Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Παρ. 9 και 10 - Αυθαίρετα σε αρχαιολογικό, ιστορικό χώρο και άμεσο περιβάλλον μνημείων


Recommended Posts

eirini003

Ακολουθείς τις διαδικασίες του Α.116....: Υποβάλεις αίτηση για θετικές γνωμοδοτήσεις  (κύριος είδε πότε θα τις πάρεις με τις καθυστερήσεις απαντήσεων του ΥΠΠΟ !!! )  ... σε Νεωτέρων-Τοπικού Συμβουλίου- ΥΠΠΟ και ΜΕΤΑ κάνεις αίτηση υπαγωγής .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, venezia said:

eirini003

Ακολουθείς τις διαδικασίες του Α.116....: Υποβάλεις αίτηση για θετικές γνωμοδοτήσεις  (κύριος είδε πότε θα τις πάρεις με τις καθυστερήσεις απαντήσεων του ΥΠΠΟ !!! )  ... σε Νεωτέρων-Τοπικού Συμβουλίου- ΥΠΠΟ και ΜΕΤΑ κάνεις αίτηση υπαγωγής .

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι υπάρχει κατά τύχη κάποιος θεσσαλονικη που ολοκλήρωσε έγκριση από αρχαιολογία ΚΑΙ Νεωτέρων ? (νομίζω η Νεωτέρων θα είναι η πιο αυστηρή) να μας πει συγκεκριμένα τι του ζήτησαν και πόσο χρόνο του πήρε? και τί κάνει η Νεωτέρων μετά το ΤΣΜ (Τοπικό) τα στέλνει στο ΥΠΠΟ ή τα υπογράφει?

Το ότι τα συζητάμε μόλις 17 μήνες μετά την έναρξη ισχύος του 4495 ενώ ταυτόχρονα γίνεται πλήθος τακτοποιήσεων συμβολαίων μεταβίβασης κλπ ασχολίαστο. 

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

steve100

Οι περιοχές αρχαιολογικού ενδιαφέροντος εντάσσονται στο άρθρο 116;

Στο ΑΡΘΡΟ 116 παρ. 9

 

Στο παρακάτω link ο νόμος με ενημερώσεις

https://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/841

Edited by venezia
Διορθωση αρθρου
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι.Ενώ έχω ανεβάσει το πόρισμα της επιτροπής στα αρχεία της δήλωσης, πάω να πατήσω υποβολή και μου βγάζει αυτό: αν ξέρει κάποιος τι είναι τα σχετικά αιτήματα που λέει ας μου πει παρακαλώ...

Η δήλωση δεν πληροί τα παρακάτω κριτήρια: Για την προώθηση της δήλωσης, απαιτείται να επισυναφθεί στα «Αρχεία» η έγκριση της αρμόδιας Επιτροπής και να υποβληθεί σχετικό αίτημα -

άκυρη η ερώτηση, είναι στη καρτέλα αιτήματα σχετικό αίτημα που πρέπει να ανεβάσεις....

Edited by sissy_arch
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε περίπτωση αυθαιρέτου κατοικίας 70 τμ ανά όροφο του 1960, η τοπική ΕΦΑ που πήγα τον φάκελο μου είπε δεν τακτοποιείται επειδή είναι > 100τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν, steve100 said:

Σε περίπτωση αυθαιρέτου κατοικίας 70 τμ ανά όροφο του 1960, η τοπική ΕΦΑ που πήγα τον φάκελο μου είπε δεν τακτοποιείται επειδή είναι > 100τ.μ.

Αν δεν είσαι σε ζώνη Α, κακώς απάντησαν αυτό.

Να εφαρμόσεις επακριβώς τη διαδικασία του άρθρου 116, παρ.9.β. Φαντάζομαι ότι είσαι κατηγορία 5.

Ποιά η τοπική ΕΦΑ ;

Link to comment
Share on other sites

Το όριο των 100 τμ. αφορά στο διαχωρισμό των αρμοδιοτήτων των περιφερειακών υπηρεσιών. Κάτω από 100 αρμόδια είναι η περιφερειακή υπηρεσία (ΕΦΑ) και πάνω από 100 η αρμοδιότητα παραμένει στον υπουργό Πολιτισμού (ΥΠΠΟΑ/ΑΤΝΕΚΕ/115620/350 - ΦΕΚ 1255Β/5.4.2018 - άρθρο 1, παρ.Α.32).

Επομένως στην περίπτωσή σου η ΕΦΑ έπρεπε να δηλώσει αναρμόδια και να διαβιβάσει την αίτησή σου στις κεντρικές υπηρεσίες (όργανα του υπουργού). Εκεί θα εξετασθεί ...

 

υγ. εφόσον είσαι κατηγορία 2 ακολουθείται η διαδικασία της παρ.9α και όχι αυτή της παρ.9β ... με αρμόδια συμβούλια αυτά του άρθρου 50 του ν.3028/2002.

Edited by kan62
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.