Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προσφυγή σε δικαστήριο κατά του τσμεδε-εταα για πληρωμή κλάδου υγείας σε χρωστούμενα


Konstantinos20

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όσους το δουν,

 

Με αφορμή πρόσφατη εμπειρία μου,

αν κάποιος χρωστάει στο τσμέδε-εταα κάποια εξάμηνα πχ 4-5, τότε χάνει την ασφάλιση για την υγεία και δεν είναι καλυμμένος (όλα καλά ως εδώ).

Όταν μετά απο 4-5 εξάμηνα καταφέρνει να πάει να πληρώσει την οφειλή του, καλείται να πληρώσει και τον κλάδο υγείας (ΚΥΤ) για τα προηγούμενα αυτά εξάμηνα που χρώσταγε, ενώ όλο αυτό το χρόνικο διάστημα που χρώσταγε δεν είχε κάλυψη υγείας. Αυτό από μόνο του είναι παράλογο αλλά νόμιμο μάλλον για να συμβαίνει.

 

Το ερώτημά μου είναι το εξής,

γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια ομάδα μηχανικών ή μεμονωμένα άτομα (φαντάζομαι δεν είμαι ο μόνος που του έτυχε) που να έχει ασχοληθεί με το θέμα αυτό και εαν υπάρχει και προσφυγή δικαστικά κατά του τσμεδε-εταα;

 

Ευχαριστώ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με έχει απασχολήσει κι εμένα. Πως μπορείς να με χρεώνεις για υπηρεσίες που δεν μου παρέχεις. !

Είχα ρωτήσει δικηγόρο και μου είχε πει ότι μάλλον έχουν εκδοθεί κανα δυο αποφάσεις σε πρώτο βαθμό εκδίκασης θετικές σε άλλο ταμείο. Ομως ήταν εξαιρετικά επιφυλακτικός για το κατά πόσο ένα δικαστήριο θα πάρει τέτοια απόφαση για διαγραφή εισφορών
καθώς μετράνε τον σημαντικό αντίκτυπο στα οικονομικά του κράτους.

 

Πάντως το σκέφτομαι κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ήδη υπάρχει απόφαση που δικαιώνει τα ταμεία .

 

Κανονικά αυτό που θα έλυνε πολλά προβλήματα θα είναι να βγούν τα της περίθαλψης από τα χρέη μέχρι το 15 , αφού μετά υπάρχει περίθαλψη , αλλά να δοθεί και το δικαίωμα να πληρωθούν οι παλιές εισφορές ανάλογα με το εισόδημα που δηλώθηκε αν το επιθυμεί ο ασφαλισμένος .

 

Ετσι θα πέσει πολύ το χρέος , θα μπορέσει ο κόσμος να μπεί σε μια κανονικότητα ως προς τα ταμεία , ώστε στο μέλλον να δει τι θα κάνει .

Link to comment
Share on other sites

Thanasis Alampasis added 3 new photos.

Η μητέρα όλων των μαχών

5 Νοεμβρίου 2018 εκδικάζεται η Προσφυγή μου με αίτημα τη διαγραφή δικηγόρου από τα μητρώα του Κρατικού Συνταξιοδοτικού Φορέα υποχρεωτικής Ασφάλισης (Ταμείο Νομικών), με την οποία διεκδικώ το Δικαίωμα ελεύθερης επιλογής Ιδιωτικού Συνταξιοδοτικού Ασφαλιστικού Οργανισμού.

Πάω να δικάσω τη μεγάλη της «αλληλεγγύης των γενεών» κοροϊδία, την οποία με την Προσφυγή ορίζω ως εξής:

Η βαθύτερη έννοια της αλληλεγγύης των γενεών, που αποτελεί προϋπόθεση της δίκαιης (μη στρεβλής) λειτουργίας του διανεμητικού συστήματος, υπονοεί ότι οι διαχρονικά «ίδιες θυσίες», από την πλευρά των εργαζομένων, θα συνεπάγονται διαχρονικά «ίδια οφέλη» για τους συνταξιούχους, ανεξαρτήτως της χρονικής περιόδου που «τυγχάνει» να βρίσκεται κάποιος στη μία ή στην άλλη όχθη, προϋπόθεση που σήμερα δεν πληρείται, αφού δεν εξασφαλίζεται η υποτυπώδης αναλογία μεταξύ εισφορών και παροχών, ούτε η επαρκής διαφοροποίηση μεταξύ των ασφαλισμένων που σήμερα λαμβάνουν υψηλή σύνταξη σε σύγκριση με τις δυνατότητες του ασφαλιστικού συστήματος και με τις εισφορές που κατέβαλαν, σε σχέση με αυτούς που καταβάλουν υπέρογκες εισφορές για να λάβουν στο μέλλον συντάξεις ένδειας.

Τούτο έχει ως αποτέλεσμα οι κοινωνικοασφαλιστικοί οργανισμοί να λειτουργούν στη βάση μιας στρεβλής διαγενεακής αλληλεγγύης που στηρίζεται (αποκλειστικά) στην αρχή των τρεχουσών πληρωμών, δηλαδή οι σημερινοί εργαζόμενοι καταβάλλουν τις εισφορές από τις οποίες χρηματοδοτούνται οι τρέχουσες συντάξεις, μεταξύ δε αυτών και περίπου 2 δισεκατομμύρια το χρόνο σε συνταξιούχους κάτω των 55 ετών (!) καθώς και για περιπτώσεις συνταξιούχων που λαμβάνουν 7.731 ευρώ από 10 συντάξεις (!) και περιπτώσεις 5 δικαιούχων που λαμβάνουν 9 συντάξεις, 46 δικαιούχων με 8 συντάξεις, 314 δικαιούχων που λαμβάνουν 7 συντάξεις, 4.014 με 6 συντάξεις, 13.288 με 5 συντάξεις, 57.004 άτομα με 4 συντάξεις, 324.563 με 3 συντάξεις και 927.953 με 2 συντάξεις, καταστάσεις που αναιρούν την αλληλεγγύη των γενεών, δεδομένου ότι δεν διασφαλίζουν διαχρονικά «ίδια οφέλη» για τους μελλοντικούς συνταξιούχους.

217 σελίδες προσφυγή.

137 σχετικά έγγραφα.

Είναι η δίκη για τη διαγραφή ελεύθερου επαγγελματία από τα μητρώα του Κρατικού Συνταξιοδοτικού Φορέα υποχρεωτικής Ασφάλισης. Είναι η μητέρα των δικαστικών μαχών.

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με έχει απασχολήσει κι εμένα. Πως μπορείς να με χρεώνεις για υπηρεσίες που δεν μου παρέχεις. !

 

Είχα ρωτήσει δικηγόρο και μου είχε πει ότι μάλλον έχουν εκδοθεί κανα δυο αποφάσεις σε πρώτο βαθμό εκδίκασης θετικές σε άλλο ταμείο. Ομως ήταν εξαιρετικά επιφυλακτικός για το κατά πόσο ένα δικαστήριο θα πάρει τέτοια απόφαση για διαγραφή εισφορών

καθώς μετράνε τον σημαντικό αντίκτυπο στα οικονομικά του κράτους.

 

Πάντως το σκέφτομαι κι εγώ.

 

Αν έχουν εκδοθεί τέτοιες αποφάσεις, στείλε κάποιο λινκ με αυτές για να το τσεκάρουμε να δούμε τι λένε.

ο αντίκτυπος στα οικονομικά του κράτους δεν επηρεάζει πάντα, όπως όλα, είναι θέμα που θα πέσεις φαντάζομαι.

Υπάρχουν περιπτώσεις που έχουν δικαιωθεί στο δικαστήριο παρά τον αντίκτυπο στα οικονομικά του κράτους (απλήρωτα δεδουλευμένα απο προσλήψεις ασεπ, η κατάργηση της υποχρεωτικής ασφάλισης στο τσμεδε, κ.α.).

 

 

Νομίζω ότι ήδη υπάρχει απόφαση που δικαιώνει τα ταμεία .

 

Κανονικά αυτό που θα έλυνε πολλά προβλήματα θα είναι να βγούν τα της περίθαλψης από τα χρέη μέχρι το 15 , αφού μετά υπάρχει περίθαλψη , αλλά να δοθεί και το δικαίωμα να πληρωθούν οι παλιές εισφορές ανάλογα με το εισόδημα που δηλώθηκε αν το επιθυμεί ο ασφαλισμένος .

 

Ετσι θα πέσει πολύ το χρέος , θα μπορέσει ο κόσμος να μπεί σε μια κανονικότητα ως προς τα ταμεία , ώστε στο μέλλον να δει τι θα κάνει .

 

Δεν έχω βρει καμία τέτοια απόφαση ούτε καν προσφυγή στα δικαστήρια. 

Θα βοηθήσει αν έχεις κάποιο λινκ με συγκεκριμένη απόφαση επί τούτου.

 

 

 

Thanasis Alampasis added 3 new photos.

Η μητέρα όλων των μαχών

5 Νοεμβρίου 2018 εκδικάζεται η Προσφυγή μου με αίτημα τη διαγραφή δικηγόρου από τα μητρώα του Κρατικού Συνταξιοδοτικού Φορέα υποχρεωτικής Ασφάλισης (Ταμείο Νομικών), με την οποία διεκδικώ το Δικαίωμα ελεύθερης επιλογής Ιδιωτικού Συνταξιοδοτικού Ασφαλιστικού Οργανισμού.

Πάω να δικάσω τη μεγάλη της «αλληλεγγύης των γενεών» κοροϊδία, την οποία με την Προσφυγή ορίζω ως εξής:

Η βαθύτερη έννοια της αλληλεγγύης των γενεών, που αποτελεί προϋπόθεση της δίκαιης (μη στρεβλής) λειτουργίας του διανεμητικού συστήματος, υπονοεί ότι οι διαχρονικά «ίδιες θυσίες», από την πλευρά των εργαζομένων, θα συνεπάγονται διαχρονικά «ίδια οφέλη» για τους συνταξιούχους, ανεξαρτήτως της χρονικής περιόδου που «τυγχάνει» να βρίσκεται κάποιος στη μία ή στην άλλη όχθη, προϋπόθεση που σήμερα δεν πληρείται, αφού δεν εξασφαλίζεται η υποτυπώδης αναλογία μεταξύ εισφορών και παροχών, ούτε η επαρκής διαφοροποίηση μεταξύ των ασφαλισμένων που σήμερα λαμβάνουν υψηλή σύνταξη σε σύγκριση με τις δυνατότητες του ασφαλιστικού συστήματος και με τις εισφορές που κατέβαλαν, σε σχέση με αυτούς που καταβάλουν υπέρογκες εισφορές για να λάβουν στο μέλλον συντάξεις ένδειας.

Τούτο έχει ως αποτέλεσμα οι κοινωνικοασφαλιστικοί οργανισμοί να λειτουργούν στη βάση μιας στρεβλής διαγενεακής αλληλεγγύης που στηρίζεται (αποκλειστικά) στην αρχή των τρεχουσών πληρωμών, δηλαδή οι σημερινοί εργαζόμενοι καταβάλλουν τις εισφορές από τις οποίες χρηματοδοτούνται οι τρέχουσες συντάξεις, μεταξύ δε αυτών και περίπου 2 δισεκατομμύρια το χρόνο σε συνταξιούχους κάτω των 55 ετών (!) καθώς και για περιπτώσεις συνταξιούχων που λαμβάνουν 7.731 ευρώ από 10 συντάξεις (!) και περιπτώσεις 5 δικαιούχων που λαμβάνουν 9 συντάξεις, 46 δικαιούχων με 8 συντάξεις, 314 δικαιούχων που λαμβάνουν 7 συντάξεις, 4.014 με 6 συντάξεις, 13.288 με 5 συντάξεις, 57.004 άτομα με 4 συντάξεις, 324.563 με 3 συντάξεις και 927.953 με 2 συντάξεις, καταστάσεις που αναιρούν την αλληλεγγύη των γενεών, δεδομένου ότι δεν διασφαλίζουν διαχρονικά «ίδια οφέλη» για τους μελλοντικούς συνταξιούχους.

217 σελίδες προσφυγή.

137 σχετικά έγγραφα.

Είναι η δίκη για τη διαγραφή ελεύθερου επαγγελματία από τα μητρώα του Κρατικού Συνταξιοδοτικού Φορέα υποχρεωτικής Ασφάλισης. Είναι η μητέρα των δικαστικών μαχών.

 

 

Το συγκεκριμένο θέμα που πόσταρες δεν βοηθάει κάπως Γιώργο, σχετίζεται με την υποχρεωτική ασφάλιση και είναι διαφορετικό από αυτό που έχω ανοίξει .

Η οποία μάλιστα (η υποχρεωτική ασφάλιση στο τσμεδε) με πρόσφατη απόφαση του ΕΦΚΑ και εγκύκλιο παύει να ισχύει. Δεν ξέρω αν σχετίζεται η απόφαση αυτή και με την προσφυγή στα δικαστήρια που αναφέρεις πιο πάνω. Όπως και να έχει δεν σχετίζεται με το θέμα που αναφέρω.

Edited by Konstantinos20
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το Ν.Δ. 1259/72, άρθρο 1 παρ. 5 στους ασφαλισμένους και στους συνταξιούχους του ΤΣΜΕΔΕ, καθώς και στα μέλη της οικογενείας αυτών, παρέχεται ιατροφαρμακευτική και νοσοκομειακή περίθαλψη, υπό την προϋπόθεση της καταβολής όλων των προς το Ταμείο οφειλομένων ασφαλιστικών εισφορών, των αναγομένων στο χρονικό διάστημα μέχρι και του τέλους του προηγουμένου της ημέρας της παροχής ημερολογιακού έτους.

 

Από το 1972 όλο και κάποιος θα έχει κάνει προσφυγή εναντίων του παραπάνω νόμου. Ενάντια στο νόμο βέβαια σημαίνει και ενάντια στην ευρωπαϊκή (σε αντίθεση με την Αμερική π.χ.) φιλοσοφία του συστήματος υγείας και του συντάγματος της Ελλάδος που μιλάει για αναφαίρετο δικαίωμα στην περίθαλψη (όχι κατ'ανάγκη αυτού που πληρώνει τις εισφορές αλλά και για αυτούς που επιπλέον συμπληρωματικά καλύπτονται από τις δικές του εισφορές) είτε πληρώνεις πολλά είτε λίγα ή ακόμα και καθόλου (άπορος, άνεργος, κλπ.) για εισφορές υγείας. Η λεπτομέρεια βέβαια είναι ότι το "καθόλου εισφορές" δεν περιλαμβάνει την περίπτωση όπου τις χρωστάς.

 

Η προσφυγή του δικηγόρου στο παραπάνω ποστ, διαφορετικής φύσεως σε σχέση με το θέμα του νήματος, είναι πολύ σωστή, και μακάρι να την κερδίσει, και επιπλέον το κράτος θα πρέπει να άρει αυτές τις στρεβλώσεις και να εξαλείψει τις περιπτώσεις που αναφέρει ο δικηγόρος για σχεδόν 1 εκατομμύριο συνταξιούχους με δυσανάλογα πολλαπλές συντάξιμες απολαβές σε σχέση με τις τότε εισφορές τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.