Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντλία θερμότητας σε μικρό διαμέρισμα (35τμ)?


Θανασης Ζ

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Υπάρχει κάποια γνώση/εμπειρία σχετικά με εφαρμογές αντλιών θερμότητας για θέρμανση σε μικρά διαμερίσματα?

Η περίπτωση μου αφορά σε διαμέρισμα 35 τμ. 

Οι θερμικές απώλειες, όπως φαίνονται στον πίνακα κατανομής δαπανών θέρμανσης (είναι το μόνο στοιχείο που σχετίζεται με τη μελέτη θέρμανσης που έχω στα χέρια μου) είναι περίπου 2000 kcal/h.

 

Αυτή τη στιγμή θερμαίνεται με κλιματιστικό.... άλλα η "ξηρή" ζέστη που βγάζει δεν είναι ιδανική λύση.

Η υφιστάμενη εγκατάσταση κεντρικής θέρμανσης πετρελαίου με ωρομέτρηση δε λειτουργεί πλέον.

Το να εγκατασταθεί φυσικό αέριο παρουσιάζει κάποιες τεχνικές δυσκολίες που θα ήθελα να αποφύγω να τις αντιμετωπίσω (πρόβλημα διέλευσης των σωλήνων παροχής αερίου).

Σκέφτηκα την αντλία θερμότητας, άλλα βλέποντας τα τεχνικά χαρακτηριστικά των μηχανημάτων της αγοράς.... βλέπω ότι έχουν πολύ μεγαλύτερες τιμές θερμικής ισχύος.... Και ότι εφαρμογή τους βρήκα ως τώρα στο ιντερνετ φαίνεται να αφορά σε μεγαλύτερα διαμερίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Να φροντίσουν να αυξήσουν με κάποιο πρακτικό τρόπο την υγρασία στο χώρο και να βάλουν στο "autο" την ταχύτητα του ανεμιστήρα το A/C.

 

Α/θ τόσο μικρής ισχύος δεν υπάρχουν....

Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωση μου αφορά διαμέρισμα 35 τμ. 

 

Οι θερμικές απώλειες,...είναι περίπου 2000 kcal/h.

 

Αυτή τη στιγμή θερμαίνεται με κλιματιστικό.... άλλα η "ξηρή" ζέστη που βγάζει δεν είναι ιδανική λύση.

 

Το να εγκατασταθεί φυσικό αέριο παρουσιάζει κάποιες τεχνικές δυσκολίες που θα ήθελα να αποφύγω να τις αντιμετωπίσω

 

Σκέφτηκα την αντλία θερμότητας...

 

Συνάδελφε, το κλιματιστικό που λειτουργεί σε θέρμανση μπορεί να βγάζει "ξηρή ζέστη" αλλά τελικά δεν ξηραίνει την εσωτερική ατμόσφαιρα. Απλώς, αν υποτεθεί ότι τα 2000 kcal/h είναι οι πραγματικές απώλειες του διαμερίσματός σου, το κλιματιστικό σου για να κρατήσει τη θερμοκρασία του χώρου σταθερή (π.χ. στους 20οC), πρέπει να "ρίξει" στον εσωτερικό χώρο θερμότητα με ρυθμό 2000 kcal/h.

 

Η διεργασία αυτή ανεβάζει την ενθαλπία του αέρα χωρίς όμως να πειράζει την απόλυτη υγρασία του. Απλώς ο θερμός αέρας που εξέρχεται από το κλιματιστικό έχει χαμηλό ποσοστό σχετικής υγρασίας. Ο αέρα όμως αυτός αναμιγνύεται με τον υπόλοιπο του δωματίου, ώστε η θερμοκρασία και η σχετική υγρασία του αέρα του εσωτερικού αέρα να παραμένουν σταθερές. 

 

Το μειονέκτημα του κλιματιστικού τοίχου είναι ότι εξάγει αέρα από πάνω και προς τη διεύθυνση που του καθορίζουμε, αλλά αναρροφά πάλι από πάνω (λίγο πιο πάνω από την έξοδο). Αυτό δημιουργεί πολλές φορές, ειδικά αν οι τοίχοι δεν έχουν ικανοποιητικές αποστάσεις μεταξύ τους, ένα εσωτερικό βρόχο ανακυκλοφορίας στα επάνω στρώματα, με αποτέλεσμα τα κατώτερα στρώματα του αέρα δωματίου να είναι κάπως ψυχρότερα. 

 

Η καλύτερη λύση στην περίπτωσή σου είναι το φ.α. Δεν ξέρω τα εμπόδια και δεν με ενδιαφέρουν, αλλά οι υπόλοιπες λύσεις είναι κατά πολύ ακριβότερες. 

Edited by Konstantinos IB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει αντλια θερμοτητος αερος-αερος με δυνατοτητα κλιματισμου του χωρου (υγρασια,θερμοκρασια,εξαερισμο κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.