Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Παρ. 9 και 10 - Αυθαίρετα σε αρχαιολογικό, ιστορικό χώρο και άμεσο περιβάλλον μνημείων


Recommended Posts

Η περίπτωση να εκδοθεί, στο στάδιο αυτό, θετική απόφαση από τον έφορο δεν υπάρχει με βάση το νόμο.

Αν δεν το έχει ήδη παραπέμψει σύμφωνα με το πρότερο στάδιο του διαγράμματος στα συμβούλια του ΥΠΠΟ ως :

ν.3028/2002 [Αρχαιολογικός] - άρθρο 50.5.γ).γγ)  επεμβάσεις μείζονος σημασίας σε μνημεία, χώρους και τόπους,

δεν μπορεί να δώσει θετική έγκριση ως αναρμόδιο όργανο.

Ακόμη και με την παραπομπή σε κεντρικά συμβούλια, ερώτημα είναι αν μια επέμβαση μεγάλου μεγέθους μπορεί να έχει θετική γνωμάτευση.

Αυτό από την άποψη ότι τα όρια έχουν ήδη κριθεί και ότι πάνω από αυτά δεν έχει δικαίωμα ούτε ο ΥΠΠΟ και τα συμβούλιά του. Όπως και στις περιπτώσεις που έχει ήδη κριθεί η υπόθεση με προηγούμενη απόφαση ...

Παραμένει μόνο η περίπτωση όπου η κεντρική υπηρεσία μπορεί να εισηγηθεί ένα τρόπο που μια μεγάλη επέμβαση μπορεί να πέσει σε ένα "αποδεκτό" μέγεθος που πλέον θα υπαχθεί. Εδώ όμως ξεπερνάμε τα όρια των γενικών περιπτώσεων ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικά συνάδελφοι ποίος υπογράφει  για την σχετική σύμφωνη γνώμη ΥΠΠΟ  του αρθ.116 παρ. 9  ?  και διευκρινίζω :

Υπέβαλα αίτημα τακτοποίησης σε ακίνητο ( που εμπίπτει σε αρχαιολογικό χώρο και ιστορικό  τόπο) στις αρμόδιες Υπηρεσίες Νεωτέρων Μνημείων και Αρχαιολογίας οι οποίες παρέπεμψαν το θέμα στο Τοπικό Συμβούλιο με θετικές εισηγήσεις ένταξης στο νόμο και μάλιστα χωρίς μορφολογικές προσαρμογές . Το Τοπικό Συμβούλιο γνωμοδότησε και αυτό θετικά .

Η Εφορεία Αρχαιοτήτων εξέδωσε και μου απέστειλε την σύμφωνη γνώμη της.

ΟΜΩΣ η Νεωτέρων μου λέει ότι θα το παραπέμψει  στον Υπουργό για να χορηγήσει την τελική απαιτούμενη σύμφωνη γνώμη , με την αιτιολογία ότι με το αρθ.1 και στην πρώτη παράγραφο στην απόφαση  Αριθμ. ΥΠΠΟΑ/ΑΤΝΕΚΕ/115620/350 ΦΕΚ 1255/Β/18 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΘΕΙ η σχετική αρμοδιότητα στις Εφορίες Νεωτέρων Μνημείων αλλά μόνο στις Εφορείες Αρχαιοτήτων !!  Έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος συνάδελφος παρόμοια περίπτωση ?
Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

"αρχαιολογικα" δλδ χρονολογικά, εμπίπτεις στην αρμοδιότητα της νεοτέρων?εμένα σε αντίστοιχη περίπτωση, η νεοτέρων το μεταβίβασε στην αρχαιοτήτων, γτ δεν ήταν της αρμοδιότητάς της.

Link to comment
Share on other sites

Όντως έτσι είναι. Όταν εμπλέκονται αρμοδιότητες νεωτέρων (ιστορικός, νεώτερο μνημείο ή οικισμός κλπ.) η αρμοδιότητα έχει παραμείνει στον ΥΠΠΟ.

Οι υπηρεσίες λένε ότι έχει γίνει από παραδρομή και ότι θα διορθωθεί ... ίδωμεν.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, έχω μια περίπτωση ρύθμισης αυθαιρέτου (το προανέφερα σε πιο παλιά ανάρτηση) εντός του ιστορικού κέντρου στην Θεσσαλονική και σε επαφή με διατηρητέο κτίριο. Για το λόγο αυτό πρέπει να γνωμοδοτήσει η νεοτέρων μνημείων, έχω καταθέσει και ακόμη περιμένω, για απάντηση (άγνωστο πόσο ακόμη). Ξέρει κανείς αν υπήρχε αυτή η υποχρέωση στον Ν.4178/13 ? Να γνωμοδοτήσει δηλαδή η νεοτέρων για κτίριο σε επαφή με διατηρητέο, στον προηγούμενο νόμο?

Edited by gab pet
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε χωριό της Ημαθίας(οικισμός προ του 29), με διανομή και σχεδιο.  Τον ευρύτερο χώρο, γύρω στα 50χιλ. Στρέμματα, που περιλαμβάνει άλλα 10  χωριά  τις  περιοχής,  η  τοπική  εφα το 2012 έχει κυριξει αρχαιολογικό χώρο. Ιδιοκτήτης θέλει στο διώροφο σπίτι 120τμ., που είναι το 1958 να κάνει κάποιες εργασίες που επιτρέπονται με ΕΕΔΜΚ, ώστε να μην πέσει κανένα κεραμίδι η σοβας στο κεφάλι. Του είπα ότι πρέπει πρώτα να το τακτοποιήσει σαν προ του 75 και μετά να βγάλουμε ΕΕΔΜΚ. Αλλά επειδή είναι πάνω από 100τμ. για να το τακτοποιήσει χρειάζεται 2 χρόνια περίπου μέχρι να πάρει την έγκριση από το ΥΠΠΟ. Και επειδή μάλλον θα έχει λήξει ο ν.4495 του βρήκα άλλη λύση. Να αγοράσει κράνη και προστατευτικά για αυτόν και τα παιδιά του και να κυκλοφορούν ετσι.

Edited by steve100
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, steve100 said:

Σε χωριό της Ημαθίας(οικισμός προ του 29), με διανομή και σχεδιο.  Τον ευρύτερο χώρο, γύρω στα 50χιλ. Στρέμματα, που περιλαμβάνει άλλα 10  χωριά  τις  περιοχής,  η  τοπική  εφα το 2012 έχει κυριξει αρχαιολογικό χώρο. Ιδιοκτήτης θέλει στο διώροφο σπίτι 120τμ., που είναι το 1958 να κάνει κάποιες εργασίες που επιτρέπονται με ΕΕΔΜΚ, ώστε να μην πέσει κανένα κεραμίδι η σοβας στο κεφάλι. Του είπα ότι πρέπει πρώτα να το τακτοποιήσει σαν προ του 75 και μετά να βγάλουμε ΕΕΔΜΚ. Αλλά επειδή είναι πάνω από 100τμ. για να το τακτοποιήσει χρειάζεται 2 χρόνια περίπου μέχρι να πάρει την έγκριση από το ΥΠΠΟ. Και επειδή μάλλον θα έχει λήξει ο ν.4495 του βρήκα άλλη λύση. Να αγοράσει κράνη και προστατευτικά για αυτόν και τα παιδιά του και να κυκλοφορούν ετσι.

Αν είναι μόνο αρχαιολογικός χώρος ...... Κάνεις αίτηση σε Εφορεία Αρχαιοτήτων (ΕΦΑ) η οποία το διαβιβάζει στο Τοπικό . Η απόφαση του τοπικού διαβιβάζεται μέσω της ΕΦΑ στο ΥΠΠΟ. Σε ερώτημά μου για το ίδιο θέμα που έχει διαβιβαστεί ήδη στο ΥΠΠΟ ( 2 μήνες  μόνο  !! από την ημέρα υποβολής της αρχικής αίτησης στην ΕΦΑ )  , για το τι έπεται : μου απάντησαν ότι εφόσον  υπάρχει θετική εισήγηση  από το Τοπικό , μάλλον δεν θα περάσει από άλλη επιτροπή του ΥΠΠΟ και θα υπογραφεί άμεσα από τον Υπουργό . Την τελική απάντηση πάντως την περιμένω 2 βδομάδες .

Edited by venezia
Διόρθωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Για τις περιπτώσεις που εξαιρούνται κατά το άρθρο 10 από την έγκριση ΥΠΠΟ, αλλά περνάνε από την επιτροπή που περιγράφει (κατ 1-4 και παραβάσεις αρθ-81), τι κάνουμε; Χρησιμοπιούμε τις επιτροπές του αρθ-12 + τους 2 έξτρα (αρχαιολόγο και ΥΠΠΟ). Υπάρχει κάτι τέτοιο ή στον αέρα είναι αυτά;

Έχω και εγώ περίπτωση όπου εφάρμοσα την παρ.1 για όλο το άρθρο 116 (εύλογα, συμφωνώ με τον August), αλλά μου ζητήσανε στην Νεωτέρων να την ανοίξω πάλι την δήλωση (όταν κατέθεσα φάκελο για μια περιτοίχιση. Μου εξήγησαν ότι δεν έχει σημασία τι λέει ο 4495 ακριβώς γιατί είναι κακοδιατυπωμένος. Δεν πολυασχολήθηκα και συμφώνησα σε πρώτη φάση να καταθέσω φάκελο για έγκριση και βλέπουμε, καθώς η τακτοποίηση αφορούσε άλλο ένα πεζούλι (αναβαθμό μεγαλύτερο από 80εκ.)

Θα δω πώς θα καταλήξει και το δικό μου και ενημερώνω.

Link to comment
Share on other sites

Όσων αφορά σε αρχαιολογικούς νόμους, σύμφωνα με μία εγκύκλιο (ΥΠΠΟ/ΚΑΣ/Φ17/152/9109/19.01.2010) του ΥΠΠΟΑ. όλα τα θέματα τακτοποιήσεων σε αρχαιολογικούς χώρους με 116 παρ.9 (υπάρχει μία διαφωνία!!!! για ιστορικούς και φυσικού κάλλους τόπους, τους οποίους δεν τους θεωρούν αρμοδιότητας τους, περιμένουν να μεταβιβασθούν οι αρμοδιότητες στις υπηρεσίες Νεωτέρων) περνάνε από το τοπικό συμβούλιο όλες οι περιπτώσεις, ενώ ότι είναι άνω των 100μ2 αποστέλνεται στην ΔΙΠΚΑ για υπογραφή από τον Υπουργό.

Αν είναι αυθαίρετα σε κυρηγμένο μνημείο μέσα σε αρχαιολογικό χώρο τότε, ζητούνται απόψεις από την ΕΦΑ, και η τακτοποίηση συνεχίζεται από την Νεωτέρων ή την Δ/νση (αρθ.116 παρ.9 και αρθ 117 παρ.9.)

Οι Νεωτέρων δεν εφαρμόζουν την ίδια τακτική.....Δεν έχουν μεταβίβαση αρμοδιοτήτων τυπικά και ενεργούν κατά το δοκούν ανά περιοχή. 

Για συναρμοδιότητα ΥΠΕΝ με ΥΠΠΟΑ τα συμβούλια είναι πολλά ανάλογα με την περίπτωση.

Edited by αρτ
διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σε οικισμό με εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο ο οποίος το 1980 χαρακτηρίστηκε ως τοπίο ιδιαίτερου φυσικού κάλλους και ιστορικός τόπος, εκδόθηκε το 1993 οικοδομική άδεια για την ανέγερση διώροφης κατοικίας με υπόγειο και στέγη. Κατά τη φάση της κατασκευής ξεμπαζώθηκε χώρος του υπογείου κάτω από τη βεράντα του ισογείου και επιπλέον ανυψώθηκε η στέγη και δημιουργήθηκε ένας ακόμη όροφος, χωρίς όμως να υπάρχει υπέρβαση του επιτρεπόμενου ύψους. Οι παραπάνω επεκτάσεις έχουν επιφάνεια < 100τ.μ. Επιπλέον έγινε αλλαγή χρήσης του υπογείου από αποθήκη σε κατοικία.

Επειδή έχω μπερδευτεί με όλα αυτά, θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου δώσει τα φώτα του ως προς τη διαδικασία που χρειάζεται να ακολουθήσω για την υπαγωγή στο 4495.

Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.