Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Ν. 4495/17] Αυθαίρετα σε μη-αρτιο μη-οικοδομησιμο


Recommended Posts

Ευχαριστώ για την παράθεση του νόμου, το είχα υπόψιν. 

Βρήκα μια συναφή απάντηση στο νήμα "πισίνα σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο οικόπεδο εκτός σχεδίου", που ήταν και η ερώτηση που ήθελα να κάνω. Πρόκειται για οικόπεδο που θα συνενωθεί με όμορό του και αυτό μη άρτιο  και η οικοδομήσιμο στο οποίο έχει τακτοποιηθεί αυθαίρετη κατοικία. Από ότι καταλαβαίνω, πισίνα με άδεια δεν νομίζω να γίνεται γιατί επιπλέον λόγω της κλίσης του συγκεκριμένου οικοπέδου θα χρειαστούν και τοιχία 1,50-2,00 μέτρα, οπότε το ξεχνάμε μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Το παρόν θέμα αφορά τακτοποίηση αυθαιρέτων σε μη άρτια οικόπεδα όχι έκδοση άδειας. Πόσταρε στο σωστό θέμα

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα,

μου ζητήθηκε βεβαίωση του Ν.4495/2017 σε ακίνητο που έχει ΟΑ. Το κτίσμα συμφωνεί απόλυτα με την ΟΑ. Στο τοπογραφικό της ΟΑ φαίνεται το ακίνητο εντός οικισμου ενώ στη πραγμάτικότητα είναι εκτός οικισμού μη αρτιο - μη οικοδομήσιμο. Η άδεια δεν εχει ανακληθει. Τι κάνουμε;  Θεωρείται αυθαίρετο? Κανονικά ελέγχω τα μεγεθη της ΟΑ αν διαφέρουν απο τη πραγμάτικότητα και όχι το τοπογραφικο.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δυο θεματα

- να πας με το 83/5α ειτε εχει γινει συσταση ΟΙ, [αρα με το τοπογραφικο της συστασης]

ή εχει  εκδοθει ΟΑ [αρα με το τοπογραφικο της αδειας]

- Αλλά εχεις και την δηλωση του 651...τι θα γραψεις για το εντος/εκτος?

Βεβαιως, εχεις  ΟΑ σε ισχυ.

Αλλα, καποια στιγμη  στο μελλον, το προβλημα θα εμφανισθει

Πότε εγινε η ανοικοδομηση?

εδιτ

Θα δεις και στο αρθρο  110 παρ. 3 την εξαιρεση των παρ. α,β,γ και δ.

για την περιπτωση που τα εκατερωθεν ακινητα εχουν χτισει με τον ιδιο τροπο...κλπ

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, silvi said:

Καλησπέρα,

μου ζητήθηκε βεβαίωση του Ν.4495/2017 σε ακίνητο που έχει ΟΑ. Το κτίσμα συμφωνεί απόλυτα με την ΟΑ. Στο τοπογραφικό της ΟΑ φαίνεται το ακίνητο εντός οικισμου ενώ στη πραγμάτικότητα είναι εκτός οικισμού μη αρτιο - μη οικοδομήσιμο. Η άδεια δεν εχει ανακληθει. Τι κάνουμε;  Θεωρείται αυθαίρετο? Κανονικά ελέγχω τα μεγεθη της ΟΑ αν διαφέρουν απο τη πραγμάτικότητα και όχι το τοπογραφικο.

 

Θεωρείται αυθαίρετο χωρίς οικοδομική άδεια.

428170554_.thumb.jpg.68122bf59a502befedf74bdfd8cc15e8.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα, σε γηπεδο εκτός σχεδίου μη αρτιο και μη οικοδομήσιμο, έχει κατασκευαστεί αποθήκη με επιφάνεια 24,5μ2. Ποιόν συντελεστή χρησιμοποιώ στο φύλλο καταγραφής? Επιλέγω χωρίς άδεια απο 0-100μ2 ή το μέγιστο που έχει συντελεστή 2?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, Gschoinas said:

..... Επιλέγω χωρίς άδεια απο 0-100μ2 .....

... εάν και εφόσον είσαι χωρίς άδεια δηλώνεις το χωρίς άδεια φυσικά.... και μη ανησυχείς θα σου μπουμπουνίσει μόνο του τον δέοντα συντελεστή .... 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικό μου ηταν οτι λόγω του ότι δεν μπορώ να συγκρίνω τα μεγέθη με τους όρους δόμησης της περιοχής (σε μη άρτιο και οικοδομησιμο δεν υπάρχει μέγιστη δόμηση) αν και αυτο υποτίθεται ειναι απενεργοποιημένο απο το σύστημα οταν επιλέγεις χωρίς οικοδομική άδεια, θεώρησα μήπως έπρεπε να επιλέξω το μέγιστο (1ε) γιατί κάπου νομίζω είχα διαβάσει ότι επιλέγεις τους μέγιστους συντελεστές. Επίσης σε άλλη περίπτωση έχω οικοδομική άδεια με ψευδή στοιχεία (δείχνει κοινοτικό δρόμο για να πάρει την παρέκκλιση αρτιότητας ενω είναι αγροτικός). Εδω επιλέγω πάλι χωρίς οικοδομική άδεια σύμφωνα με τις οδηγίες του παραρτήματος Α?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.