Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλογή συστήματος θέρμανσης στα κρύα κλίματα της χώρας


kostasgr

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Με αφορμή συζήτηση που έχουμε με φίλους μηχανικούς, ακόμα δεν έχει καταφέρει κανείς να τεκμηριώσει ολοκληρωμένα το όφελος της πολυφορεμένης ιδέας της αντλίας θερμότητας στα κρύα κλίματα της χώρας.

 

Εγώ μένω στα Γιάννενα, αλλά επειδή έχω μείνει σε όλες τις μεγάλες πόλεις και στα νότια και στα βόρεια της χώρας, έχουμε πιάσει αυτή τη συζήτηση για διαφορετικά κλίματα. Είναι απολύτως ξεκάθαρο ότι στα νοτιότερα και πιο θερμά κλίματα, η αντλία θερμότητας απογειώνεται σε απόδοση και ως λύση συγκρινόμενη με άλλες.

 

Τί γίνεται όμως σε πολύ κρύα κλίματα βόρειων πόλεων; Θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιέφερε να ακούσω συγκρίσεις και για περιοχές χωρίς φυσικό αέριο, π.χ. όπως εδώ στα Γιάννενα, όπου η εναλλακτική επιλογή είναι ο λέβητας συμπύκνωσης πετρελαίου.

 

Να σημειώσω ότι συζητούμε τις λύσεις, όχι για καινούριο σπίτι με ενδοδαπέδια, αλλά για υπάρχουσα λύση σωμάτων.

Edited by kostasgr
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι χωράει άποψη. Ο συντελεστής cop για συγκεκριμένες θερμοκρασίες σε συνδυασμό με την τιμή του ρεύματος δίνουν μια πολύ καλή ιδέα για το τι συμβαίνει.

Τώρα από απόψεις.... Θα ακούσεις πολλές

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι χωράει άποψη. Ο συντελεστής cop για συγκεκριμένες θερμοκρασίες σε συνδυασμό με την τιμή του ρεύματος δίνουν μια πολύ καλή ιδέα για το τι συμβαίνει.

Τώρα από απόψεις.... Θα ακούσεις πολλές

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εννοείς ότι δεν συμφέρει η αντλία θερμότητας σε κρύα κλίματα φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας τα νούμερα απόδοσης της αντλίας σε θερμσκρασιες υπό του μηδενός, πολύ εύκολα θα πρότεινα σε ένα καλά μονωμένο σπίτι ενδοδαπεδια θέρμανση (45 βαθμούς Κελσίου) και λέβητα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by atsimeri
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό ακριβώς συγκλίνω κι εγώ, ότι δεδομένης καλής μόνωσης, η αντλία θερμότητας δεν είναι η βέλτιστη λύση οικονομοτεχνικά. Αναφέρομαι σε λύσεις χωρίς ενδοδαπέδια, αλλά με σώματα.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθινή αχίλλειος πτέρνα της οικίας συνήθως είναι η μόνωση και όχι το σύστημα θέρμανσης αλλά αυτή είναι μεγάλη συζήτηση...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και θα προσθέσω ότι δεν έχει νόημα να συζητάμε για σύγκριση λύσεων, χωρίς δεδομένο ένα πολύ καλό επίπεδο μόνωσης.

 

Όλα τα παραπάνω τα συζητάμε και με φίλους, με αυτή την παραδοχή.

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος με τον οποίο θα γεμίσεις μια δεξαμενή νερού, η οποία εξ' ορισμού έχει τρύπες (απώλειες), είναι ανεξάρτητος από το πόσο νερό θα χρειαστείς για να την γεμίσεις και στην συνέχεια για να την κρατάς γεμάτη.

Προφανώς, για να κάνεις οικονομία νερού, πρέπει ΠΡΩΤΑ να κλείσεις τρύπες. Όσο πιο πολλές τρύπες κλείσεις, και όσο πιο επιτυχημένα το κάνεις, τόσο λιγότερο νερό θα χρειαστείς.

 

Άρα, ανεξάρτητα του συστήματος θέρμανσης, ΠΡΩΤΑ, πρέπει να γίνει μόνωση του κτιρίου στο μέτρο του οικονομοτεχνικά εφικτού.

 

Η επιλογή του συστήματος θέρμανσης εξαρτάται από πολλές παραμέτρους όπως:

  1. Είδος κτιρίου
  2.  Χρήση κτιρίου
  3. Απαίτηση χρόνου θέρμανσης στην διάρκεια της ημέρας
  4. Απαίτηση χρόνου θέρμανσης στην διάρκεια της εβδομάδας / μήνα
  5. Δυνατότητα σύνδεσης με φυσικό αέριο / φθηνό πέλλετ - ξύλα κτλ
  6. Του χρόνου που (αν) θέλει να ασχολείται ο χρήσης με το σύστημα θέρμανσης
  7. ....

Αναφορικά με τις Α/Θ, "απαγορευτικές" είναι σε περιοχές με ολικό παγετό πολλές μέρες του χρόνου.

Το "πολλές" είναι προφανώς σχετικό και είναι θέμα μελέτης, γι' αυτό και ΠΡΕΠΕΙ να προηγείται ΣΟΒΑΡΗ μελέτη θέρμανσης, από ανεξάρτητο μηχανικό -όχι έμπορα-, ώστε οικονομοτεχνικά να καλύπτονται οι απαιτήσεις του χρήστη της εγκατάστασης.

 

Η ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ και γενικώς αποδεκτές λύσεις δεν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την εκτίμησή μου, στις κρύες πόλεις της βορείου Ελλάδας, όπου δεν φτάνει φυσικό αέριο, είναι μονόδρομος ο λέβητας συμπύκνωσης πετρελαίου.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.