Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δικαιώματα Αρχιτεκτόνων και Πολιτικών επί στατικών μελετών


stambo

Recommended Posts

12 ώρες πριν, Μαρία Αταλλά said:

Εφόσον ο νόμος δεν προσδιορίζει κάτι ειδικότερο η ερμηνεία γίνεται με βάση την λογική του τι θεωρείται ειδική περίπτωση, όπως το παράδειγμα που παρέθεσα.

Εμένα ο πατέρας μου, συνταξιούχος μηχανικός πλέον, μου έλεγε να μην ερμηνεύω τη νομοθεσία με βάση τη λογική. Έχοντας ξεκινήσει να κάνω τα πρώτα επαγγελματικά μου βήματα, διαπιστώνω πόσο δίκιο είχε.

Εάν κάποιος νομίζει ότι μπορεί να κάνει χρήση του ΠΔ 2018 για να υπογράψει στατικά ως αρχιτέκτονας, ας κάνει την αρχή!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Μαρία Αταλλά Ο ορισμός των ειδικών θεμελιώσεων του κειμένου που παρέθεσες, δεν έχει (απολύτως καμμία) σχέση με την αντίστοιχη έννοια της ελληνικής νομοθεσίας, όπως σου είπε και ο πολύπειρος συνάδελφος kan62.
Μεθόδους όπως: θεμέλια σε κιβώτια, με πεπιεσμένο αέρα και σε πλωτά κιβώτια, η συντριπτική πλειοψηφία των μηχανικών δεν πρόκειται ποτέ να χρησιμοποιήσει.
Το ερώτημα είναι αν οι πεδιλοδοκοί και η γενική κοιτόστρωση είναι (ή όχι) ειδικές θεμελιώσεις.
Σαφής αναφορά στην νομοθεσία δεν υπάρχει, πλην ενός παλαιού εγγράφου που έχει αναρτηθεί σε προηγούμενες δημοσιεύσεις.
Το αποτέλεσμα είναι να δίνει η κάθε πολεοδομία την δική της ερμηνεία.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@Ψυχίατρος Το θέμα είναι ότι με βάση τη νομοθεσία μπορεί να τα υπογράφει και όταν υπάρχει κενό στον νομο μπορείς να το εκμεταλλευτείς, τα υπόλοιπα που εξηγούμε είναι περιττά, εφόσον η νομοθεσία δεν ορίζει κάτι πιο συγκεκριμένο και αυτά που αναφέρεις είναι δικές σου θεωρίες. Το αν κάποιος θέλει να πάρει την ευθύνη για κάτι τέτοιο είναι άλλο θέμα. Άλλωστε η νομοθεσία είναι για τα γέλια για όλες τις ειδικότητες

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανέφερα τίποτα σχετικό με το δικαίωμα υπογραφής, ούτε ανέπτυξα κάποια θεωρία.
Απάντησα στην ερμηνεία νομοθετικής διάταξης βάσει άσχετου κειμένου.
Όταν ξεκινούσα την σταδιοδρομία μου, άκουγα (και διάβαζα) προσεκτικά τι έλεγαν (ή έγραφαν) οι συνάδελφοί μου.
Τι είναι για γέλια και τι δεν είναι θα το κρίνεις αργότερα.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Κακώς τίθεται το ερώτημα ως "δικαίωμα υπογραφής", και μπλέκουμε με νομικούρες

Θα έπρεπε να τίθεται (κυρίως από τον καθένα προς τον εαυτό του) ως "μπορώ να εκπονήσω τη συγκεκριμένη μελέτη, ή να ελέγξω την ορθότητά της (όταν έχει εκπονηθεί από άλλον) πριν την υπογράψω?". Κι εκεί θα δούμε  πόσα απίδια βάνει ο σάκος...

Δυστυχώς όμως, λίγο η αναδουλειά (ειδικά στους νέους συναδέλφους), λίγο η έλλειψη αυτογνωσίας και σεβασμού μερικών από αυτούς, οδηγούν σε καταστάσεις που τώρα μπορεί να είναι για γέλια, αλλά πολύ σύντομα θα εξελιχθούν σε κλάματα...

  • Like 3
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, tetris said:

.... αλλά πολύ σύντομα θα εξελιχθούν σε κλάματα...

κρατάω έντονα μια επιφύλαξη για το "πολύ σύντομα .... κλάματα"....

όχι τίποτα άλλο αλλά η πρόσφατη (μεταπολεμική) ιστορία μας, μας γέμισε με πόλεις όπου η Αρχιτεκτονική έκφραση είναι σχεδόν παντού "μπλακονόπορτα + μπαλκονόπορτα κλπ) και η αντισεισμική μας θωράκιση είναι να λέμε πάλι καλά που το μπετό έχει φιλότιμο .... και δεν κλαίμε ακόμα πιο πολλούς νεκρούς....

Άρα τα παθήματα δεν έγιναν μαθήματα πλήρη.... και ακόμα αναπαράγονται από τις ίδιες συνθήκες που τα γέννησαν. 

(στα υπόλοιπα σοφά σου λόγια φυσικά και συμφωνώ)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

το "πολύ σύντομα" δεν αφορά στη στάση της Πολιτείας (έτσι κι αλλιώς, δεν περιμένω τίποτε σωστό από δαύτους), αλλά στις συνέπειες του "υπογράφω, ό,τι μου δώσουν". 

Για την αντισεισμική θωράκιση, θα διαφωνήσω. Θεωρώ ότι έχει φτάσει (από άποψη κανονισμών) σε πολύ καλό επίπεδο, ώστε να συζητούμε πλέον "περί όνου σκιάς". Το πρόβλημα, ανέκαθεν, δεν ήταν οι κανονισμοί αλλά η εφαρμογή τους (κυρίως στην επίβλεψη). Εξ ου και τα τραγικά αποτελέσματα των σεισμών. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να θέσω και ένα ακόμα θέμα, που αφορά στον επαγγελματισμό απέναντι στον πελάτη.

Ας υποθέσουμε ότι εγώ είμαι τοπογράφος και προσεγγίζω έναν πελάτη, και του λέω ότι θα σου κάνω στατική μελέτη επειδή έχω το επαγγελματικό δικαίωμα.

Ας υποθέσουμε ακόμα ότι είμαι ο καλύτερος στατικός που υπάρχει, επειδή το διάβασα και το έμαθα μόνος μου.

Όταν λοιπόν, λόγω ασάφειας, οι μισές πολεοδομίες όπως αναφέρουν παραπάνω οι συνάδελφοι, δεν δεχθούν ότι πχ οι θεμελιώσεις είναι μελέτη ρουτίνας και μου στείλουν πίσω τη μελέτη ζητώντας μηχανικό με το σχετικό δικαίωμα υπογραφής,

δεν έχω εκτεθεί ανεπανόρθωτα στον πελάτη? δεν του έχω κοστίσει σε χρόνο και χρήμα?

Link to comment
Share on other sites

On 31/12/2021 at 7:26 ΠΜ, tetris said:

Για την αντισεισμική θωράκιση, θα διαφωνήσω. Θεωρώ ότι έχει φτάσει (από άποψη κανονισμών) σε πολύ καλό επίπεδο, ώστε να συζητούμε πλέον "περί όνου σκιάς". Το πρόβλημα, ανέκαθεν, δεν ήταν οι κανονισμοί αλλά η εφαρμογή τους (κυρίως στην επίβλεψη). Εξ ου και τα τραγικά αποτελέσματα των σεισμών. 

Συμφωνώ και επαυξάνω στο έπακρον. Το μεγαλύτερο έγκλημα - γιατί περί αυτού πρόκειται - είναι να υφίσταται νομικό δικαίωμα  εκπόνησης Στατικών μελετών και ακόμα χειρότερα Επιβλέψεων και Κατασκευών στο σύστημα δημοσίων έργων - εργοληπτικά πτυχία - σε  ειδικότητες όπως Αρχιτέκτονες και Τοπογράφοι. Τώρα τα περί "το μπετό έχει φιλότιμο" ανήκουν σε παλιότερες δεκαετίες του προηγούμενου αιώνα και αποδείχθηκε και λανθασμένο και ξεπερασμένο.

Υ.Γ.  Και βεβαίως όλα αυτά συμβαίνουν με τις εντολές και ευλογίες του ΤΕΕ και του ΕΜΠ , για να μην ξεχνιόμαστε.

  • Like 1
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.