Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απαίτηση κάλυψης φορτίου 60% από ηλιοθερμικά για ΖΝΧ


Recommended Posts

Βάσει της ΤΟΤΕΕ προκύπτει πως το ελάχιστο ποσοστό φορτίου κάλυψης ΖΝΧ από ηλιακά είναι 60%, άρα σε περιπτώσεις που βάζουμε ηλιακό συλλέκτη στο εξοικονομώ θα πρέπει να καλύπτει τα φορτία αυτά.

 

Ισχύει ότι ο υπολογισμός του φορτίου κάλυψης μπορεί να γίνει από τις καταναλώσεις του κτιρίου όπως φαίνονται στο παρακάτω screenshot?

 

post-3671-0-01197200-1521194692_thumb.png

 

13.3 / (13.3 + 7.4) = 64.25%

Link to comment
Share on other sites

Εγω καταλαβαίνω 13,3/16,1

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Διαβάζοντας το 5.8.1 της ΤοΤΕΕ 1, μιλάει για 60% της συνολικής ετήσιας κατανάλωσης ΖΝΧ, οπότε μάλλον είσαι σωστός

Edited by spapako
Link to comment
Share on other sites

Αυτό βέβαια είναι ένα μπαρμπα κόλπο κρικρι κόλπο που το χρησιμοποιούν και εταιρίες λογισμικών.

 

Κανονικά το ποσοστό κάλυψης προκύπει από μελέτη διαστασιολόγησης (ΤΟΤΕΕ1 ενότητα. 6.31 τελευταία παράγραφος):

 

Για τη μελέτη διαστασιολόγησης (σχεδιασμού) ενός συστήματος ηλιακών συλλεκτών, ο μελετητής μπορεί να χρησιμοποιήσει διάφορες μεθοδολογίες, όπως η ωριαία προσομοίωση λειτουργίας του συστήματος, οι μέθοδοι που αναφέρονται στο πρότυπο ΕΛΟΤ ΕΝ 15316.4-3:2008, η μέθοδος καμπυλών f των S. Klein, W.A. Beckman και J.A. Duffie που αναπτύχθηκε στο πανεπιστήμιο του

Wisconsinή οποιαδήποτε άλλη αναγνωρισμένη αναλυτική ή μη μέθοδο η οποία εφαρμόζεται μέχρι σήμερα. Στην περίπτωση τυποποιημένων συστημάτων ηλιακών συλλεκτών όπως είναι τα θερμοσιφωνικά, για τη διαστασιολόγηση τους μπορούν να χρησιμοποιηθούν τα τεχνικά χαρακτηριστικά (π.χ. ποσοστό ηλιακής αξιοποίησης) που δίνει ο κατασκευαστής, εφόσον είναι διαθέσιμα. >>

(Το ποσοστό ηλιακής αξιοποίησης δεν θα το βρείτε πουθενά διαθέσιμο, γιατί αν έχω καταλάβει καλά με την προσωπική μου εμπειρία, δεν είναι δυνατόν να είναι διαθέσιμο αλλά πρέπει να υπολογίζεται σε κάθε εφαρμογή.)

Link to comment
Share on other sites

και νομίζω ότι ο παραπάνω τρόπος ο μπακαλίστικος βγάζει σε έναν καλό ηλιακό στην Αθηνα, πολύ χειρότερα απότελέσματα από τα πραγματικά.

 

Παντως ο ΚΕΝΑΚ λέει για τα ριζικώς ανακαινιζόμενα στα υφιστάμενα, όχι σε όλα. Ηλία νομίζω με αυτο δεν συμφωνείς έτσι? γιατί όμως?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δεκτά όλα αυτά. Σε τυχοντα έλεγχο είμαστε καλυμμένοι με το αποτέλεσμα που έδωσα στο πρώτο ποστ;

Link to comment
Share on other sites

Παρ.5.8.1.1. ΤΟΤΕΕ1 : "Το ποσοστό του ηλιακού μεριδίου σε ετήσια βάση για το κτήριο αναφοράς, λαμβάνεται 15% επί των αναγκών για Ζ.Ν.Χ."

 

Στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ  στη καρτέλα "Αποτελέσματα" -> "Απαιτήσεις κατανάλωση" στην επιλογή "Κτίριο αναφοράς", αν κάνεις την παραπάνω "μπακαλίστικη" πράξη θα βγάλεις 15%.

Επομένως για ένα απλό ηλιακό θερμοσιφωνικό σύστημα είναι μια καλή και γρήγορη προσεγγιστική μέθοδος αν και συμφωνώ ότι είναι "μπακαλίστικη".
Link to comment
Share on other sites

και το ιδιο το εξοικονομο ειναι χειροτερο απο μπακαλιστικο 

μην κοιτας που καποιοι φοβουνται να κανουν ΠΕΑ με μια μικρη ή μεγαλυτερη παρανομια ( ξερω μηχανικο που εχει καμια 30πεα απο την αθηνα και τα φτιαχνει στην επαρχεια ) ...

πιστευω οτι και ο ελεγχος περα απο τις ηλεκτρονικες διασταυρωσεις που εκει χρειαζεται προσοχη δεν θα ειναι σοβαρος 

οσο αφορα τον ηλιακο ειναι μια καλη μεθοδο για να εχεις το κεφαλι σου ήσυχο για οσους αγχονονται ..

Link to comment
Share on other sites

 

 

Παντως ο ΚΕΝΑΚ λέει για τα ριζικώς ανακαινιζόμενα στα υφιστάμενα, όχι σε όλα.  

Πάντως κανείς δεν σχολιάζει αυτο? Ολοι έχετε ριζικη ανακαίνηση ή το θεωρείτε λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.