Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αυθαίρετη συνένωση καταστημάτων με το ν. 4495/17


Recommended Posts

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

Η ΟΑ προέβλεπε 2 ισόγεια καταστήματα με υπόγειο που το κάθε ένα είχε τη σκάλα του. (έχω 2 ιδιοκτήτες).

Έγινε αυθαίρετη συνένωση των καταστημάτων ρίχνοντας τη μεσοτοιχία για να ενοικιαστεί ενιαίο . Επίσης κατασκευάστηκε αυθαίρετα πατάρι πάνω και απ τα 2. Τέλος κατασκευάστηκε μόνο μια σκάλα.

Ο ένας απ τους 2 ιδιοκτήτες θέλει να κάνει μεταβίβαση (γονική παροχή).

Πως να κάνω τακτοποίηση;

Link to comment
Share on other sites

- Εχεις, αυθαιρετη συνενωση ΟΙ με γκρεμισμα  μεσοτοιχιας στο ισογειο και στο υπογειο.

- Ενα παταρι στο δικο σου. [Εδω, δεν θα εβαζα γκρεμισμα μεσοτοιχιας ουτε αυθαιρετη συνενωση, αφου προκειται για χωρο που ανηκει στον ογκο του καταστηματος] 

- ή στο δικο σου παραμενει η τρυπα προς το υπογειο, οπότε μια τρυπα που δεν εγινε ανηκει στον αλλον...ή ταναπαλιν

υγ

εκεινο που ψαχνουμε  ειναι εάν απαιτειται να γινει και απο τον αλλον η σχετικη δηλωση.

Εγω θεωρω..."οχι"

Ας μας περι καποιος συναδελφος τη γνωμη του.

 

 

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα συνάδελφοι.

Αντιμετωπίζω την εξής περίπτωση:

Κλήθηκα από τον συνιδιοκτήτη (πατέρας  και γιος) αυτοτελούς ιδιοκτησίας παταριού-μεσοπατώματος Ε = 100 τ.μ. να κάνω την ρύθμιση του Ν.4495/2017 οι οποίοι είναι και συνιδιοκτήτες και της αυτοτελούς ιδιοκτησίας του ισογείου καταστήματος 100 τ.μ. που υπόκειται από κάτω του -( και τα δυο έχουν ποσοστό επι του οικοπέδου) σε πολυκατοικία του 1969.

1. Στα σχέδια της πολεοδομίας στην κάτοψη ισογείου φαίνεται ένα ισόγειο κατάστημα 100 τ.μ. και στην κάτοψη μεσοπατώματος φαίνεται ένα πατάρι 50 τ.μ. με κενό (οπή) 50 τ.μ. με κάγκελο ... που κοιτάει προς το κενό του ισογείου καταστήματος και είσοδο ανεξάρτητη από το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο του μεσοπατώματος.

( εσωτερικό κλιμακοστάσιο που να συνδέει τις δύο στάθμες καταστήματος και παταριού  δεν υπάρχει στα σχέδια ...)

2. Στην πραγματικότητα το ισόγειο κατάστημα επικοινωνεί με εσωτερική σκάλα με το πατάρι-μεσοπάτωμα στο οποίο όμως υπάρχει και είσοδος από το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο. Επίσης στο πατάρι δεν υπάρχει καθόλου κενό κι έχει κλειστεί ολόκληρο με πλάκα από ωπλισμένο σκυρόδεμα και λειτουργεί ως κατάστημα που υπάρχει και το w.c. με εμβαδόν Ε =100 τ.μ.

Η ερώτηση μου είναι αν μπορεί να ρυθμιστεί ως ξεχωριστή ιδιοκτησία το πατάρι χωρίς ν αποκρύψω την υφισταμένη κατάσταση δηλ με νομότυπο τρόπο.

Κατά την γνώμη μου οι αυθαιρεσίες είναι οι εξής για το πατάρι (με ξεχωριστή δήλωση 4495 μόνο γι' αυτό - κατηγορία 1):

Α. αλλαγή χρήσης από β.χ. σε κ.χ. (κατάστημα) Ε = 50 τ.μ.

Β. υπέρβαση δόμησης με χρήση καταστήματος  Ε= 50 τ.μ.

Γ. μια λοιπή παράβαση για την οπή και την εσωτερική σκάλα ή διαφορετική διαμερισμάτωση? ( όλα τα Φ.Κ. κατηγορία 1 )

Στην ταυτότητα κτηρίου μπορούν να μείνουν 2 ιδιοκτησίες ή πρέπει να συνενωθούν συμβολαιογραφικά - κτηματολογικά  με τροποποίηση σύστασης αν είναι διαμερισμάτωση ? Ευχαριστώ

Edited by Σπυρος Παπ.
Link to comment
Share on other sites

On 17/5/2022 at 12:38 ΜΜ, Σπυρος Παπ. said:

Καλημέρα συνάδελφοι.

Αντιμετωπίζω την εξής περίπτωση:

Κλήθηκα από τον συνιδιοκτήτη (πατέρας  και γιος) αυτοτελούς ιδιοκτησίας παταριού-μεσοπατώματος Ε = 100 τ.μ. να κάνω την ρύθμιση του Ν.4495/2017 οι οποίοι είναι και συνιδιοκτήτες και της αυτοτελούς ιδιοκτησίας του ισογείου καταστήματος 100 τ.μ. που υπόκειται από κάτω του -( και τα δυο έχουν ποσοστό επι του οικοπέδου) σε πολυκατοικία του 1969.

1. Στα σχέδια της πολεοδομίας στην κάτοψη ισογείου φαίνεται ένα ισόγειο κατάστημα 100 τ.μ. και στην κάτοψη μεσοπατώματος φαίνεται ένα πατάρι 50 τ.μ. με κενό (οπή) 50 τ.μ. με κάγκελο ... που κοιτάει προς το κενό του ισογείου καταστήματος και είσοδο ανεξάρτητη από το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο του μεσοπατώματος.

( εσωτερικό κλιμακοστάσιο που να συνδέει τις δύο στάθμες καταστήματος και παταριού  δεν υπάρχει στα σχέδια ...)

2. Στην πραγματικότητα το ισόγειο κατάστημα επικοινωνεί με εσωτερική σκάλα με το πατάρι-μεσοπάτωμα στο οποίο όμως υπάρχει και είσοδος από το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο. Επίσης στο πατάρι δεν υπάρχει καθόλου κενό κι έχει κλειστεί ολόκληρο με πλάκα από ωπλισμένο σκυρόδεμα και λειτουργεί ως κατάστημα που υπάρχει και το w.c. με εμβαδόν Ε =100 τ.μ.

Η ερώτηση μου είναι αν μπορεί να ρυθμιστεί ως ξεχωριστή ιδιοκτησία το πατάρι χωρίς ν αποκρύψω την υφισταμένη κατάσταση δηλ με νομότυπο τρόπο.

Κατά την γνώμη μου οι αυθαιρεσίες είναι οι εξής για το πατάρι (με ξεχωριστή δήλωση 4495 μόνο γι' αυτό - κατηγορία 1):

Α. αλλαγή χρήσης από β.χ. σε κ.χ. (κατάστημα) Ε = 50 τ.μ.

Β. υπέρβαση δόμησης με χρήση καταστήματος  Ε= 50 τ.μ.

Γ. μια λοιπή παράβαση για την οπή και την εσωτερική σκάλα ή διαφορετική διαμερισμάτωση? ( όλα τα Φ.Κ. κατηγορία 1 )

Στην ταυτότητα κτηρίου μπορούν να μείνουν 2 ιδιοκτησίες ή πρέπει να συνενωθούν συμβολαιογραφικά - κτηματολογικά  με τροποποίηση σύστασης αν είναι διαμερισμάτωση ? Ευχαριστώ

Καλησπέρα και πάλι . Υπάρχει κάποιος συνάδελφος να μου πει αν θεωρείται λοιπή παράβαση η τρύπα της εσωτερικής σκάλας η διαφ. διαμερισμάτωση? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημέρα , έχω ισόγειο κατάστημα Ι1 και ισόγειο κατάστημα Ι2 σε κτίριο .
Στην άδεια είναι δυο ΟΙ, στην σύσταση επίσης  είναι  δυο.
Στην πράξη έγινε καθαίρεση της μεσοτοιχίας και έχουμε  έναν χώρο ενιαίο.
Οι αυθαιρεσίες που έχει κάθε μια ΟΙ είναι:
- καθαίρεση της μεσοτοιχίας
- αλλαγή των διαστάσεων παραθύρων και μετατόπιση τους
Ο ιδιοκτήτης είναι ένας επομένως θα κάνω μια δήλωση με τις εξής παραβάσεις
Φύλλο 1) 1 λοιπή παράβαση για την καθαίρεση της μεσοτοιχίας
Φύλλο 2)  1 αυθαιρεσία της κατηγορίας 3 για τα αυθαίρετα παράθυρα της Ι1
Φύλλο 3) 1 αυθαιρεσία της κατηγορίας 3 για τα αυθαίρετα παράθυρα της Ι2
Είναι σωστή η σκέψη μου?

Link to comment
Share on other sites

Ομως για τα φύλλα 2 και 3 λόγω του οτι βαζω και στα  δύο κατηγορια 3 βγαζει μονο για το φύλλο 3  προστιμο 250 ευρω ενω για το φυλλο 2 προστιμο 0,

αρα μηπως να το δηλωσω  διαφορετικα στο φυλλο 2 ωστε να βγει και σε αυτο προστιμο ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, λογικό αυτό που λες γιατι η κατ.3 αφορά πρόστιμο 250€ ανεξάρτητα του αριθμού των παραβάσεων. Εναλλακτικά θα μπορούσες να κάνεις 2 ξεχωριστές δηλώσεις, θα χρεώσεις ΔΔ λόγω της συνένωσης + κατ.3 στο ένα κατάστημα και στην 2η δήλωση μία κατ.3 για το άλλο κατ/μα, η ΔΔ προφανώς πάει ανά επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.