Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Παρ. 9 και 10 - Αυθαίρετα σε αρχαιολογικό, ιστορικό χώρο και άμεσο περιβάλλον μνημείων


Recommended Posts

1 ώρα πριν, vk2626 said:

Ας ρωτησω κι εδω κι αν υπαρχει συναδελφος απο Θεσσαλονικη ή μη ας πει τη γνωμη του.

Στο ιστορικο κεντρο της Θεσσαλονικης που τυγχανει και ιστορικος τοπος πρεπει να ρυθμισω υπογειο αποθηκευτικο χωρο που βλεπει στον πισω ακαλυπτο και αλλαξε χρηση σε διαμερισμα.Κι εκχωματωση του πισω ακαλυπτου για προσβαση σε αυτον απο το διαμερισμα. Απο αυτα που διαβαζω τείνω στην αποψη του kan62 οποτε χρειαζομαι εγκριση απο ΥΠΠΟ, σωστα; Που απευθυνομαι για γνωμοδοτηση; Νεωτερων ή ΕΦΑ; 

Τι κυρωσεις θα εχω αν δεν παρω γνωμοδοτηση. Επειδη προκειται για αγοραπωλησια με πιεζουν οι πελατες να το προχωρησω γρηγορα χωρις εγκρισεις.Τι μπορω να κανω; Δεν θελω να το παρατησω γιατι ήδη εχω κανει αυτοψια, σχεδια κλπ.

Να τονισω ότι η οικοδομη ειναι συννομη με Ο.Α.

Συνάδελφε θα σε συμβούλευα να μην το ρισκάρεις , οι κυρώσεις είναι βαριές

Άρθρο 83 παρ. 12.α.β.γ.
12. α)............οι μχανικοί που χορήγησαν ανακριβή βεβαίωση, τιμωρούνται μεποινή φυλάκισης τουλάχιστον έξι (6) μηνών και χρημα-
τική ποινή από τριάντα χιλιάδες (30.000) μέχρι εκατό χιλιάδες (100.000) ευρώ. ...................
β) Στους μηχανικούς της περίπτωσης α΄, ανεξάρτητα από την ποινική τους δίωξη, επιβάλλεται και προσωρινή ή οριστική απαγόρευση
άσκησης                                                      του επαγγέλματος απότα αρμόδια πειθαρχικά όργανα του φορέα του οποίου.....................................
γ) Ειδικά, στις περιπτώσεις υπαγωγής στον παρόντα ή μεταβίβασης αυτοτελών νέων αυθαίρετων κτισμάτων χωρίς την έκδοση άδειας για κτίσματα                                        που κατασκευάστηκαν ή άλλαξαν οι χρήσεις αυτών μετά τις 28.7.2011,.......................

 

Εφόσον το υπόγειο είναι σύμφωνο με την Ο.Α και έχει αλλάξει μόνο η χρήση , η διαδικασία δεν είναι χρονοβόρα . Κάνεις αίτηση στην Νεωτέρων μόνο και ΜΕΤΑ την σύμφωνη γνώμη υπαγωγή . Στην ΕΦΑ κάνεις αίτηση ΜΟΝΟ αν είσαι σε αρχαιολογικό χώρο ( Αρθ. 116 παρ. 9 ).

Υ.Γ. 1

Αν θες να είσαι απόλυτα νόμιμος σύμφωνα με το γράμμα του νόμου θα μπορούσες να πάρεις συναίνεση των συνιδιοκτητών για την τροποποίηση των όψεων του δικού σου διαμερίσματος μόνο  . Η εκχωμάτωση του ακαλύπτου απαιτεί κι αυτή τακτοποίηση....αλλά  στην παρούσα φάση μάλλον δεν θα είναι εύκολο να συναινέσουν  όλοι οι συνιδιοκτήτες και να πληρώσουν τα πρόστιμα

Υ.Γ. 2

Η Ο.Α. ΄λες ότι είναι σύννομη επειδή μάλλον έχει σύνομμο περίγραμμα  . Έχεις παραβάσεις αλλαγής χρήσης και ανοιγμάτων . Με τα προβλεπόμενα ύψη είσαι οκ ?

 

Edited by venezia
Προσθήκη σχολίου Υ.Γ.
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε έχεις υπόθεση που προχώρησες και πήγε μέσω Νεωτερων ;

γιατί απο το Νόμο προκύπτει αυτή η ειδική επιτροπή του άρθρου 116 Παρ 10, που έχει μέλος πιθανόν απο νεωτερων, αλλά δεν ειναι επιτροπή μόνο της νεότερων. Έκανες αίτηση εκεί δλδ εκτελούν πχ χρέη γραμματείας και συντονισμού της επιτροπής αυτής οι της νεωτερων; 

 

Γιατί ειδαλλως παρέχει περίπτωση να καταθέσει φάκελο, να του απαντήσει κάποιος περίεργος ένα βαρβάτο όχι χωρίς καν να ειναι σίγουρος ότι ειναι αρμόδιος  και να βρεθεί δεμένος.

 

επισης έχω ακούσει και για θέμα πχ σε επιτροπή παραδοσιακού που είχε κυρία παράβαση ξεμπάζωμα, και του ζήτησαν  ...να το κλεισει (πάει το ακίνητο δηλαδή). Μη το θεωρούμε απλό το ξεμπάζωμα γιατί κατά μια πιο αυστηρή απο αυτούς ερμηνεία μπορεί να θεωρηθεί επιπλέον όροφος κλπ.

 

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

@venezia 

Eυχαριστώ πολύ για την απαντηση σου.

Πηρα την αποφαση μου να παω με την νομιμη οδο. Αυριο λοιπόν επισκεψη στο Νεωτερων.

Συναίνεση δε χρειαζομαι γιατι ειναι απο κατασκευής η "εκχωματωση" ( πιο πολύ μη υλοποίηση του περιβαλλοντος χωρου θα ελεγα οτι ειναι) Αποδεικνυεται κι απο τον τιτλο κτησης που αναφέρει την προσβαση στον ακαλυπτο. Με υψη ειμαι οκ ως προς την οριζοντια μου.

Το σύννομη ήταν λαθος λέξη αυτού που εννοουσα. Ηθελα να πω οτι προκειται για νόμιμο κτίριο με οικοδομικη αδεια. Αλλα όντως τηρηθηκε και το περιγραμμα. Θα ενημερώσω οταν εχω νεα

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Σύμφωνα με τα "ατομα" στη νεωτέρων, ολο το κεντρο της Θεσ/νικης ειναι ιστορικός τοπος αν θυμαμαι καλα απο το παρον θεμα. Παντου πιστευουν οτι θελει εγκριση; Ολες οι υπαγωγές; Το δικό σου vk2626 είναι διατηρητέο;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να σας ενημερώσω, για το κτισματάκι του 65 που θέλω να τακτοποιήσω.σαφώς και είμαι πριν την κήρυξη, έχω προσκομίσει έναν ΤΕΡΑΣΤΙΟ φάκελο με τοπογραφικά, όψεις τομές κλπ, έχω σχεδιάσει ακόμα και το πομολάκι της πόρτας, και η αρχαιολογία, αφού μου ζήτησε αποδεικτικό ότι όντως αυτή την αεροφωτογραφία μου την έδωσε κάποιος(και δεν την έφτιαξα μόνη μου-για να καταλάβετε έστειλα την αίτηση που έκανα στη ΓΥΣ και τα email)θα ήθελε να κάνει δοκιμαστική τομή μέσα στο σπίτι (μέσα γιατί όσο είναι το σπίτι είναι και το οικόπεδο-ιδιοκτησία).. Πείτε μου εσείς τώρα για νόμους και άρθρα....κάνει ό, τι θέλει ναι ή ου?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι θέμα εφαρμογής των νόμων αυθαιρέτων ή ταλαιπωρίας ή κάποιας γραφειοκρατίας.

Το ΥΠΠΟ έχει δικαίωμα, στον αρχαιολογικό χώρο που προστατεύει, ακόμη και να απαλλοτριώσει νόμιμο κτίριο. Πολλές φορές μάλιστα με καθυστέρηση αποζημίωσης χρόνων ...

Γιατί να δυσκολευτεί να ταλαιπωρήσει τον παράνομο ;

Εκείνο που έχεις δίκιο είναι ότι δεν ήταν ανάγκη να κάνεις όλα αυτά τα σχέδια όταν, κρίνοντας από τη δοκιμαστική τομή, τελικά φαίνεται ότι το θέλουν για κατεδάφιση ...

Θα αρκούσε μια εμβαδομέτρηση και η παλαιότητα για να βγει η αποζημίωση.

Link to comment
Share on other sites

Άρα το να έχουν ολοκληρωθεί πριν τη διαδικασία χαρακτηρισμού δεν έχει κανένα νόημα σας διατύπωση. Ας πούνε πηγαίνετε στην αρχαιολογία και ό,τι θέλουν αυτοί ας κάνουν.

Γιατί να αναφέρεται έτσι από τον νόμο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι διαβάζω αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη... Παρακαλώ τη βοήθεια σας...

Αυθαίρετη ( χωρίς καμία οικοδομική άδεια, κατηγορία 5 ) ισόγεια κατοικία 116 τ.μ. και αποθήκη 21 τ.μ. σε εκτός σχεδίου - εντός ζώνης περιοχή, αρχαιολογική ζώνη Β.

Μπορεί και αν ναι ποια είναι η διαδικασία για να υπαχθεί στον 4495?

Ευχαριστώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, alexdam said:

Συνάδελφοι διαβάζω αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη... Παρακαλώ τη βοήθεια σας...

Αυθαίρετη ( χωρίς καμία οικοδομική άδεια, κατηγορία 5 ) ισόγεια κατοικία 116 τ.μ. και αποθήκη 21 τ.μ. σε εκτός σχεδίου - εντός ζώνης περιοχή, αρχαιολογική ζώνη Β.

Μπορεί και αν ναι ποια είναι η διαδικασία για να υπαχθεί στον 4495?

Ευχαριστώ.

 

 

Διαδικασία άρθρου 106 παρ. 9 .

Δηλαδή πρώτα σύμφωνη γνώμη ΥΠΠΟ και μετά υπαγωγή

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, venezia said:

Διαδικασία άρθρου 106 παρ. 9 .

Δηλαδή πρώτα σύμφωνη γνώμη ΥΠΠΟ και μετά υπαγωγή

Άρθρο 106 παρ.9 δεν υπάρχει. Εάν έχεις υπόψη σου το άρθρο 116 παρ. 9, ισχύει για παραδοσιακούς οικισμούς.

Alexdam,  διάβασε το άρθρο 89 παράγραφος 1 -2ι και 2ια περί απαγόρευσης υπαγωγής. Αν εξαιρείσαι ρυθμίζεις την οικία και την αποθήκη (Υ.Δ. και Υ.Κ.).

 

Edited by ksteve
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.