Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πραγματογνωμοσύνη σε δικαστική υπόθεση


Recommended Posts

Συνάδερφοι

Σήμερα έλαβα διορισμό από το δικαστήριο για να διενεργήσω πραγματογνωμοσύνη σχετικά με τον ορισμό επί του εδάφου συγκεκριμένης ιδιοκτησίας καθώς τα όρια της αμφισβητούνται. Το έγραφο που παρέλαβα αναφέρει ότι ως αρχιτέκτων μπορώ να να διορίσω όποιον εγώ θεωρώ απαραίτητο με σκοπό να εξεταστούν τα στοιχεία συμπεριλαμβανομένων και φωτοερμηνίας παλαιών φωτογραφιών της Γεωγραφικής Υπηρεσίας Στρατού.

Θα παρακαλούσα να μου πείτε αν κάποιος έχει εμπειρία από τη διαδικασία αυτή αλλά και αν γνωρίζει τον τρόπο αμοιβής των παραπάνω και τον τρόπο προσσέγγισης.

Χίλια ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αναλάβει κάτι παρόμοιο αλλα από συνάδελφο που έχω συζητήσει, υπάρχει πινάκιο για την αμοιβή σου, στηριζόμενο σε συγκεκριμένους νόμους. Ενημερωτικά η εργασία της συνάδελφου κόστισε σύμφωνα με το πινάκιο περίπου 2500 € (έκανε όμως και μετρήσεις πεδίου, αγόρασε ορθοφωτοχάτες απο τη ΓΥΣ και διάβασε [πολλές πολλές ώρες] τη δικογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω διοριστεί στο παρελθόν (πριν 5-6 χρόνια), παρέλαβα το έγγραφο από το δικαστικό επιμελητή, και έκτοτε τίποτα δεν συνέβη. Ούτε στοιχεία της υπόθεσης μου κοινοποιήθηκαν, ούτε ο φάκελος του δικαστηρίου, ούτε οι δικηγόροι των αντιδίκων...;;;

Άσε να τα θυμηθώ απόψε κι αύριο μεσημεράκι θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

1. Παραλαμβάνεις το διορισμό με επίδοση δικαστικού επιμελητή. Υπογράφεις.

2. Αυτό δεν αρκεί για να είσαι πραγματογνώμονας. Πρέπει παράλληλα να ορκιστείς εντός προθεσμίας που αναγράφεται στο διορισμό. Ο όρκος δίνεται ενώπιον της δικαστικής αρχής που σε όρισε.

3. Έστω ότι ορκίστηκες. Ζητάς φάκελο υπόθεσης από το δικαστήριο. Ειδοποιείς τους διαδίκους (μέσω των δικηγόρων τους) να σου προσκομίσουν ότι στοιχείο θεωρούν επιβοηθητικό των συμφερόντων τους.

4. Αφού συγκεντρώσεις τα στοιχεία, μπορείς να εκτιμήσεις την αμοιβή σου. Νομίζω (μπορώ να το ψάξω) οτι υπάρχει πινάκιο αμοιβών πραγματογνωμόνων. Δεν είναι υποχρεωτικό να το ακολουθήσεις, και νομίζω οτι σπάνια γίνεται χρήση του. Το ζήτημα είναι εσύ ως πραγματογνώμονας να αξιολογήσεις τον κόπο σου και να καθορίσεις το ύψος της αμοιβής σου. Κανείς δεν δικαιούται να πει πήρε πολλά - πήρε λίγα. Όσο όμως κι αν είναι το ύψος της χρηματικής αμοιβής που αποφασίζεις, πρέπει να διασφαλίσεις οτι γίνεται αποδεκτό από τους διαδίκους, ( δηλ. οτι θα το πληρώσουν). Πρέπει να ξέρεις οτι ενώ θεωρητικά είναι ιδανικό να σε πληρώσουν κι οι δυο μισά-μισά, αυτό σπάνια γίνεται, και συνήθως την αμοιβή καταβάλει εξ ολοκλήρου ο γνωστός και ως "επιμελέστερος των διαδίκων" , με άλλα λόγια, αυτός που ο κ%λος του καίγεται , αν μου επιτρέπεις την αθυροστομία. Το να σε πληρώσει ο ένας αυτός, δεν θεωρειται επιλήψιμο, και δεν ακυρώνει το πόρισμα στο οποίο θα καταλήξεις. Επειδή παρουσιάζεται πολλές φορές το φαινόμενο να σκίζεσαι επί μήνες, να χάνεις χρόνο με αυτοψίες, με μαρτυρίες σε δικαστήρια, με ατέλειωτο κουβεντολόι με δικηγόρους κλπ, να δίνεις τον καλύτερο και εντιμότερο επαγγελματικό σου εαυτό, και να υπολογίζεις οτι η συμφωνημένη και εύλογη αμοιβή θα έρθει ως ανταμοιβή και δικαίωση,.... και στο τέλος να λαμβάνεις τα μη αναμενόμενα, προσοχή: Πληρωνόμαστε πριν καταθέσουμε την πραγματογνωμοσύνη στο δικαστήριο (δηλ. έχοντας παραμάσχαλα την έκθεση, περνάμε πρώτα απ΄το γραφείο του δικηγόρου του επιμελέστερου των διαδικων, μετράμε, κόβουμε την απόδειξη παροχής υπηρεσιών και εν συνεχεία πάμε στη γραμματεία του δικαστηρίου και καταθέτουμε την έκθεση. ποτέ το αντίστροφο).

5. Τελική σημείωση: Όσο πιο αμερόληπτος και ακριβοδίκαιος και σοβαρός θέλεις να είσαι, τόσο πιο επιτακτική η ανάγκη να συνεννοείσαι εγγράφως με τους διαδίκους.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ο "roka" έχει απόλυτο δίκιο. Έτσι γίνεται.

( Υπάρχει πινάκιο αμοιβών σε αχρηστία. - μιλάμε για 70 - 80 Δραχμές για μιά πραγμ/σύνη !! )

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Περισσότερες πληροφορίες για το θέμα των πραγματογνωμοσυνών ανεφέρονται

στο http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=69425#post69425'>http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=69425#post69425

 

1. Παραλαμβάνεις το διορισμό με επίδοση δικαστικού επιμελητή. Υπογράφεις.

2. Αυτό δεν αρκεί για να είσαι πραγματογνώμονας. Πρέπει παράλληλα να ορκιστείς εντός προθεσμίας που αναγράφεται στο διορισμό. Ο όρκος δίνεται ενώπιον της δικαστικής αρχής που σε όρισε.

3. Έστω ότι ορκίστηκες. Ζητάς φάκελο υπόθεσης από το δικαστήριο. Ειδοποιείς τους διαδίκους (μέσω των δικηγόρων τους) να σου προσκομίσουν ότι στοιχείο θεωρούν επιβοηθητικό των συμφερόντων τους.

4. Αφού συγκεντρώσεις τα στοιχεία, μπορείς να εκτιμήσεις την αμοιβή σου. Νομίζω (μπορώ να το ψάξω) οτι υπάρχει πινάκιο αμοιβών πραγματογνωμόνων. Δεν είναι υποχρεωτικό να το ακολουθήσεις, και νομίζω οτι σπάνια γίνεται χρήση του. Το ζήτημα είναι εσύ ως πραγματογνώμονας να αξιολογήσεις τον κόπο σου και να καθορίσεις το ύψος της αμοιβής σου. Κανείς δεν δικαιούται να πει πήρε πολλά - πήρε λίγα. Όσο όμως κι αν είναι το ύψος της χρηματικής αμοιβής που αποφασίζεις, πρέπει να διασφαλίσεις οτι γίνεται αποδεκτό από τους διαδίκους, ( δηλ. οτι θα το πληρώσουν). Πρέπει να ξέρεις οτι ενώ θεωρητικά είναι ιδανικό να σε πληρώσουν κι οι δυο μισά-μισά, αυτό σπάνια γίνεται, και συνήθως την αμοιβή καταβάλει εξ ολοκλήρου ο γνωστός και ως "επιμελέστερος των διαδίκων" , με άλλα λόγια, αυτός που ο κ%λος του καίγεται , αν μου επιτρέπεις την αθυροστομία. Το να σε πληρώσει ο ένας αυτός, δεν θεωρειται επιλήψιμο, και δεν ακυρώνει το πόρισμα στο οποίο θα καταλήξεις. Επειδή παρουσιάζεται πολλές φορές το φαινόμενο να σκίζεσαι επί μήνες, να χάνεις χρόνο με αυτοψίες, με μαρτυρίες σε δικαστήρια, με ατέλειωτο κουβεντολόι με δικηγόρους κλπ, να δίνεις τον καλύτερο και εντιμότερο επαγγελματικό σου εαυτό, και να υπολογίζεις οτι η συμφωνημένη και εύλογη αμοιβή θα έρθει ως ανταμοιβή και δικαίωση,.... και στο τέλος να λαμβάνεις τα μη αναμενόμενα, προσοχή: Πληρωνόμαστε πριν καταθέσουμε την πραγματογνωμοσύνη στο δικαστήριο (δηλ. έχοντας παραμάσχαλα την έκθεση, περνάμε πρώτα απ΄το γραφείο του δικηγόρου του επιμελέστερου των διαδικων, μετράμε, κόβουμε την απόδειξη παροχής υπηρεσιών και εν συνεχεία πάμε στη γραμματεία του δικαστηρίου και καταθέτουμε την έκθεση. ποτέ το αντίστροφο).

5. Τελική σημείωση: Όσο πιο αμερόληπτος και ακριβοδίκαιος και σοβαρός θέλεις να είσαι, τόσο πιο επιτακτική η ανάγκη να συνεννοείσαι εγγράφως με τους διαδίκους.

 

Συμφωνώντας στα περισσότερα από αυτά, θέλω να ενημερώσω τους ενδιαφερόμενους ότι αρκετές πληροφορίες για το θέμα της έκθεσης δικαστικής πραγματογνωμοσύνης αναφέρονται στο http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=69425#post69425

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.