Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ευθύνη Πολεοδομίας για έκδοση άδειας σε οικόπεδο το οποίο αποδείχθηκε εκ των υστέρων εκτός οικισμού


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους..

Ήθελα να ρωτήσω το εξής :  έχω περίπτωση όπου η Πολεοδομία εξέδωσε οικοδ. άδεια για κτίριο εν έτη 1985 σε γήπεδο εντός οικισμού, αλλά όπως 

αποδείχτηκε σήμερα το εν λόγω γήπεδο ούτε τότε ούτε σήμερα βρισκεται εντός οικισμού.. αντιθέτως ήταν και είναι εκτός σχεδίου!!

Η Πολεοδομία λέει ότι ΔΕΝ είχε ευθύνη τότε να ελέγξει το τοπογραφικό αλλά ήταν μόνο ευθύνη του τότε μηχανικού και ιδιοκτήτη..

ΙΣΧΥΕΙ κάτι τέτοιο? Δηλαδή τι ήλεγχαν οι Πολεοδομίες και τότε και τώρα? απορώ...

 

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Τα τοπογραφικά διαγράμματα τότε δεν ήταν εξαρτημένα. Αν ο μηχανικός δήλωσε ψευδώς ότι είναι εντός οικισμού (δηλαδή ΣΕ ΑΛΛΗ ΘΕΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ), πως να το διασταυρώσει η πολεοδομία, σε κατά πάσα πιθανότητα ένα σκαρίφημα της πλάκας με διαστάσεις?

 

Υπάρχει και η περίπτωση να έγινε λανθασμένη εφαρμογή της γραμμής του ορίου οικισμού (αν υπήρχε) αλλά και πάλι για ευθύνη του μηχανικού μου φαίνεται. Δώσε περισσότερα στοιχεία αν μπορείς.

Edited by ntanos
Link to comment
Share on other sites

Αν εγώ τη σήμερον ημέρα "εξαρτήσω" ένα τοπογραφικό μου ώστε να φαίνεται εντός οικισμού, ενώ είναι πχ 50 μέτρα έξω, πως μπορεί να το διασταυρώσει η πολεοδομία?

 

Μετά την απάντηση σε αυτή την ερώτηση φαντάσου το ίδιο ερώτημα να γινόταν την δεκαετία του 1980.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρέπει να σας πω ,πως το 1985 τα τοπογραφικά τα κάναμε εξαρτημένα !!! Μάλιστα τότε ήταν το Π.Δ. του 85 φρέσκο...άρα ??. 

Απλά ότι έγινε , έγινε εσκεμμένα (100% και με στοίχημα) .

Η εποχή μπορεί ήθελε εξαρτημένα τοπογραφικά ....αλλα στις πολεοδομίες.... ....Όλοι τ' αρπάζαν και από παντού.

Υπήρχε άνθρωπος στην πολεοδομία Θεσσαλονίκης  (τον ήξερα καλά) που διάφοροι έλεγαν πως έφευγε από το κτίριο ένα- δύο κιλά βαρύτερος (αν και ήταν αδύνατος). Βλέπεις τα τουβλάκια με τα πεντακοσιάρικα (δρχ. τότε) ή τα χιλιάρικα ήταν βαριά. 

 

Αγωγή λοιπόν στον μηχανικό και γιατί όχι στους κληρονόμους , αν πέθανε αυτός!!! Να δεις τότε ??!!!??!!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε giotaki.

1. Από το αρχείο της Πολεοδομίας πάρε αντίγραφο του τοπογραφικού της άδειας.
2. Επάνω υπάρχει πινακίδα ή σκαρίφημα . Δες που έχει δείξει ο μηχανικός το οικόπεδο.
3. Αν το δεις σε άλλη θέση από την πραγματική , η κομπίνα είναι του μηχανικού και δεν ευθύνεται η Πολεοδομία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρέπει να σας πω ,πως το 1985 τα τοπογραφικά τα κάναμε εξαρτημένα !!! Μάλιστα τότε ήταν το Π.Δ. του 85 φρέσκο...άρα ??. 

 

 

Hatt, TM3 ή ΕΓΣΑ ????

Edited by jhros
Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση μπορεί να έχει το σύστημα εξάρτησης??? Το ερώτημα μπαίνει συχνά από συν  ...αλλά εγώ ποτέ δεν το καταλαβαίνω! 

*Το 1985 το ΕΓΣΑ 87 δεν υπήρχε. Μπουσούλησε το 1987... δημιούργησε αρκετούς καβγάδες σε πολλά συνέδρια- ημερίδες και άρχισε να περπατάει κάπου στα 1990.

*Αν πάλι ο οικισμός και το αγρόκτημά του, είναι σε σύστημα τοπογραφικής υπηρεσίας δηλαδή ΗΑΤΤ μικρού φύλου ..μετράμε στο σύστημα αυτού του Datum.

*Aν τώρα ο συνοικισμός είναι (όπως και οι περισσότεροι) σε 5χίλιαρο της ΓΥΣ μετράμε στο σύστημα ΗΑΤΤ της ΓΥΣ, κλασικά και όμορφα. 

 

Εγώ είμαι της παλαιάς θεωρίας : Η δουλειά πρέπει να γίνεται στο σύστημα που είναι και το υπόβαθρο. τουλάχιστον αρχικά !

Ακόμη και με ένα απλό κλιμακόμετρο, απο το συνοδευτικό σχέδιο του οικισμού, μπορούμε να δούμε αν ένα χωράφι είναι μέσα στον οικισμό ή έξω από αυτόν. 

 

Φυσικά να θέλουμε να το δούμε. Τελεία!!!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

....... Δηλαδή η Πολεοδομία δε φέρει καμία ευθύνη??

Η ευθύνη ανήκει εξ ολοκλήρου στο μελετητή

Η υπηρεσία ελέγχει την τήρηση των όρων δόμησης κλπ πολεοδομικών διατάξεων επί των μελετών, καθώς και την πληρότητα του φακέλου (δικαιολογητικά, εγκρίσεις, κλπ)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.