Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πιθανή παράταση έκπτωσης 20% για Ν.4495/2017


adadim

Recommended Posts

μετέφερα μια δήλωση του 4178 στον 4495 και είναι σε υπαγωγή, έχοντας λάβει προφανώς την έκπτωση του 10%. αν επαναυπολογίσω το πρόστιμο της μετά την 8/4 θα τυγχάνω ακόμη της έκπτωσης του 10% που ισχύει τώρα επειδή η δήλωση μου είναι σε υπαγωγή ή θα πάρει προσαύξηση 10%?

Link to comment
Share on other sites

Eγώ περα απο κάποιες περιόδους οπου προβάλλεται από τα μέσα η καταληκτική τάχα ημερομηνία βλέπω μια σταθερή ροή. Χαμηλό ενδιαφέρον και γενικά στην συνείδηση του πολίτη βρισκεταί η λογική ότι αφού εχω άδεια δεν εχω αυθαιρετα. Αρα σημαντικό ποσοστό είτε δεν γνωρίζει είτε κάνει ότι δεν γνωρίζει. Μεταξύ μας δεν δίνει εύκολα κανείς σήμερα ακόμη και τα 250€. Από την άλλη σε μεταβιβάσεις-γονικές παροχές ακούς τη μεγαλύτερη γκρίνια σχετικά με τα πρόστιμα. Στις αγοραπωλησίες αντιμετωπίζεται ως αναγκαίο κακό....
Πάντα μιλάω για τεχνικό γραφείο και όχι για πλυντήριο βεβαιώσεων-ρυθμίσεων σε συνεργασία με συμβολαιογράφους κλπ.
Το κακό είναι οτι πλέον τα αυθαίρετα έχουν γίνει "κακή" δουλειά λόγω των παραπάνω πλυντηρίων.
Δεν επεκτείνομαι. Από 8/4 πάντως αν δεν δοθεί παράταση με αυθαίρετα θα ασχολούνται ΔΥΣΤΥΧΏΣ μόνο τα πλυντήρια.  
 

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς laxane είναι όπως τα περιγράφεις...Εννιά χρόνια ισχύουν αυτοί οι νόμοι (βάζω και τον 3843/2010) και γενικά τα έφερε έτσι η ζωή να ασχοληθώ με λίγες περιπτώσεις. Για το 80% των περιπτώσεων και για διάφορους λόγους το μετάνιωσα. Το μόνο "καλό" από αυτή την υπόθεση είναι η τριβή με τους οικοδομικούς κανονισμούς και εν γένει την πολεοδομική νομοθεσία. Αυτή η τριβή όμως θα έπρεπε να προέρχεται από την δημιουργία "κάτι" καινούριου, πχ ενός νέου κτίσματος..Είναι παρά φύσει αυτό που γίνεται. Για οικονομικό όφελος δεν το συζητάω καν. Εγώ απλά κοιτάζω να κλείσω μια-δυο υποθέσεις και ως το Πάσχα να κλείσω βιβλία...

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, pirsogiannis said:

μετέφερα μια δήλωση του 4178 στον 4495

...Ως ημερομηνία υπαγωγής λογίζεται για τις νέες δηλώσεις η ημερομηνία
εξόφλησης του παραβόλου, ενώ, για δηλώσεις που μεταφέρονται από τον ν.
4178/13, η ημερομηνία μεταφοράς στον ν. 4495/17.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, pirsogiannis said:

 και ως το Πάσχα να κλείσω βιβλία...

Δυστυχώς εκεί θα πάμε οι περισσότεροι....Οσα και να βγάζεις αυτή η μακακία κάποια στιγμή πρέπει να εχει ένα τέλος....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.