Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπολογισμός επιτρεπόμενης δόμησης σε εκτός οικισμού γήπεδα


Recommended Posts

θα χρειαστώ μια μικρή καθοδήγηση.

έχω αγροτεμάχιο 1589,02 εντός ζώνης σύμφωνο με την παρέκκλιση ΦΕΚ 142/Δ/62 , για να υπολογίζω την δόμηση πολ/ζώ τον συντελεστή 0,2 *1589,02 = 371,8τμ?

και ένα δευτερο αγροτεμαχιο 4000τμ εκτος σχ.και εκτός ζώνης - στο οποίο η δόμησή ειναι 200τμ?

και τέλος σε αγροτεμάχιο 4000τμ εντος ζώνης οικισμού, ποια θα ειναι η δομησή μου. 0,2*4000 = 800? 

Link to comment
Share on other sites

θα χρειαστώ μια μικρή καθοδήγηση.

έχω αγροτεμάχιο 1589,02 εντός ζώνης σύμφωνο με την παρέκκλιση ΦΕΚ 142/Δ/62 , για να υπολογίζω την δόμηση πολ/ζώ τον συντελεστή 0,2 *1589,02 = 371,8τμ?

απο οτι βλεπω, αυτο το ΦΕΚ αναφερεται σε οικισμους στον Δομοκο...

σημερα  ισχυουν οι διαταξεις του Δ 270/1985

 

και ένα δευτερο αγροτεμαχιο 4000τμ εκτος σχ.και εκτός ζώνης - στο οποίο η δόμησή ειναι 200τμ?

ναι

 

και τέλος σε αγροτεμάχιο 4000τμ εντος ζώνης οικισμού, ποια θα ειναι η δομησή μου. 0,2*4000 = 800? 

200

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Vasiliki_M

Βασιλική η δόμηση εξαρτάται από τη χρήση. Για κατοικία ισχύει ότι έγραψε ο Δημήτρης. Για βιομηχανία ο ΣΔ είναι 0.90 κλπ.

Για να είναι άρτιο ένα γήπεδο εντός ζώνης 500 μ  από τα περιμετρικά όρια προ 23 οικισμού ή τμήματος (σε οριοθετημένο) το γήπεδο πρέπει να έχει κατ ελάχιστον 2000 τμ έκταση και να προυφίσταται ως έχει πριν το έτος 1977. Αν δεν ισχύει αυτό αναζητάς παρέκκλιση βάσει προσώπου σε οδό και ημεροχρονολογία συμβολαιογραφικής ύπαρξης του γηπέδου προ του έτους 1964.

Να προσθέσω ότι αν συμμετέχεις στη σύνταξη τοπογραφικών διαγραμμάτων να ελέγξεις το πολεοδομικό καθεστώς της περιοχής, διότι μπορεί οι παρεκκλίσεις της εκτός σχεδίου δόμησης να έχουν πλέον καταργηθεί λόγω νατούρα, ΓΠΣ, ΣΧΟΟΑΠ κλπ

Επιπλέον να ελέγξεις αν βρίσκεσαι σε περιοχή ανάρτησης ή μερικής κύρωσης δασικών χαρτών.

Link to comment
Share on other sites

δεν συντάσσω τοπογραφικά, θέλω μόνο να υπολογίσω την δόμηση των αγροτεμαχίων.

 

Ναι για γενική χρήση κατοικίας ρωτώ.

 

κατά παρέκκληση του Δ 270/1985 Τα γήπεδα που υφίστανται κατά την 12-11-62 ημέρα δημοσίευσης του από ΒΔ/24-10-62 (ΦΕΚ-142/Δ'). Ελάχιστο πρόσωπο: δέκα (10) μέτρα. Ελάχιστο βάθος δέκα πέντε (15) μέτρα. Ελάχιστο εμβαδόν επτακόσια πενήντα (750) μ2.

Το μέγιστο ποσοστό κάλυψης των γηπέδων ορίζεται σε δέκα τοις εκατό (10%) της επιφανείας τους.

Ο μέγιστος συντελεστής δόμησης (σδ) των γηπέδων ορίζεται σε 0,2.

 

 σύμφωνα με τα άνωθεν υπολογόζω 0,2  x   εμ οικοπεδου?  

Edited by Vasiliki_M
Link to comment
Share on other sites

 Αγαπητή Βασιλική γράφω απλώς για να σου πω, πως το Π.Δ του 1985 (εκτός σχεδίου δόμηση ) δεν πρέπει απλώς να το διαβάσεις αλλά να το μελετήσεις! 

Οι σ.δ. που αναφέρονται σ' αυτό είναι πάντα " έως" .

Καθώς επίσης αυτό με την παρέκκλιση των 750τμ ....μας το έδωσες...μισό. Ολοκληρωμένο είναι όπως στο δίνω εγώ. Θα μου πεις πως πιθανών να έχεις πρόσωπο σε έναν τέτοιο δρόμο! Εμείς όμως δεν το ξέρουμε ! 

 

.............

β) Τα γήπεδα που κατά την ημέρα δημοσίευσης του παρόντος π.δ/τος

έχουν πρόσωπο σε Διεθνείς Εθνικές, Επαρχιακές, Δημοτικές και Κοινοτικές

οδούς, καθώς και σε εγκαταλελειμένα τμήματα αυτών και σε σιδηροδρομικές

γραμμές και εφόσον έχουν:

  αα) Τα γήπεδα που υφίστανται κατά την 12.11.1962 ημέρα δημοσίευσης

του από 24.10.62 β.δ/τος (ΦΕΚ 142 Δ').                       

  Ελάχιστο πρόσωπο:10 μέτρα

  Ελάχιστο βάθος 15 μέτρα 

  Ελάχιστο εμβαδόν 750μ2.

...................

Επειδή είσαι νέα ..και στη δουλειά, πρέπει να δείξεις μεγάλη προσοχή σε όλους τους τομείς. Προπάντων τις νομολογίες, Π.Δ. νόμους κλπ, κλπ. 

 

Αφοβα να ρωτάς τους φίλους εδώ του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά ndr δεν σας έχω παραθέσει όλα τα στοιχεία.

το αγροτεμάχιο έχει τα εξής χαρακτηριστικά: εντός ζώνης -,24,25 πρόσωπο σε δημοτική οδ. 1589τμ εμβαδόν, 66 μ βάθος,παλαιότητα 44'

 

άρα καλύπτομαι απο το(ΦΕΚ 142 Δ`)και απο το (ΦΕΚ 141 Δ`).

 

 

Τα γήπεδα που υφίστανται κατά την 12.11.1962 ημέρα δημοσίευσης

του από 24.10.62 β.δ/τος (ΦΕΚ 142 Δ`).

  Ελάχιστο πρόσωπο:10 μέτρα

  Ελάχιστο βάθος 15 μέτρα

  Ελάχιστο εμβαδόν 750μ2.

  ββ) Τα γήπεδα που υφίστανται κατά τη 12.9964 ημέρα δημοσίευσής του

από 21.7.1964 β.δ/τος (ΦΕΚ 141/Δ`).

  Ελάχιστο πρόσωπο:20 μέτρα

  Ελάχιστο βάθος 35 μέτρα

  Ελάχιστο εμβαδόν 1.200 μ2

 

 

Συνεπώς αν έχω καταλάβει καλά αν δε συντρέχει κάποιος περιορισμός σε σχέση με την κάλυψη 10% και το max ύψος μπορώ να έχω δόμηση 0,20*1589 = 317,8τμ ?

Link to comment
Share on other sites

 ...Ακόμη φαίνεται ότι το διάταγμα δεν το μελέτησες ή δεν το έχεις ολόκληρο μπροστά σου! 

Ας που με ...κτίζουμε κατοικία!

Πάμε στο άρθρο 6 (κατοικία)

..................................

γ)Σε γήπεδα επιφανείας τουλάχιστον 750 μ2 και μέχρι 1200 μ2 η μεγίστη

επιτρεπόμενη επιφάνεια του κτιρίου καθώς και η συνολική επιφάνεια των

ορόφων δεν επιτρέπεται να υπερβαίνει την προκύπτουσα σύμφωνα με τη

σχέση:

                                                    Ε - 750

  Επιφάνεια οικοδομής = 100 +  ---------    μ2

                                                        9

 

  όπου Ε είναι η επιφάνεια του γηπέδου.

 

  Οι ελάχιστες αποστάσεις του κτίσματος από τα όρια του γηπέδου στην

περίπτωση αυτή είναι 2,50 μέτρα.

 

.............. Και αν για παράδειγμα είσαι στο νομό Χαλκιδικής κτίζεις αυστηρά έως 100τμ στα 750 τμ γήπεδο!
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά ndr δεν σας έχω παραθέσει όλα τα στοιχεία.

το αγροτεμάχιο έχει τα εξής χαρακτηριστικά: εντός ζώνης -,24,25 πρόσωπο σε δημοτική οδ. 1.589 τμ εμβαδόν, 66 μ βάθος,παλαιότητα 44'

 

άρα καλύπτομαι απο το(ΦΕΚ 142 Δ`)και απο το (ΦΕΚ 141 Δ`).

 

 

Τα γήπεδα που υφίστανται κατά την 12.11.1962 ημέρα δημοσίευσης

του από 24.10.62 β.δ/τος (ΦΕΚ 142 Δ`).

  Ελάχιστο πρόσωπο:10 μέτρα

  Ελάχιστο βάθος 15 μέτρα

  Ελάχιστο εμβαδόν 750μ2.

  ββ) Τα γήπεδα που υφίστανται κατά τη 12.9964 ημέρα δημοσίευσής του

από 21.7.1964 β.δ/τος (ΦΕΚ 141/Δ`).

  Ελάχιστο πρόσωπο:20 μέτρα

  Ελάχιστο βάθος 35 μέτρα

  Ελάχιστο εμβαδόν 1.200 μ2

 

 

Συνεπώς αν έχω καταλάβει καλά αν δε συντρέχει κάποιος περιορισμός σε σχέση με την κάλυψη 10% και το max ύψος μπορώ να έχω δόμηση 0,20*1589 = 317,8τμ ?

Βασιλική με βάση τα στοιχεία που παραθέτεις συμπληρώνω τους αγαπητούς συνομιλητές με τα κάτωθι

Η ελάχιστη οπίσθια απόσταση καθορίζεται από το βάθος του γηπέδου και οι ελάχιστες πλάγιες αποστάσεις από το πρόσωπο του γηπέδου. Οι αποστάσεις των 2,50 μ ισχύουν μόνο όταν το πρόσωπο είναι μέχρι 20 μ και το βάθος μέχρι 35 μ. Εσύ έχεις πρόσωπο 24,25 μ και βάθος 66 μ. Άρα μ βάση την παρ. 2.5 ββ του άρθρου 1 ΦΕΚ 270/Δ/85, η ελάχιστη πλάγια απόσταση θα είναι 5 μ και η ελάχιστη οπίσθια απόσταση 15 μ.

Επιπλέον, η γραμμή δόμησης καθορίζεται από τον ΠΔ 209./98 και για δημοτική οδό εκτός σχεδίου είναι 15 μ από τον άξονα της οδού.

Τα παραπάνω τα μελετάς προκειμένου να κρίνεις αν το γήπεδο είναι οικοδομήσιμο. Υπάρχουν περιπτώσεις κατά τις οποίες ένα γήπεδο είναι άρτιο αλλά δεν μπορεί να οικοδομηθεί.

Για την τεκμηρίωσης της κατά παρέκκλιση αρτιότητας

(α)πρέπει ο δρόμος (δημοτικός) αυτός να έχει χαρακτηριστεί ως ο κυριότερος ή μοναδικός.

(β) να μην έχει γίνει κάποια κατάτμηση του ακινήτου μετά το έτος 1962

(γ) Στην περιοχή να ισχύουν οι γενικές διατάξεις και το ακίνητο να μην εμπίπτει εντός ΓΠΣ, ΖΟΕ, ΣΧΟΟΑΠ, νατούρα κλπ, περιοχές στις οποίες οι παρεκκλίσεις γηπέδων επιφάνειας κάτω των 4.000 τμ καταργούνται.

επιπλέον,

(δ) Έλεγχος αν το ακίνητο εμπίπτει σε περιοχή ανάρτησης δασικού χάρτη (ή προσωρινά κυρωμένου δασικού χάρτη)

(ε) Έλεγχος αν υπάρχει στη θέση του ακινήτου θεσπισμένη ζώνη αρχαιολογίας (ζώνη Α με πλήρη απαγόρευση δόμησης), (ζώνη Β δόμηση υπό προυποθέσεις).

Η μέγιστη δόμηση και κάλυψη δίνεται από τους τύπους που ανάρτησε ο συνάδελφος για χρήση κατοικία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.