Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ευθύνη Πολεοδομίας για έκδοση άδειας σε οικόπεδο το οποίο αποδείχθηκε εκ των υστέρων εκτός οικισμού


Recommended Posts

......Εσύ αγαπητέ συνάδελφε ...το χαβά σου. .... Τα θέλεις όλα επιστημονικά? (δηλ. σε ένα ...τεφτέρι δεν μπορεί να είναι γραμμένο "Το λεκτικό της οριοθέτησης συνοικισμού ..τάδε με την απόφαση / / / του ...τάδε νομάρχη".)   

Μη με διαβάζεις !!!

Απλά πράγματα. Μπορεί, ποιος ξέρει, να περιμένω τις επεξηγήσεις των καλών συναδέλφων επιστημόνων που θα ακολουθήσουν, ώστε να μαθαίνω και εγώ.  

Εγω ποτέ μα ποτέ δεν έγραψα ότι κάνω τοπογραφικά με εξασφαλίσεις !!!!!!!!!

 

Εγώ όμως έγραψα και επιμένω, πως στην καριέρα μου, όσο μικρή και αν είναι αυτή, έκανα ΜΟΝΟ μα μόνο εξαρτημένα τοπογραφικά.

Ποτέ μα ποτέ ανεξάρτητα. Εχω βρεθεί επί τόπου σε αποτυπώσεις, με ίσως γύρο  στα  500000 τοποσταθερών  (από -5 έως 40 βαθμούς κελσίου), αλλά ποτέ μα ποτέ ανεξάρτητα. Πάντα εξαρτημένα σε κάποιο ΚΡΑΤΙΚΟ δίκτυο. 

.........

Εγώ πάντως , θα γράφω που και που ... .."οτι μου κατέβει στην κούτρα". 

 

Εσύ όμως εδώ έδειξες πως από χιούμορ ??...γιοκ ! 

Στο θέμα αυτό εγώ δεν ξαναγράφω. (τώρα με την δική σου γραφή!). 

Πάμε για άλλα. Άντε και καλή απελευθέρωση.  

 

Γράψε μας που είναι η έδρα σου.

Ίσως κάποτε πιούμε και καφέ μαζί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω βρεθεί επί τόπου σε αποτυπώσεις, με ίσως γύρο  στα  500000 τοποσταθερών

 

μπρέ συ ... πάλι χιούμορ κάνεις ??

Ανά μισό μέτρο είναι τα ... τοποσταθερά ???

Edited by jhros
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.. 

Θα πρέπει να σας πω ότι από νέα έρευνα που έκανα, διαπίστωσα ότι βγήκε και νέα άδεια στο οικόπεδο (για μια πολύ μικρή προσθήκη) το 1993 με το ίδιο ακριβώς τοπογραφικό!!!!!

Το 1988 έγινε με ΦΕΚ και οριοθέτηση του οικισμού, την οποία πάλι δεν έλαβαν υπόψη απ ότι φαίνεται ούτε ο τότε μηχανικός και φυσικά ούτε η Πολεοδομία......

Ο μηχανικός, βέβαια, έχει πάνω σκαρίφημα όπου θεωρώ ότι το δείχνει στη σωστή θέση, διότι τυγχάνει να είναι λίγο πιο πέρα από το νεκροταφείο του οικισμού..

Δε ξέρω πραγματικά ποιος φταίει και ποιος όχι....

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναλέω

η ευθύνη ανήκει αποκλειστικά στο μελετητή

στην περίπτωση της προσθήκης, κι αφού είχε προηγηθεί οριοθέτηση του οικισμού, θα έπρεπε η Υπηρεσία να απαιτήσει απόσπασμα αυτού (με τη θέση του οικοπέδου) επί του τοπογραφικού.

αλλά, και πάλι, αν ο μελετητής το έδειχνε εντός, η ευθύνη είναι αποκλειστικά δική του, και η άδεια θεωρείται ως μη εκδοθείσα λόγω ψευδούς διαγράμματος

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω ασχοληθεί ποτέ με την σύνταξη τοπογραφικής μελέτης, θέτω τον προβληματισμό μου, και την ετυμηγορία μου  :twisted:

1.Με δεδομένο ότι η πρώτη άδεια έχει εκδοθεί κατά την ισχύ του ΠΔ/3-9-83 (τρόπος έκδοσης οικοδομικών αδειών), σύμφωνα με το άρθρο 5 σε συνδυασμό με το άρθρο 4, ένας από τους ελέγχους που υποχρεωτικά γίνεται από εξουσιοδοτημένο υπάλληλο είναι και αυτός της ορθότητας των στοιχείων σύμφωνα με την ισχύουσα πολεοδομική νομοθεσία. (άρθρο 5§1 σε συνδυασμό με το άρθρο 4§3).Το στοιχείο εντός ή εκτός σχεδίου, έπρεπε να ελεγχθεί και να βεβαιωθεί από τον υπάλληλο για την ορθότητά του.

2.Στο παράρτημα του ίδιου ΠΔ ,σχετικά με τον τρόπο σύνταξης του τοπογραφικού διαγράμματος, αναφέρεται ότι πρέπει να προσδιορίζεται με τρόπο σαφή η οικοδομική και η ρυμοτομική γραμμή σύμφωνα με την ρυμοτομία που ισχύει βάσει των τεχνικών εκθέσεων που υπάρχουν, και όταν δεν υπάρχουν (εκθέσεις) ακολουθείται διαδικασία σύνταξης τεχνικής έκθεσης. 

Και αυτό το στοιχείο όφειλε να ελέγξει ο εξουσιοδοτημένος υπάλληλος για την ορθότητά του. Ο μελετητής είχε την ευθύνη να συμπεριλάβει στην μελέτη του αυτό το στοιχείο.

3.Ακόμη και αν δεχτούμε ότι ο ελέγχων παραπλανήθηκε από τον μελετητή, μέχρι  την δημοσίευση της 28116/1991 εγκυκλίου, η τελική θεώρηση του στελέχους γίνονταν με αυτοψία από υπάλληλο της πολεοδομίας. Βασικά, σύμφωνα με το παραπάνω ΠΔ, η υπηρεσία έκανε υποχρεωτικά δύο αυτοψίες στο έργο. Η πρώτη με την περάτωση του φέροντος οργανισμού και η δεύτερη με την ολοκλήρωση του έργου. Ούτε και τότε κατάφερε να διαπιστώσει την εκτός σχεδίου φύση του ακινήτου?

4. Βεβαίωση υψομέτρων δεν απαιτούνταν την εποχή εκείνη? (αν γνωρίζει κάποιος ας το πει).

 

Κατά την άποψή μου λοιπόν, προκύπτει σαφώς η ευθύνη της πολεοδομίας για την εσφαλμένη έκδοση της αρχικής οικοδομικής άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Ο υπάλληλος της πολεοδομίας οταν κάνει ελεγχο τοπογραφικών διαβάζει και τα συμβόλαια. Στο συμβόλαιο τι γράφει? Εντός ή εκτός?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω ασχοληθεί ποτέ με την σύνταξη τοπογραφικής μελέτης, θέτω τον προβληματισμό μου, και την ετυμηγορία μου  :twisted:

..........

Αυτά που αναφέρεις ισχύουν για δόμηση εντός σχεδίου. Εκεί τα πράγματα είναι σαφή.

Το μπέρδεμα γίνεται στους οικισμούς.

άρα, άκυρη η ετυμηγορία...

και για παράδειγμα

σε τοπογραφικά μεταβιβάσεων, ποιός έχει την ευθύνη?

 

Επίσης

προσκόμιση τίτλων γινόταν μόνο στη περίπτωση κατά παρέκκλιση αρτιότητας

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στους οικισμούς δεν όφειλε να ελέγξει την ορθότητα της μελέτης ο υπάλληλος? 

Ούτε αυτοψίες γίνονταν? Ποια νομοθεσία ίσχυε για την έκδοση οικοδομικών αδειών?

 

Για τα  τοπογραφικά μεταβιβάσεων την ευθύνη έχει ο συντάξας μηχανικός. Αλλά, αν έπρεπε να περιμένουν δυο μήνες να έρθει η σειρά τους στο γραφείο του δημόσιου υπαλλήλου για να τα ελέγξει, την ευθύνη της ορθότητας των αναγραφόμενων θα την είχε ο ελέγχων υπάλληλος.

Όπως αντιλαμβάνομαι εγώ την διαδικασία, ο μελετητής έχει την ευθύνη να συγκεντρώσει όλα τα στοιχεία που αφορούν την ιδιοκτησία και να τα συμπεριλάβει στην μελέτη του. Ο ελέγχων είναι αυτός που θα βεβαιώσει αν τα στοιχεία αυτά είναι ορθά και καλώς τα συμπεριέλαβε ο μελετητής στην μελέτη του. 

Edited by melissa
Link to comment
Share on other sites

Πριν αρχίσουμε να αποδίδουμε ευθύνες, νομίζω είναι κρίσιμο να ξέρουμε την ακριβή ημερομηνία κατάθεσης φακέλου και

έκδοσης άδειας, διότι το 1985 είναι ημερομηνία σταθμός για τους οικισμούς.

Ακόμη καλύτερα αυτό που θα λύσει τον γρίφο είναι οι όροι δόμησης του πρώτου τοπογραφικού !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.