Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Παρ. 9 και 10 - Αυθαίρετα σε αρχαιολογικό, ιστορικό χώρο και άμεσο περιβάλλον μνημείων


Recommended Posts

Συνάδελφοι αυτό ακριβώς δεν έχω καταλάβει. Αν πρέπει να πάω με την διαδικασία του άρθρου 116, παρ. 9 ή όχι.

Το άρθρο 116 έχει τίτλο αυθαίρετες κατασκευές και χρήσεις σε παραδοσιακό οικισμό. Βέβαια στην παρ. 9 αναφέρεται σε αρχαιολογικούς χώρους και στη σύμφωνη γνώμη του ΥΠ.ΠΟ. Τι ισχύει τελικά?

Στις εξαιρέσεις του άρθρου 89, παρ ι ( αρχαιολογικοί χώροι εκτός ζώνης Α ) αναφέρει ''αν δεν απαγορευόταν η εκτέλεση οικοδομικών εργασιών κατά το χρόνο εκτέλεσης της αυθαίρετης κατασκευής ή εγκατάστασης της αυθαίρετης χρήσης''. Στη ζώνη Β από ότι ξέρω επιτρέπεται η δόμηση ή έστω με περιορισμούς. Αυτό από μόνο του με κατοχυρώνει ώστε να ρυθμίσω?

Επίσης δεν έχω καταλάβει τι γίνεται με τη μεταβίβαση αρμοδιοτήτων από το ΥΠ. ΠΟ στις εφορίες αρχαιοτήτων καθώς θέτει όριο 100 τ.μ. τα οποία εγώ ξεπερνάω. Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορώ να ρυθμίσω με τον 4495?

Αν κάποιος έχει καταλάβει τι ισχύει τελικά ή τα έχει αντιμετωπίσει θα ήθελα να ακούσω την άποψη του...

Ευχαριστώ.

Ξέχασα να αναφέρω ότι η αυθαίρετη κατοικία έγινε μετά την κήρυξη του αρχαιολογικού χώρου αν έχει κάποια σημασία...

 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, ksteve said:

Άρθρο 106 παρ.9 δεν υπάρχει. Εάν έχεις υπόψη σου το άρθρο 116 παρ. 9, ισχύει για παραδοσιακούς οικισμούς.

Alexdam,  διάβασε το άρθρο 89 παράγραφος 1 -2ι και 2ια περί απαγόρευσης υπαγωγής. Αν εξαιρείσαι ρυθμίζεις την οικία και την αποθήκη (Υ.Δ. και Υ.Κ.).

 

Έχεις δίκιο για το άρθρο ...εκ παραδρομής έγραψα 106 αντί του σωστού 116

Προσοχή όμως  :  οι πρώτοι παράγραφοι του 116 αφορούν τους παραδοσιακούς αλλά η παρ. 9 αφορά  αρχαιολογικούς χώρους και ιστορικούς τόπους .

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, alexdam said:

1.  Συνάδελφοι αυτό ακριβώς δεν έχω καταλάβει. Αν πρέπει να πάω με την διαδικασία του άρθρου 116, παρ. 9 ή όχι.

2.  Το άρθρο 116 έχει τίτλο αυθαίρετες κατασκευές και χρήσεις σε παραδοσιακό οικισμό. Βέβαια στην παρ. 9 αναφέρεται σε αρχαιολογικούς χώρους και στη σύμφωνη γνώμη του ΥΠ.ΠΟ. Τι ισχύει τελικά?

3. Στις εξαιρέσεις του άρθρου 89, παρ ι ( αρχαιολογικοί χώροι εκτός ζώνης Α ) αναφέρει ''αν δεν απαγορευόταν η εκτέλεση οικοδομικών εργασιών κατά το χρόνο εκτέλεσης της αυθαίρετης κατασκευής ή εγκατάστασης της αυθαίρετης χρήσης''. Στη ζώνη Β από ότι ξέρω επιτρέπεται η δόμηση ή έστω με περιορισμούς. Αυτό από μόνο του με κατοχυρώνει ώστε να ρυθμίσω?

4. Επίσης δεν έχω καταλάβει τι γίνεται με τη μεταβίβαση αρμοδιοτήτων από το ΥΠ. ΠΟ στις εφορίες αρχαιοτήτων καθώς θέτει όριο 100 τ.μ. τα οποία εγώ ξεπερνάω. Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορώ να ρυθμίσω με τον 4495?

1. Δεν πηγαίνεις με τη διαδικασία του άρθρου 116, που ισχύει για περιοχές που είναι και παραδοσιακοί, αλλά με παρόμοια διαδικασία που έπρεπε να είχε διαχωριστεί στο νόμο με ξεχωριστό άρθρο και ποτέ δεν διαχωρίστηκε. Δείχνει όμως και τη γενική κατεύθυνση.

2. Στους "ιστορικοαρχαιολογικούς" χώρους εντός παραδοσιακού ρωτάς πρώτα τον ΥΠΠΟ και μετά τον ΥΠΕΝ για την ένταξη. Αν δεν είσαι σε παραδοσιακό ρωτάς μόνο τον ΥΠΠΟ.

3. Αν απαγορευόταν η εκτέλεση εργασιών δεν συζητάς ένταξη, γιατί ο ΥΠΕΝ είναι αναρμόδιος να την κρίνει και ο ΥΠΠΟ δεν μπορεί να σου επιτρέψει την υπαγωγή (εκτός αν γίνεται με εργασίες προσαρμογής που θα διατάξει στο τέλος μιάς άλλης διαδικασίας καθαρά δικής του).

4. Ο έφορος αρχαιοτήτων έχει αρμοδιότητες (που τις παραχώρησε ο ΥΠΠΟ) μέχρι ένα όριο σπουδαιότητας. Αν ξεπερνάς το όριο αυτό η αρμοδιότητα έχει μείνει στον ΥΠΠΟ και τα γνωμοδοτικά του όργανα (συμβούλια) επομένως απευθύνεσαι εκεί. Ή σε παραπέμπει εκεί ο έφορος. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που ξεπερνιούνται και αυτά τα όρια και δεν μπορεί να γίνει τίποτε εκτός αν ... θα σου πει ο ΥΠΠΟ.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω κι εγώ στα όσα σωστά αναφέρει ο Κan62 :

1. Ο 4495  σου επιτρέπει την ένταξη.

2. Οι κατά τόπο Υπηρεσίες Νεωτέρων με την μεταβίβαση αρμοδιοτήτων [ Αποφ. Αριθμ. ΥΠΠΟΑ/ΑΤΝΕΚΕ/115620/350 ΦΕΚ 1255Β 18 ΑΡΘ.1 παρ. 32 ]  δεν έχουν την αρμοδιότητα γνωμοδότησης για > 100 μ2 , άρα απευθύνεσαι στον Υπουργό .

3. Ο Νόμος κατισχύει πάντα της οποιασδήποτε Υπουργικής απόφασης . Άρα είναι θέμα Υπουργείου να γνωμοδοτήσει με ότι αυτό συνεπάγεται ....
 

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στη σειρά όμως ... ο αρχαιολογικός κατισχύει του πολεοδομικού. Αν ακυρωθεί στο μέλλον η ένταξη ο ΥΠΕΝ και ο νόμος του θα βγάλει την ουρά του εκτός ...

Ο μηχανικός όμως ξέρει ... και οφείλει να προστατέψει όλους !

Και αντικαπνιστικός νόμος όμως υπάρχει ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, kan62 said:

Προσοχή στη σειρά όμως ... ο αρχαιολογικός κατισχύει του πολεοδομικού. Αν ακυρωθεί στο μέλλον η ένταξη ο ΥΠΕΝ και ο νόμος του θα βγάλει την ουρά του εκτός ...

Ο μηχανικός όμως ξέρει ... και οφείλει να προστατέψει όλους !

Και αντικαπνιστικός νόμος όμως υπάρχει ...

ΣΩΣΤΟΣ...  όπως πάντα !!!   +1

Edited by venezia
+1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Το αγροτεμάχιο είναι εκτός σχεδίου – εντός ζώνης και δεν βρίσκεται σε παραδοσιακό οικισμό. Τα αυθαίρετα κτίσματα είναι πάνω από 100 τ.μ.

Μετά από επίσκεψη μου στην εφορία αρχαιοτήτων προέκυψαν τα εξής:

Βρίσκομαι σε οριοθετημένο αρχαιολογικό χώρο χωρίς να υπάρχουν ζώνες. Η απόσταση μου από το σημείο ενδιαφέροντος είναι μεγάλη. Ουσιαστικά βρίσκομαι στα όρια της οριοθέτησης.

Θεωρούν ότι δεν απαγορεύεται η εκτέλεση οικοδομικών εργασιών και μπορώ να ενταχθώ στον 4495 καθώς και σήμερα θεωρητικά μπορώ να εκδώσω οικοδομική άδεια μετά από τοπικό συμβούλιο. Μου είπαν να κάνω αίτηση και θα με ενημερώσουν σχετικά.

Όσον αφορά τη διαδικασία πραγματικά δεν είχαν  ιδέα. Δεν γνώριζαν τον 4495, το άρθρο 116, τη μεταβίβαση αρμοδιοτήτων, ούτε την ύπαρξη των τετραμελών – εξαμελών επιτροπών. Από αυτά που διαβάσανε θεωρούν ότι επειδή είμαι πάνω από 100 τ.μ. δεν μεταβιβάζεται η αρμοδιότητα περί σύμφωνης γνώμης από ΥΠ.ΠΟ σε ΕΦΑ. Θα μου απαντήσουν στην αίτηση μου και περί της διαδικασίας…

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τις απόψεις σας…

Kan62, στο διάγραμμα της πρώτης σελίδας γιατί μόλις φτάσω στο πεδίο ‘’αυθαίρετη κατασκευή άνω των 100 τ.μ.’’ με οδηγεί στην απαγόρευση υπαγωγής?

Link to comment
Share on other sites

θα ήταν πολύ χρήσιμο θα ήταν να μας ενημερώσεις και με το τι σου απάντησαν συνάδελφε!

Εάν ήμουν στη θέση σου, θα διατύπωνα πολύ προσεκτικά ή και γενικά το ερώτημα, ώστε να μη προκύψει "αποτέλεσμα" χωρίς επιστροφή.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, alexdam said:

Kan62, στο διάγραμμα της πρώτης σελίδας γιατί μόλις φτάσω στο πεδίο ‘’αυθαίρετη κατασκευή άνω των 100 τ.μ.’’ με οδηγεί στην απαγόρευση υπαγωγής?

Τυπικά έτσι προκύπτει από τις διατάξεις περί αρμοδιοτήτων. Αν ο έφορος δει ότι δεν εμπίπτει στις αρμοδιότητές του (δηλαδή είναι πάνω από 100 τμ) τότε την προωθεί στην κεντρική υπηρεσία για να εκδοθεί η απορριπτική. Αδιευκρίνιστο μένει αν πρώτα την περνάει τοπικό και μετά την στέλνει κεντρικά. Όπως στο παράδειγμα που επισυνάπτω σε PDF.

Κανονικά κάθε τέτοια περίπτωση θα πρέπει να πηγαίνει στο Κεντρικό συμβούλιο με εισήγηση της κεντρικής υπηρεσίας. Μπορεί αυτή να προτείνει και κάποιες άλλες λύσεις (πχ. μερική κατεδάφιση).

Γενικά όμως υπάρχει χάος σε αυτές τις υπηρεσίες ... και όχι μόνο σε αυτές τις περιπτώσεις.

6ΛΣΙ4653Π4-ΤΟΖ.pdf

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, kan62 said:

Τυπικά έτσι προκύπτει από τις διατάξεις περί αρμοδιοτήτων. Αν ο έφορος δει ότι δεν εμπίπτει στις αρμοδιότητές του (δηλαδή είναι πάνω από 100 τμ) τότε την προωθεί στην κεντρική υπηρεσία για να εκδοθεί η απορριπτική. Αδιευκρίνιστο μένει αν πρώτα την περνάει τοπικό και μετά την στέλνει κεντρικά. Όπως στο παράδειγμα που επισυνάπτω σε PDF.

Κανονικά κάθε τέτοια περίπτωση θα πρέπει να πηγαίνει στο Κεντρικό συμβούλιο με εισήγηση της κεντρικής υπηρεσίας. Μπορεί αυτή να προτείνει και κάποιες άλλες λύσεις (πχ. μερική κατεδάφιση).

Γενικά όμως υπάρχει χάος σε αυτές τις υπηρεσίες ... και όχι μόνο σε αυτές τις περιπτώσεις.

6ΛΣΙ4653Π4-ΤΟΖ.pdf

 

Το μόνο που δεν καταλαβαίνω στο συλλογισμό σου είναι το εξής '' την προωθεί στην κεντρική υπηρεσία για να εκδοθεί η απορριπτική ''. Δηλαδή, δεν υπάρχει το ενδεχόμενο να εκδοθεί θετική? Εξάλλου δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες ούτε έχουν την ίδια σπουδαιότητα. Βέβαια ότι και να λέμε εμείς... Χάος όπως σωστά είπες...

΄Όπως και να έχει σας ευχαριστώ πού για τι απόψεις και τις χρήσιμες πληροφορίες σας.

Αν προκύψει κάτι θα ενημερώσω σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.