Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενδοδαπέδια ή fan coils (ψύξη-θέρμανση)


Recommended Posts

Υπάρχει τέτοιο εν. τζάκι αλλά η ενσωμάτωσή του στην εγκατάσταση κάνει τα πράγματα ακόμη πιο περίπλοκα.

Ενημερώσου από κάποιον που έχει μελετήσει / εφαρμόσει ήδη αρκετές τέτοιες εφαρμογές και ίσως μπορεί να σου δείξει κάποιες εν λειτουργία για να μάθεις από 1ο χέρι τα όποια μειονεκτήματα / πλεονεκτήματα.

Η άποψή μου γνωρίζοντας μερικές περιπτώσεις είναι μείνε στο αερόθερμο. Κράτησε τα δύο αυτά συστήματα ανεξάρτητα μεταξύ τους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
On 30/3/2018 at 10:54 ΠΜ, elenikosvet said:

Σ'ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου,θα το ψάξω λίγο παραπάνω :)

Καλησπέρα!μενω Κρήτη και ειμαι σε παρομοια αναζητηση με τη δικη σας!

εσεις φανταζομαι πλεον μενετε στο σπιτι σας.. .

Εχοντας παρομοιο κλιμα τα δυο νησια, ηθελα να μου πειτε τελικα σε τι καταληξατε και αν  μενετε ικανοποιημένη απο την επιλογη σας.. ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Edited by Ελευθερία Ζώτου
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, Ελευθερία Ζώτου said:

Καλησπέρα!μενω Κρήτη και ειμαι σε παρομοια αναζητηση με τη δικη σας!

εσεις φανταζομαι πλεον μενετε στο σπιτι σας.. .

Εχοντας παρομοιο κλιμα τα δυο νησια, ηθελα να μου πειτε τελικα σε τι καταληξατε και αν  μενετε ικανοποιημένη απο την επιλογη σας.. ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Καλησπέρα!Βασικά κατέληξα σε ενεργειακό τζάκι που ζεσταίνει μεσω αεραγωγών τα 2 υπνοδωμάτια του κυρίως ορόφου καθώς και σε αντλία θερμότητας νερού θέρμανσης-ψύξης με fancoils-πετσετοκρεμάστρες που τοποθετήθηκαν και σε κυρίως όροφο και σε σοφίτα...δυστυχώς το σπίτι έχει την ιδιαιτερότητα ότι ο μισός κυρίως όροφος(σαλονοκουζίνα) και ένα μέρος της σοφίτας είναι ενιαία μέσω ανοίγματος(κάτι σαν εσωτερική βεράντα να φανταστείτε) οπότε η ζέστη ψέυγει προς τα πάνω γι'αυτό έβαλα και το ενεργειακό(πέραν της αισθητικής του πράγματος που προσφέρει) σαν βοηθητική πηγή θερμότητας τις  πολύ κρύες μέρες του χειμώνα..για ένα "νορμάλ" σπίτι θεωρώ ότι η αντλία είναι υπεραρκετή,μεγάλη ευκολία και γρήγορη απόδοση ψύξης-θέρμανσης.Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, elenikosvet said:

Καλησπέρα!Βασικά κατέληξα σε ενεργειακό τζάκι που ζεσταίνει μεσω αεραγωγών τα 2 υπνοδωμάτια του κυρίως ορόφου καθώς και σε αντλία θερμότητας νερού θέρμανσης-ψύξης με fancoils-πετσετοκρεμάστρες που τοποθετήθηκαν και σε κυρίως όροφο και σε σοφίτα...δυστυχώς το σπίτι έχει την ιδιαιτερότητα ότι ο μισός κυρίως όροφος(σαλονοκουζίνα) και ένα μέρος της σοφίτας είναι ενιαία μέσω ανοίγματος(κάτι σαν εσωτερική βεράντα να φανταστείτε) οπότε η ζέστη ψέυγει προς τα πάνω γι'αυτό έβαλα και το ενεργειακό(πέραν της αισθητικής του πράγματος που προσφέρει) σαν βοηθητική πηγή θερμότητας τις  πολύ κρύες μέρες του χειμώνα..για ένα "νορμάλ" σπίτι θεωρώ ότι η αντλία είναι υπεραρκετή,μεγάλη ευκολία και γρήγορη απόδοση ψύξης-θέρμανσης.Ελπίζω να βοήθησα!

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σας!

πρόκειται για νεόδμητη μονοκατοικία 100τμ, οποτε σύμφωνα με όσα γράψατε λογικα θα με καλύψει μια χαρα.

Δεν θέλω ενεργειακό τζάκι αλλα σίγουρα ό,τι επιλέξω θα συνδυαστεί με αντλία θερμότητας.. (σκεφτομαι πολυ σοβαρα την ενδοδαπεδια αλλα το κοστος πλεον θα με περιορίσει ή οχι..)


 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σας συνιστούσα ενδοδαπέδια για την Κω. Δεν θα σας αποσβέσει σχεδόν ποτέ την διαφορά τιμής κτήσης αλλά και επιπλέον δεν θα έχετε ικανοποιητική ψύξη. Οι δικές σας ανάγκες όμως εστιάζονται κυρίως στην ψύξη. Άρα, βάλτε το ενεργειακό τζάκι που επιθυμείτε για θέρμανση και για ψύξη βάλτε κλιματιστικά καλής ενεργειακής κλάσης. 

Αν θέλετε κάτι πιο κεντρικό στην ψύξη, τότε θα σας πρότεινα τα fan coils

Link to comment
Share on other sites

Μία ΑΘ με FCU θα σας καλύψει απόλυτα, χειμώνα και καλοκαίρι.

Αν το σπίτι πρόκειται να χρησιμοποιείται μόνιμα το χειμώνα, η προσθήκη και ενδοδαπέδιου συστήματος σίγουρα θα ανεβάσει το κόστος αλλά θα σας δώσει πολύ καλύτερη αίσθηση θέρμανσης ( λειτουργώντας είτε μόνο του είτε παράλληλα με τα FCU που θα υπάρχουν ούτως ή άλλως)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.