Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιώματα Αρχιτεκτόνων και Πολιτικών επί στατικών μελετών


Recommended Posts

Αν θελεις την προσωπικη μου γνωμη και εγω θεωρω οτι ειναι ορθοτερη η αποψη των Επιστημονικων φορεων που επικαλειται το εγγραφο της ΔΟΚΚ

Με τη διαφορα οτι ειναι μια απλη συμφωνη γνωμη και τιποτε αλλο χωρις μαλιστα να ανακαλειται το προηγουμενο εγγραφο (του 1992).Μην ξεχνας οτι στο ιδιο της εγγραφο συμφωνει και με τα της Επιστημονικης Επιτροπης των Αρχιτεκτονων.Τελος παντων,  αυτο που εχει σημασια ειναι οτι δεν υπαρχει καμμια αποφαση (και εννοω τουλαχιστον εκγυκλιος) που να βαζει τα πραγματα σε μια σειρα.

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, η συζήτηση για τα επαγγελματικά δικαιώματα δεν έχει ιδιαίτερο νόημα πλέον. Μην σπαταλάτε φαιά ουσία αδίκως...

(Ποιος έχει δικαίωμα να εφαρμόζει την ισοδύναμη στατική και ποιος τη δυναμική φασματική μέθοδο)

Ούτως ή άλλως η ειδικότητα όλων είναι πλέον αυθαιρετολόγοι...

 

Κατά τα λοιπά, η γνώμη μου είναι πως ο κλάδος μας παρουσιάζει πολύ μεγάλη ανομοιογένεια αναφορικά με το επιστημονικό υπόβαθρο, τόσο, που η συζήτηση έχει μεγάλη σχετικότητα....

 

Ίσως να έπρεπε να μας περνάνε από κάποιας μορφής "ΚΤΕΟ" ανά διαστήματα για να διαπιστώνουν πόσοι έχουμε "ρετάρει"...

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

....

 

ΥΓ. το 1992 αμφιβαλλω αν οι μηχανικοι χρησιμοποιουσαν ευρεως Η/Υ για επιλυση στατικων.

Ω ναι Terry, μην αμφιβάλεις καθόλου…. >90% από τους συναδέρφους που έκαναν στατικά χρησιμοποιούσαν.

Το βράδυ αργά έβαζαν τα διάτρητα συνεχόμενα χαρτιά (πακέτο 500 σελίδων) και εκτύπωνε ο τοτμάτριξ εκτυπωτής μέχρι το πρωί.

Τότε ξεκίνησαν και οι μεγάλες εκπτώσεις στα στατικά μεταξύ τεχνικών γραφείων συνεργασίες φυσικά, αλλά επηρέασε και τον τελικό πελάτη στο τέλος.

 

Θυμάμαι χαρακτηριστικά ο συνάδελφος ΠΜ στο γραφείο καλά μεσάνυχτα να παταει το πριντ στο στατικό του και εγώ το ρέντερ στο αρχιτεκτονικό μου (ήθελα και ανακλάσεις τρομάρα μου) φεύγαμε και το πρωί αν ήμασταν τυχεροί τα βρίσκαμε έτοιμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

terry & KF , δυστυχώς αναλώνεστε σε έγγραφα (ποιό υπερσχύει του άλλου) και αγνοείτε το Π.Δ. 515/1989 άρθρο 41 παρ. 2 εδ. δ, που λέει ξεκάθαρα " Κατηγορία ΙV είναι οι φορείς στο χώρο, ειδικές κατασκευές όπως πεδιλοδοκού κλπ. ", κατασκευές τις οποίες δεν μπορεί να μελετήσει, πόσο μάλλον να επιβλέψει αρχιτέκτονας. Επίσης δεν είδα κανείς να αναφέρεται στη καταστρατήγηση της νομοθεσίας, πράξη που επιτρέπει στος αρχ/νες να γίνονται ειδικοί στα στατικά, πράξη ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ.

  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites


Κατά τα λοιπά, η γνώμη μου είναι πως ο κλάδος μας παρουσιάζει πολύ μεγάλη ανομοιογένεια αναφορικά με το επιστημονικό υπόβαθρο, τόσο, που η συζήτηση έχει μεγάλη σχετικότητα....

Ίσως να έπρεπε να μας περνάνε από κάποιας μορφής "ΚΤΕΟ" ανά διαστήματα για να διαπιστώνουν πόσοι έχουμε "ρετάρει"...

 

Επειδή δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει τέτοιου είδους "ΚΤΕΟ", τα επαγγελματικά δικαιώματα δεν καθορίζουν ποιος είναι ικανός να κάνει τι, αλλά σε ποιον επιτρέπεται να πάρει την ευθύνη για μία μελέτη που τις περισσότερες φορές έχει εκπονηθεί από άλλον.

 

Αυτό δεν βλέπω να υπάρχει διάθεσει να αλλάξει. Αντιθέτως η κατάσταση γίνεται όλο και χειρότερη. Λιγότερο με ενοχλεί να μπορεί να υπογράφει ένας αρχιτέκτονας στατική μελέτη πολυόροφης οικοδομής από το ότι μπορεί να το κάνει πολιτικός μηχανικός μέλος του ΤΕΕ με ειδικότητα "ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΔΙΑΧΕΙΡIΣΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ ΜΕ ΑΝΑΛΥΣΗ ΓΙΑ ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΜΗ ΣΕΙΣΜΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ".

 

Link to comment
Share on other sites

tsak, τι θα πει πολιτικός μηχανικός με ειδικότητα "ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΔΙΑΧΕΙΡIΣΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ ΜΕ ΑΝΑΛΥΣΗ ΓΙΑ ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΜΗ ΣΕΙΣΜΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ"?

 

Η ειδικότητα του πολιτικού μηχανικού στο μυαλό μου είναι συγκεκριμένη (περίπου 70 μαθήματα + διπλωματική) και περιλαμβάνει την αντισεισμική τεχνολογία.

 

Μήπως είναι άλλη σχολή αυτή που περιγράφεις?

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε συζητήσει και σε άλλο θέμα. Όταν η σφραγίδα σου γράφει Πολιτικός Μηχανικός, κανείς δεν ψάχνει τι κρύβεται από πίσω. Ρίξε μια ματιά στα μητρώα του ΤΕΕ και θα δεις πολλές άλλες τέτοιου είδους "ειδικότητες", όλες στην βασική ειδικότητα λένε Πολιτικός Μηχανικός.

 

Η λύση για μένα είναι μία. Ριζική αναδιάρθρωση από μηδενική βάση και κάθε κατεργάρης στον πάγκο του. Εξετάσεις για όλους και για όλα (όχι αυτό το πράμα που κάνει το ΤΕΕ) και απονομή δικαιωμάτων σε βαθμίδες. Ειδικά για τους πολιτικούς μηχανικούς δικαιώματα σε συγκεκριμένα αντικείμενα και όχι γενικά και αόριστα περί παντός του επιστητού.

 

Και όποιος αρχιτέκτονας ή όποιος άλλος μπορεί να αποδείξει ότι το κατέχει το άθλημα μπράβο του και να πάρει ότι δικαιούται. 

  • Like 1
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Σωστός.

Ναι πράγματι κι εγώ μπήκα σήμερα στο μητρώο και πραγματικά εξεπλάγην με την πληθώρα από ειδικότητες ανά βασική ειδικότητα.

Και στα δικά μας τα αρχιτεκτονικά έχει μπόλικες, αλλά νομίζω πως τις πιο πολλές τις έχουν οι Πολιτικοί Μηχανικοί ίσως και οι Χημικοί Μηχανικοί.

Οι πιο αξιοπρεπείς είναι οι Ναυπηγοί. Μια και ουσιαστική Ναυπηγοί Μηχανικοί και τίποτα άλλο.

Τα λέει όλα.

Link to comment
Share on other sites

μηχανικός μέλος του ΤΕΕ με ειδικότητα "ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΔΙΑΧΕΙΡIΣΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ ΜΕ ΑΝΑΛΥΣΗ ΓΙΑ ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΜΗ ΣΕΙΣΜΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ

 

Κλασσική ειδικότητα πατρότητας ΤΕΕ, ερμηνεία καρεκλοκένταυρων, μην περιμένετε τίποτα καλύτερο από δαύτους. Η γραφειοκρατία του ΤΕΕ έχει καταστήσει τη σεισμική δράση κάτι το εξωπραγματικό, που απαιτεί τουλάχιστον μεταπτυχιακό δίπλωμα ή δε ξέρω τι άλλο. Μη λησμονείτε οτι η σεισμική δράση είναι μιά απλή οριζόντια δύναμη ως στατική ανάλυση. Ετσι αντιμετωπιζόταν και εξακολουθεί ακόμα και σήμερα, γιατί η κλασσική στατική ισχύει ως έχει. Το μόνο που έχει αλλάξει είναι οι κανονισμοί [ΕΑΚ - ΕΚΩΣ - ΕC].

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.