Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξοικονομω κατ οικον 2018 και επιλεξιμες παρεμβασεις


jolaz

Recommended Posts

αφου όλοπυ του κτιριου είχες βάλει στο 1ο σταδιο, ετσι δεν είναι?

Όχι μόνο τα 3 διαμέρισμα έβαλα.. [emoji19]

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πάς απο την αρχη διαγραφη κλπ.

[emoji54][emoji54] και αν περάσει.. Δεν αντέχω άλλο από το 2012 να μπω προσπαθω, έμεινα με αρ πρωτόκολλου τελος 2014, 680€ τα πρώτα πεα.. 2α πεα, Τροποποιητικες εφορία 600ευρω ..

 

Αλλιώς κάθε φορά και ανα διαμέρισμα.. Αφού με 1 ΑΦΜ δε μπορω να κάνω αίτηση πάνω από μια φορά..

 

Καληνύχτα σε ευχαριστώ πολύ..

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το ατυχο δυστυχως είναι οτι το εξοικονομω Ι έβαζε όλο το κτίριο εφόσον το 50% χρησιμοποιούταν ως κατοικία. Ενω αυτο όχι.

Link to comment
Share on other sites

το ατυχο δυστυχως είναι οτι το εξοικονομω Ι έβαζε όλο το κτίριο εφόσον το 50% χρησιμοποιούταν ως κατοικία. Ενω αυτο όχι.

Εγώ φταίω με την γκαντεμιά που με δέρνει.. Σας πήρα στον λαιμό μου.. [emoji55]

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

προσπάθησε κανεις να περάσει ενεργειακο τζάκι νερού, ώς αντικατάσταση θερμανσης διαμερίσματος πολυκατοικίας.? Προσφέρει ενεργειακη αναβάθμιση?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γνωρίζει κάποιος να με ενημερώσει τι γίνεται σε περίπτωση όπου έχει κατατεθεί η αίτηση (έχει οριστικοποιηθεί) με τον πίνακα παρεμβάσεων να περιέχει και αντικατάσταση συστήματος θέρμανσης και σήμερα ο ιδιοκτήτης δεν επιθυμεί (για τους δικούς του λόγους) να αλλάξει το σύστημα θέρμανσης; Σημειώνω ότι με τις υπόλοιπες παρεμβάσεις πετυχαίνουμε τον στόχο της ενεργειακής αναβάθμισης.

Σκέφτομαι εάν: Α) πρέπει να αλλάξω το 1ο ΠΕΑ (και πως γίνεται αυτό, με ανάκληση?) και να διορθώσω το σενάριο και να το ξαναϋποβάλω επικαιροποιώντας τον πίνακα παρεμβάσεων ή

Β) να το αφήσω ως έχει και στο τέλος να αναπροσαρμοσθεί ο προϋπολογισμός προς τα κάτω.

Ποιά η άποψή σας;

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να το λύσεις τώρα; Όπως προβλέπει και ο οδηγός θα το λύσεις αργότερα στο έντυπο ολοκλήρωσης. Μπορεί μια παρέμβαση να μην ολοκληρωθεί. Αν πιάνεις το στόχο % είσαι οκ.

Μη ζητήσεις προκαταβολή για αυτή την παρέμβαση όμως αν δεν σκοπεύεις να την εκτελέσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, Sw0rdf1sh said:

Γιατί να το λύσεις τώρα; Όπως προβλέπει και ο οδηγός θα το λύσεις αργότερα στο έντυπο ολοκλήρωσης. Μπορεί μια παρέμβαση να μην ολοκληρωθεί. Αν πιάνεις το στόχο % είσαι οκ.

Μη ζητήσεις προκαταβολή για αυτή την παρέμβαση όμως αν δεν σκοπεύεις να την εκτελέσεις.

Σε κάθε περίπτωση το 1ο ΠΕΑ πρέπει να αλλάξει;

Κάτι τέτοιο (δηλαδή στο τέλος να γίνει η επικαιροποίηση του Παραρτήματος με τις Παρεμβάσεις) βγαίνει ως συμπέρασμα και από την παρακάτω (υπ' αριθμ. 39) ερωτο-απάντηση. Βέβαια, έχω αμφιβολίες για το 1ο ΠΕΑ.

39. Ερ.: Πρέπει να γίνουν όλες οι παρεμβάσεις που αναγράφονται στο ΠΕΑ;

Απ.: Με το συνδυασμό παρεμβάσεων της προς υπαγωγή αίτησης θα πρέπει να υλοποιείται η πρώτη (1η) από τις προτάσεις παρεμβάσεων εξοικονόμησης ενέργειας που καταγράφονται στο ΠΕΑ και οδηγούν στην ικανοποίηση του ελάχιστου ενεργειακού στόχου του Προγράμματος. Σε περίπτωση αλλαγής της πρότασης των παρεμβάσεων ο Ενεργειακός Επιθεωρητής καταχωρεί τη νέα πρόταση στο buildingcert, και αντίστοιχα επικαιροποιείται το«Έντυπο Πρότασης Παρεμβάσεων» του Παραρτήματος ΙΙΙ και επισυνάπτεται στο πληροφοριακό σύστημα (στην περίπτωση που η αίτηση έχει ήδη οριστικοποιηθεί, το Παράρτημα επισυνάπτεται κατά το στάδιο της ολοκλήρωσης).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.