Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαιωση για εφορια απο ΕΦΚΑ


DIMITRI

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

15 ώρες πριν, Faethon11 said:

Μα γιατί χρειάζεται αυτή η βεβαίωση? αφού οι εισφορές ΕΦΚΑ μπαίνουν στα βιβλία!!!

στον λογιστή μου δεν πρέπει να παραδώσω κάτι που να φαίνεται ακριβώς τι εισφορές πλήρωσα το 2017? Πως θα γνωρίζει τα πληρωτέα αυτα ποσά?

η απάντηση που έλαβα απο ΕΦΚΑ

Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με τον ΕΦΚΑ. Σε απάντηση του μηνύματός σας, σας γνωρίζουμε ότι:

 Η υπηρεσία εκτύπωσης βεβαιώσεων ειφορών έτους 2017 δεν είναι προς το παρόν διαθέσιμη. Αφού λειτουργήσει, θα είναι προσβάσιμη μέσω του συνδέσμου:  http://www.efka.gov.gr/_eservices/vevaioseis_eisforon.cfm Για οτιδήποτε νεότερο, μπορείτε να ενημερώνεστε από την ιστοσελίδα του ΕΦΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ο λογιστής έχει αυτή την πληροφορία τόσο μέσα από την καρτέλα σου στον ΕΦΚΑ (εφόσον αυτή είναι σωστά αποτυπωμένη) όσο κυρίως --και πιο ακριβέστερα, ορθότερα με βάση τα πραγματικά δεδομένα-- από τα ειδοποιητήρια και τα παραστατικά (μερικής ή ολικής) εξόφλησης τους που όφειλες να του έχεις δώσει (και με δεδομένο ότι οι εισφορές συνιστούν δαπάνη).

Αν υπάρχει χρόνος και διάθεση ρώτησε τον λογιστή σου και ενημέρωσέ μας πως σκέφτεται να αντιμετωπίσει το θέμα των εισφορών του επικουρικού-εφάπαξ που έθεσα εδώ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι. Αφού τους κωδικούς του taxisnet τους έχει ο λογιστής σου, το ΑΜΚΑ σου επίσης, είναι εντελώς απλό να αναζητήσει το ακριβές ποσό και τις ακριβείς ημερομηνίες πληρωμής εισφορών αναφορικά με το 2017. 

Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστά .... κι εμένα ο λογιστής μου απλά παίρνει κάθε μήνα το ειδοποιητήριο μαζί με την πληρωμή...

τα δύσκολα αρχίζουν μόνο αν πληρωθεί εκπρόθεσμα ...

Link to comment
Share on other sites

Και εκπρόθεσμα να έχει πληρωθεί, εφόσον έχει πληρωθεί εντός του '17, στο '17 θα εκπέσει.
Οι εκπροθεσμες πληρωμές εκπίπτουν στο έτος που πληρώνονται, απλά οι προσαυξήσεις της εκπρόθεσμης καταβολής δεν εκπίπτουν (σε κανένα φορολογικό έτος) από τα ακαθάριστα έσοδα.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατανοητό για τους αυτοαπασχολούμενους.

Για όσους έχουν υπαχθεί στην παρ. 9 του άρθρου 39 έχει υπάρξει κάποια συγκεκριμένη οδηγία; Βλέπω στην ηλεκτρονική δήλωση δεν έχει προσυμπληρωθεί αυτόματα κανένα ποσό σχετικά με τις ασφαλιστικές εισφορές.

Πως θα τις δώσω στον λογιστή μου; Θα πρέπει αυτός να κάνει τους υπολογισμούς βάσει του μηνιαίου Δ.Π.Υ., ή θα πρέπει να ζητήσω από τον εργοδότη κάποια βεβαίωση στην οποία να φαίνεται πόσα χρήματα παρακρατήθηκαν από τις αμοιβές μου για την πληρωμή του ΕΦΚΑ;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. Για εισφορές σε δόσεις του 2016 που είχα σε διακανονισμό και κάποιες απο αυτές τις πλήρωσα εντός του 2017 τι γίνεται? Εκτυπωσα βεβαίωση απο το σαιτ του Τσμεδε. Τις δηλώνω (τα ποσά που πλήρωσα το 2017) στην φετινή δήλωση? Γιατι ο λογιστής είπε όχι.

Edited by tzitzikas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.