Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιώματα Αρχιτεκτόνων και Πολιτικών επί στατικών μελετών


Recommended Posts

Μα και εγώ ρωτώ: γιατί οι κανονισμοί επιτρέπουν την έκδοση της οικοδομικής άδειας χωρίς πλήρεις ηλεκτρομηχανολογικές μελέτες όταν συντρέχουν κάποιες προϋποθέσεις (όροφοι, εμβαδόν, όγκος);

Μ' αυτό τον τρόπο δεν απαξιώνουν τις ηλεκτρομηχανολογικές μελέτες;

Καθότι τις απαξιώνουν για ισόγειες και μέχρι 500τμ κατοικίες γιατί να μη δεχθούν υπογραφές και από αρχιτέκτονες, πολιτικούς μηχανικούς ή ό,τι άλλο δεν έχει σημασία, σε διώροφα των 200τμ για τα οποία υπάρχει σχετική απαίτηση (πρόσφατη γιατί παλιότερα δεν υπήρχε).

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διότι επέτρεψε μου Patrick με όλο το σεβασμό και άνευ παρεξηγήσεως όπως έγω δεν μπορώ να κάνω σύνθεση κατασκευής με την ίδια ευκολία και άνεση που θα τη κάνεις εσύ και καλά κάνεις έτσι και ένας Αρχιτέκτων δέν είναι δουλειά του να κάνει στατικές μελέτες και να υπογράφει αντισεισμικά άσχετα τι λένε τώρα οι αποφάσεις του ΤΕΕ και της Πολιτείας και των άλλων συντεχνιών. Εδώ δεν έχει δικαίωμα να το κάνει ένας απόφοιτος ΤΕ (π.χ δομικών έργων και Έργων υποδομής) που στο κάτω κάτω το έχει διδαχθεί σε ένα βαθμό πόσο μάλλον κάποιος συνάδελφος αρχιτέκτων που δεν το γνωρίζει κάν το αντικείμενο. Σε αυτό θα συμφωνήσω με τους συναδέλφους Μηχανικούς ΤΕ που αναρωτιούνται πχ. πώς ένας διπλωματούχος Πολιτικός Μηχανικός υπογράφει κάποια (δεν ξέρω ακριβώς ποιά-ας με ενημερώσει κάποιος καλός συνάδελφος) π.χ.Μηχανολογικά. Με ποιά λογική δηλαδή.Ας μιλάμε με τη γλώσσα της αλήθειας.

 

Πρέπει να γνωρίζεις αγαπητέ συνάδελφε οτι στο >Πανεπιστήμιο το οποιο εχω την τιμη να εχω τελειωσει εξεταστηκα επιτυχως σε : 1)Στατικη Ι 2) Στατικη ΙΙ 3) Τεχνικη των κατασκευων 4)Εφαρμογες αντοχης των υλικων . Μαθηματα που μου καθηστερησαν το πτυχιο κατα 2 χρονια αλλα πιστευω πως τουλαχιστον αν θελεις με κατεστησαν αξιο και ικανο στον να υπολογιζω χωρικα πλαισια ακομη και με το χερι και να υπογραφω υπευθυνα στατικες μελετες που αφορουν κατοικιες με 2 η και 3 οροφους...

συγνωμη κιολας απλα εχει παρεξηγηθει το θεμα!

 

 

Παρακαλώ μεταβείτε στο Πίνακας Ελέγχου -->Προσωπικό Προφίλ-- >Επεξεργασία προσωπικών στοιχείων και στο πεδίο επάγγελμα συμπληρώστε την ειδικότητά σας. avgoust

Link to comment
Share on other sites

Γιά να μην το ψάχνουμε και δημιουργούνται παραξηγήσεις

 

Δομικοί ΤΕΙ Πειραιά

 

Β’ ΤΟΜΕΑΣ (ΔΟΜΟΣΤΑΤΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ)

 

Στον Τομέα Β’ ανήκουν τα μαθήματα που φαίνονται στον παρακάτω πίνακα:

 

 

Α. ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ

 

 

1 Μηχανική Ι Β’ εξάμ.

 

2 Στατική Ι Γ’ εξάμ.

 

3 Μηχανική ΙΙ Γ’ εξάμ.

 

4 Στατική ΙΙ Δ’ εξάμ.

 

5 Στατική ΙΙΙ Ε’ εξάμ.

 

6 Σκυρόδεμα Ι Ε’ εξάμ.

 

7 Σιδηρές και Ξύλινες Κατασκευές Ε’ εξάμ.

 

8 Εδαφομηχανική Στ’εξάμ.

 

9 Σκυρόδεμα ΙΙ Στ’εξάμ.

 

10 Αντισεισμικές Κατασκευές Ζ’ εξάμ.

 

11 Θεμελιώσεις Ζ’ εξάμ.

 

12 Σκυρόδεμα ΙΙΙ Ζ’ εξάμ.

 

 

Β. ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ

 

 

1 Σύμμικτες Κατασκευές Ε’ εξάμ.

 

2 Ανάλυση Φορέων με Πεπερασμένα Στοιχεία Στ’εξάμ.

 

3 Επισκευές Κτιρίων Ζ’ εξάμ.

 

4 Κελυφωτές Κατασκευές Ζ’ εξάμ

Link to comment
Share on other sites

Οι Πολιτικοί και οι Αρχιτέκτονες έχουν δικαίωμα να υπογράψουν μόνο

Θερμομόνωση, Παθητική, Ύδρευση, Αποχέτευση

 

Παθητική δεν υπογράφει ο Μηχανολόγος

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Patric αν θέλεις συμπλήρωσε την ειδικότητά σου για να καταλαβαινόμαστε.

 

Αν πάντως είσαι αρχιτέκτονας, να είσαι σίγουρος ότι με αυτά τα 4 μαθήματα δεν είσαι σε θέση να υπολογίσεις κατασκευή, ούτε καν μια στέγη - χωρίς παρεξήγηση... Αυτό που σε βοηθάνε να κάνεις, είναι να αντιλαμβάνεσαι τι εστί φέροντας οργανισμός, πώς λειτουργεί (χονδρικά) και να έχεις έναν ελάχιστο κώδικα επικοινωνίας με τον πολιτικό μηχανικό...

 

Και για του λόγου το αληθές, δες τα μαθήματα του ΤΕΙ Δομικών έργων και θα καταλάβεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Θα επανελθω στο θεμα γτ δεν μαρεσει η ολη κατασταση της υπογραφης στατικων...

 

Πριν μερες επεσαν στα χερια μου ξυλοτυποι με υπογραφη αρχιτεκτονα...

 

Υπογειο-pilotis+3 οροφοι....

 

Υπογραφη ΜΟΝΟ απο αρχιτεκτονα...και αποτο μητρωο του καταλαβαινω οτι ειναι καμια 55-60 ετων....

 

Δεν μπορει η πολεοδομια να μην ελεγχει ποιος υπογραφεις...αν ετσι υπογραφω και γω ολα τα ΗΜ....

 

Κατ'αλλα τα τοπογραφικα του πειραξαν....

 

Δεν εχω κανενα προβλημα με τους αρχιτεκτονες, αλλα δεν εχετε ουτε μυρωδια απο στατικα...οπως και γω απο ΗΜ που εχω και δικαιωμα να τα υπογραφω...Και η Υδρολογια, Υδραυλικα εργα κτλ δεν εχουν καμια σχεση με τις μελετες υδρευσης-αποχετευσης για κτηριακο εργο...

Link to comment
Share on other sites

Πανεπιστήμιο το οποιο εχω την τιμη να εχω τελειωσει εξεταστηκα επιτυχως σε : 1)Στατικη Ι 2) Στατικη ΙΙ 3) Τεχνικη των κατασκευων 4)Εφαρμογες αντοχης των υλικων . Μαθηματα που μου καθηστερησαν το πτυχιο κατα 2 χρονια αλλα πιστευω πως τουλαχιστον αν θελεις με κατεστησαν αξιο και ικανο στον να υπολογιζω χωρικα πλαισια ακομη και με το χερι και να υπογραφω υπευθυνα στατικες μελετες που αφορουν κατοικιες με 2 η και 3 οροφους...

 

Δεν έχετε τις γνώσεις για στατικές μελέτες.

Δεν πρόκειται να τις έχετε διότι ο σκοπός και το πρόγραμμα σπουδών είναι τελειώς διαφορετικός από του μηχανικού.

 

Τώρα αν σε καθυστέρησαν τα μαθήματα στατικής 2 χρόνια...αυτό είναι άλλο θέμα.

Και για να τελειώνουμε με αυτό.

Αρχιτέκτονες δεν έχουν τις γνώσεις για εκπόνηση στατικών μελετών και κακώς τους δίνεται αυτό το δικαίωμα γιατί τίθεται θέμα ασφάλειας στις κατασκευές.

 

(π.χ δομικών έργων και Έργων υποδομής) που στο κάτω κάτω το έχει διδαχθεί σε ένα βαθμό

Όχι σε ένα βαθμό...σε έναν πολύ ικανοποιητικό βαθμό. Ο άριστος βαθμός είναι του πολυτεχνείου.

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερες επεσαν στα χερια μου ξυλοτυποι με υπογραφη αρχιτεκτονα...

 

Υπογειο-pilotis+3 οροφοι....

 

Υπογραφη ΜΟΝΟ απο αρχιτεκτονα...

 

Αυτό είναι παράνομο. Μήνυση στον υπάλληλο της πολεοδομίας.

Link to comment
Share on other sites

Που το αναφερει ομως???

 

Γγ αν διαβασεις την πρωτη σελιδα, λεει "ειδικες κατασκευες" και βαζει μεσα και τις πεδιλοδοκους!!! και πλαισια μεγαλων ανοιγματων (δλδ ποσο μεγαλων???).... Αν και νομιζω στα σχεδια που ειδα ειχε κοιτοστρωση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.