά-
ξεις του παρόντος. Στην περίπτωση αυτή, καταβληθέντα
ποσά στο πλαίσιο των προηγούμενων νόμων υπαγωγής
συμψηφίζονται με το οφειλόμενο ενιαίο πρόστιμο, όπως
υπολογίζεται σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος. Αν
από τον επανυπολογισμό προκύπτει ότι τα ήδη καταβλη-
θέντα υπερβαίνουν το ποσό του προστίμου σύμφωνα
με τις διατάξεις του παρόντος, δεν αναζητούνται.
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μεν μεταφορα απο προηγουμενο νομο, αλλα η διαφορα στο προστιμο δεν προκυπτει απο το νεο υπολογισμο με τις διαταξεις του 4178/13, αλλα με τη μαλακια που εδερνε τον προηγουμενο συναδελφο που για σπιτι του 1961 (αν με ρωτατε τοσο το δηλωνουν, κατασκευαστικα οπως το βλεπω παιζει να ειναι και προ 55), το δηλωσε το 2002. Και το προστιμο φυσικα ηταν αρκετες χιλιαδες ευρω.

Αρα η αλλαγη που θα αιτηθω αφορα υπολογιστικο σφαλμα οχι αλλαγη στον τροπο υπολογισμου.

Τελοσπαντων, προβλεπω πολυ μελλον στην ιστορια...

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακριβώς ίδια περίπτωση με ποσοστό αναπηρίας 87%, που οι υπερβάσεις αφορούν κατά βάση τον ανελκυστήρα για το ΑΜΕΑ. Ακόμα περιμένει την επιστροφή που έταξαν...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γνωρίζετε αν έχει ενεργοποιηθεί το ΦΕΚ ώστε να μπορούμε να αιτηθούμε επιστροφή μέρους του προστίμου? Πώς γίνεται το αίτημα από τον μηχανικό? Σε δήλωση υπό οριστική υπαγωγή, στην καρτέλα "αιτήματα" θα εμφανίζεται η αντίστοιχη επιλογή?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
On 5/6/2018 at 9:55 ΜΜ, Alsterwasser said:

Παίδες έκανε κανείς τη συγκεκριμένη διαδικασία?

Επαναλαμβάνω το ερώτημα....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Απλα προς ενημερωση για οποιον ενδιαφέρεται, ελαβα αυτό ως απαντηση μεσω εμαιλ:

Δεν έχουν αποσαφηνιστεί ακόμα οι περιπτώσεις και η διαδικασία αίτησης για επιστροφή προστίμων σύμφωνα με την ΚΥΑ 13096/1035, οπότε, προς το παρόν, δεν μπορεί να υποβληθεί σχετικό αίτημα. Αναμένονται διευκρινίσεις από το Υπουργείο. Θα υπάρξει σχετική ανακοίνωση.

 

Σημειωτεον ότι αρχικα μου απανταγανε κατι βλακείες από τις εγκυκλιους του 4178 ότι αναμενουμε υπουργικη αποφαση, και επρεπε να τους στειλω το ΦΕΚ της ΚΥΑ για να μου απαντησουν αυτό που βλέπετε.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 16/9/2018 at 9:21 ΜΜ, Christos said:

Απλα προς ενημερωση για οποιον ενδιαφέρεται, ελαβα αυτό ως απαντηση μεσω εμαιλ:

Δεν έχουν αποσαφηνιστεί ακόμα οι περιπτώσεις και η διαδικασία αίτησης για επιστροφή προστίμων σύμφωνα με την ΚΥΑ 13096/1035, οπότε, προς το παρόν, δεν μπορεί να υποβληθεί σχετικό αίτημα. Αναμένονται διευκρινίσεις από το Υπουργείο. Θα υπάρξει σχετική ανακοίνωση.

 

Σημειωτεον ότι αρχικα μου απανταγανε κατι βλακείες από τις εγκυκλιους του 4178 ότι αναμενουμε υπουργικη αποφαση, και επρεπε να τους στειλω το ΦΕΚ της ΚΥΑ για να μου απαντησουν αυτό που βλέπετε.

 

ΕΛΕΟΣ πραγματικά...

Για να απαντήσω και στη συνάδελφο...εχω περίπτωση πελάτη που επείγονταν να μεταβιβάσει με τον 4014/11 ακόμα, οπότε πλήρωσε εφάπαξ ενα πρόστιμο 18.000 Ευρώ

ΠΑΡΑ το γεγονός οτι είχε ποσοστό αναπηρίας άνω του θεσμοθετημένου και δικαιούνταν έκπτωση...

Ο λόγος που δεν την είχε πάρει ηταν οτι δεν είχαν ενημερώσει ακόμα την ηλεκτρονική πλατφόρμα του ΤΕΕ με τις ειδικές περιπτώσεις και δε μπορούσε με κάποιο τρόπο να πάρει μείωση προστίμου ....ουσιαστικά το ίδιο το κράτος παρανόμησε.

Κανονικά θα έπρεπε να τα ζητήσει ΕΝΤΟΚΩΣ πίσω για όσα χρόνια του παρακράτησαν χρήματά του...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.