Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια για κέντρο δημιουργικής απασχόλησης (Κ.Δ.ΑΠ)


zio7

Recommended Posts

  • 2 months later...

Καλησπέρα, σε ισόγειο κατάστημα όπου απαιτέιται αλλαγή χρήσης σε Υγ και Πρόνοιας -ΚΔΑΠ, λόγω αλλαγής στατικής σπουδαιότητας , όσον αφορά στην απαίτηση WC ΑμεΑ και εφόσον η αρχική οικοδ άδεια είναι προ ΝΟΚ απαλάσσεται ή όχι; Στην εγκύκλιο ΑμεΑ του 2013 απ´ ότι κατάλαβα απαλάσσεται ως το 2020 ...αλλά δεν είμαι βέβαιη... στις τεχνικές προδιαγραφές ΚΔΑΠ του ΦΕΚ 1397/2001 λέει οτι απαιτούνται 2WC ΑμεΑ για κάθε 15 παιδιά... & επίσης λέει ότι θέλει και 2 θέσεις στάθμευσης, ενώ το αρθ 9 του ΠΔ λέει 1 θ.σ ανά 1-3 αίθουσα διδασκαλίας....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 10/5/2019 at 10:23 ΜΜ, ΝΙΚΗ ΜΑΥΡΙΔΟΥ said:

Καλησπέρα, σε ισόγειο κατάστημα όπου απαιτέιται αλλαγή χρήσης σε Υγ και Πρόνοιας -ΚΔΑΠ, λόγω αλλαγής στατικής σπουδαιότητας , όσον αφορά στην απαίτηση WC ΑμεΑ και εφόσον η αρχική οικοδ άδεια είναι προ ΝΟΚ απαλάσσεται ή όχι; Στην εγκύκλιο ΑμεΑ του 2013 απ´ ότι κατάλαβα απαλάσσεται ως το 2020 ...αλλά δεν είμαι βέβαιη... στις τεχνικές προδιαγραφές ΚΔΑΠ του ΦΕΚ 1397/2001 λέει οτι απαιτούνται 2WC ΑμεΑ για κάθε 15 παιδιά... & επίσης λέει ότι θέλει και 2 θέσεις στάθμευσης, ενώ το αρθ 9 του ΠΔ λέει 1 θ.σ ανά 1-3 αίθουσα διδασκαλίας....

Στο ΦΕΚ 1397/τ. Β/22-10- 2001 έχει διαφορετικές προδιαγραφές για τα "ΚΔΑΠ"  και άλλες για "ΚΔΑΠ - ΜΕΑ"

ΚΔΑΠ  :             αριθ. Π1β/Γ.Π.οικ.14951
ΚΔΑΠ - ΜΕΑ:   αριθ. Π2β/Γ.Π.οικ.14951

Για τα ΚΔΑΠ - ΜΕΑ της αριθ. Π2β, χρειάζονται 2 WC AMEA. Για τα ΚΔΑΠ της  αριθ. Π1β απαιτούνται 2 WC.
Επίσης θα πρέπει να υπάρχει και ένα WC ΑΜΕΑ με πρόσβαση για το κοινό, σύμφωνα με ΝΟΚ (από το 2020 για >100 τ.μ. νομίζω).
Για τις θέσεις στάθμευσης δε βρίσκω να λέει κάτι στο ΦΕΚ.

Ένα ερώτημα που προκύπτει στη μελέτη που κάνω για ένα ΚΔΑΠ  (όχι κδαπ-μεα) είναι το αν τελικά χρειάζονται 3 WC συνολικά ( 2 wc αποκλειστικά για τα παιδιά συν 1 WC AMEA για το κοινό). Γίνεται να έχουμε 2 μόνο WC εκ των οποίων το ένα να είναι AMEA και να χρησιμοποιείται και από τα παιδιά και από το κοινό;

 

Edited by Chr1st0s
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Είμαι και εγώ στη διαδικασία έκδοσης άδειας για ΚΔΑΠ. Ο χώρος που θα στεγαστεί το ΚΔΑΠ ήταν ιατρείο δλδ Σ2 Συντ. Σπουδαιότητας. Επειδή σε προηγούμενη απάντηση είδα οτι πρέπει να είναι Σ3 όπως και γνωρίζω.. αυτο πως το αποδεικνύουμε? Απαιτείται νέα στατική μελέτη. Δεν έχω κάνει κάτι παρόμοιο οπότε δεν έχω καθόλου εικόνα.. Επίσης η διαδικασία αυτη απο Σ2 σε Σ3 πόσο κοστολογείται? 

Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2019 at 11:26 ΜΜ, Christos Economidis said:

αυτο πως το αποδεικνύουμε? Απαιτείται νέα στατική μελέτη. 

  έχω και εγώ την ίδια απορία. λογικά συγκρίνεις την υπάρχουσα στατική μελέτη για το κτίριο σου με τις ελάχιστες απαιτήσεις της κατηγορίας σπουδαιότητας Σ3. Αν το κτίριο δε τις πληρεί, υποθέτω προβαίνεις σε ενισχύσεις μέχρι να καλυφθούν οι ελάχιστες.   

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

jmal δεν ξερω αν σε βοηθαω αλλα θεσεις σταθμευσεις απαιτουνται για νεο κτισμα. ως τι εξεταζεται δεν γνωριζω ωστοσο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 20/3/2018 at 10:21 ΜΜ, zio7 said:

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας... και εγώ στο ΦΕΚ 1397/τ Β/22-10-2001 βρήκα το παρακάτω 

 

Άρθρο 3

Τεχνικές προδιαγραφές

I.    Το κτίριο του Κέντρου πρέπει να είναι σύμφωνο με τις διατάξεις του Γενικού Οικοδομικού Κώδικα, του Κτιριολογικού Κανονισμού - Κατηγορία Χρήσης Υγείας και Κοινωνικής Πρόνοιας, καθώς και τον εκάστοτε ισχύοντα Κανονισμό πυροπροστασίας.

II.   Οι χώροι που οφείλει να διαθέτει, κατ' ελάχιστον, το Κέντρο είναι:

1.   Μια αίθουσα απασχόλησης επιφάνειας 30 τ.μ. για 15 παιδιά. Εάν το Κέντρο διαθέτει αίθουσα μουσικοκινητικής αγωγής και θεατρικού παιχνιδιού, η απαιτούμενη επιφάνεια για ταυτόχρονη απασχόληση 15 παιδιών είναι 40 τ.μ.

2.   Μια αίθουσα κατασκευών επιφάνειας 30 τ.μ., με νιπτήρες, για 15 παιδιά.

3.   Γραφείο εκπαιδευτών επιφάνειας 15 τ.μ.

4.   Αποθήκη.

5.   Δύο (2) τουλάχιστον W.C.

Οι χώροι παραμονής των παιδιών θα πρέπει να έχουν κατάλληλο φυσικό φωτισμό απαγορευμένου του φωτισμού και του αερισμού διαμέσου φωταγωγών.

 

Και ερμηνεύοντας τα παραπάνω θεώρησα, με τη λογική ότι δεν θα έχω αίθουσα μουσικοκινητικής αγωγής, ότι θέλω 30τμ αίθουσα ανά 15 παιδιά. Στο υγειονομικό όμως μου είπαν ότι σύμφωνα με κάποια νέα διαταγή ο παραπάνω νόμος αναφέρει ότι θέλουμε δύο αίθουσες των 30τμ ανά 15 παιδιά απλά η μια απο τις δύο να έχει 15 νιπτήρες. Ξέρει κάποιος κάτι γιαυτό?

 

Επίσης ενώ το κτίριο διαθέτει διαθέτει αλλαγή χρήσης απο κατάστημα σε φροντιστήριο και δούλευε σαν φροντιστήριο απο το υγειονομικό μου ζητήσαν αλλαγή χρήσης πατώντας στο παρακάτω

 

Άρθρο 3

Τεχνικές προδιαγραφές

I.    Το κτίριο του Κέντρου πρέπει να είναι σύμφωνο με τις διατάξεις του Γενικού Οικοδομικού Κώδικα, του Κτιριολογικού Κανονισμού - Κατηγορία Χρήσης Υγείας και Κοινωνικής Πρόνοιας, καθώς και τον εκάστοτε ισχύοντα Κανονισμό πυροπροστασίας.

 

το έχει αντιμετωπίσει κανείς? Το προσωπικό και το ωράριο πως το υπολογίζεις?

kαλησπερα!!!θα ηθελα να ρωτησω εαν  σε αυτες τις παραπανω τεχνικες προδιαγραφες σας ζητησαω λουτρο για αμεα????

 

On 20/3/2018 at 9:58 ΜΜ, advice4u said:

Συνάδελφε καλησπέρα

 

Οι χώροι που οφείλει να διαθέτει, κατ’ ελάχιστον, το Κέντρο είναι:

 

1. Μια αίθουσα απασχόλησης επιφάνειας 30 τ.μ. για 15 παιδιά. Εάν το Κέντρο διαθέτει αίθουσα μουσικοκινητικής αγωγής και θεατρικού παιχνιδιού, η απαιτούμενη επιφάνεια για ταυτόχρονη απασχόληση 15 παιδιών είναι 40 τ.μ.

πρέπει να διαθέτει και w.c για  αμεα??

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημέρα...με τα κδαπ γενικώς υπάρχει μια συγχυση..καθε περιφερεια και νομός αδειοδοτεί με άλλους νόμους...στο νομό μου θεωρεί οτι πρέπει να υπάρχουν 2 τουαλέτες αν 15 παιδιά...η αναλογία αυτή είναι? ή 2 τουαλέτες ανα 30 παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.