Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Παρ. 9 και 10 - Αυθαίρετα σε αρχαιολογικό, ιστορικό χώρο και άμεσο περιβάλλον μνημείων


Recommended Posts

1 ώρα πριν, johnjohn1 said:

Συνάδελφοι καλημέρα,

Εντός παραδοσιακού οικισμού (Κάτω των 2000 κατοίκων) έχω αυθαίρετες κατασκευές καθ' υπέρβαση της οικοδομικής άδειας. Οι αυθαίρετες κατασκευές είναι Κατηγορίας 5 καθώς η υπέρβαση δόμησης είναι άνω του 40%.

Επειδή το άρθρο 116 δεν είναι αρκετά ξεκάθαρο:

 

1.Πρέπει να περάσει από επιτροπή της αποκεντρωμένης διοίκησης ή όχι? 

2.Αν πρέπει να περάσει  θα γίνει αποδεκτή η τακτοποίηση? Καθώς η υπέρβαση δόμησης είναι άνω του 40%? Το αν υπάρχει ή όχι οικοδομική άδεια παίζει ρόλο?

 

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

δες και το τελευταιο αρχειο του ΤΕΕ Πελοπονησου [νομιζω το νο 87]

εχει 4-5 απαντησεις για το 116.

εδω

https://www.teepelop.gr/2907/afthereta/erotisis-apantisis-n-41782013/

 

 

1 ώρα πριν, sissy_arch said:

Σε αυτές τις ερωταπαντήσεις, στην ερώτηση 9, και ενώ μιλάει για διατηρητέο μνημείο, απαντάει και παραπέμπει στο 116, ενώ βάσει νόμου θα έπρεπε να πάει με το 117. Γιατί?

Ότι νάνε γίνετε χαμός.... Εντωμεταξύ το άρθρο 116 πόσες φορές έχει τροποποιηθεί. Δεν μπορώ να το βρώ συγκεντρωτικά. Επιπλέον για αυτή την παράγραφο τι έχετε να πείτε? Μιλάει για περιπτώσεις οι οποίες δεν έχουν καθόλου οικοδομική άδεια?

image.png.f2f6b47e1ca3f6ce0c44baf5a439206d.png

 

 

Edited by johnjohn1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταλαβαίνω το εξής;

1/1/2005κηρύσσεται π.οικισμος. τότε έχεις αυθαίρετο εξ ολοκλήρου 80τμ.    έστω μεγ.δόμηση από σ.δ. 100

5/5/2007: έχεις 140τμ. αυθαίρετα.--->τακτοποιείς γτ είσαι μέσα

                    έχεις 150τμ. αυθαίρετα--->απαγορεύεται γτ υπερβαίνεις το 40% ενός συντελεστή (σδ στο παραδειγμά μου)

                    έχεις γάλα---->φτιάξε κρέμα γιώτ..ς..

Αυτό καταλαβαίνω εγώ. Γενικά υπάρχει ένας πολυ εξειδικευμένος αλγόριθμός για να καταλάβουμε αν τακτοποιούμε και πως....

Εμένα θα μου πείτε για διατηρητέο τελικά με ποιό άρθρο πάμε???

Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2019 at 1:32 ΜΜ, johnjohn1 said:

Συνάδελφοι καλημέρα,

Εντός παραδοσιακού οικισμού (Κάτω των 2000 κατοίκων) έχω αυθαίρετες κατασκευές καθ' υπέρβαση της οικοδομικής άδειας. Οι αυθαίρετες κατασκευές είναι Κατηγορίας 5 καθώς η υπέρβαση δόμησης είναι άνω του 40%.

Επειδή το άρθρο 116 δεν είναι αρκετά ξεκάθαρο:

 

1.Πρέπει να περάσει από επιτροπή της αποκεντρωμένης διοίκησης ή όχι? 

2.Αν πρέπει να περάσει  θα γίνει αποδεκτή η τακτοποίηση? Καθώς η υπέρβαση δόμησης είναι άνω του 40%? Το αν υπάρχει ή όχι οικοδομική άδεια παίζει ρόλο?

Το 40% αναφέρεται σε εξ ολοκλήρου αυθαίρετες κατασκευές και όχι σε υπέρβαση ποσοστού νόμιμης άδειας κατά τη γνώμη μου.Άρα θα μπορούσες να ενταχθείς στο νόμο .

Έτσι όπως είναι διατυπωμένα τα άρθρα  αφήνουν πολλές ασάφειες ....:confused:

Link to comment
Share on other sites

Και να ζητήσω κι εγώ βοήθεια για κατηγορία 5 σε τόπους που έχουν διπλό χαρακτηρισμό

Σύμφωνα με το 116 και τις 3 παρακάτω παραγράφους  :

2. Στις διατάξεις του παρόντος υπάγονται αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις των κατηγοριών 2 έως 5 του άρθρου 96 που βρίσκονται σε παραδοσιακό οικισμό κάτω των πέντε χιλιάδων (5.000) σύμφωνα με τα εξής: .......

9.α) Αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις κατηγορίας 1, 2, 3 και 4 του άρθρου 96, ... σε τόπους που έχουν διπλό χαρακτηρισμό (όπως παραδοσιακός οικισμός και ιστορικός τόπος) .... τακτοποιούνται .....

9. β) Αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις κατηγορίας 5 του άρθρου 96 σε αρχαιολογικούς χώρους, ιστορικούς τόπους και στο περιβάλλον μνημείων που προστατεύονται με τις διατάξεις του ν. 3028/2002, εξαιρουμένων των ζωνών Α' με την επιφύλαξη της περίπτωσης θ' της παραγράφου 2 του άρθρου 89, καθώς και αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις κατηγορίας 1, 2, 3, 4 και 5 του άρθρου 96 και πολεοδομικές παραβάσεις της παραγράφου 3 του άρθρου 81 στο περιβάλλον Μνημείων Παγκόσμιας Κληρονομιάς, εξαιρουμένων των ζωνών Α' με την επιφύλαξη της περίπτωσης θ' της παραγράφου 2 του άρθρου 89, τακτοποιούνται μετά από έγκριση του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού με την εξής διαδικασία: .....

Το ερώτημα  μου:

Έχω διώροφη κατοικία 46 μ2/όροφο προ ΄55 σε παραδοσιακό οικισμό  - και  ιστορικό τόπο  < 5.000

Αυθαίρετη ισόγεια προσθήκη 29 μ2 κάλυψε όλον τον ακάλυπτο του οικοπέδου ( Οικόπεδο Ε= 75,00 μ2 ) . εχω υπέρβαση μόνο κάλυψης > 40%  και όχι δόμησης

Η παράγραφος 9.α  μου απαγορεύει την υπαγωγή  ??? , όταν η παρ.2 και η 9.β μου το επιτρέπουν ?..:confused:

 

Edited by venezia
Διόρθωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

από το ερώτημα σου καταλαβαίνω ότι το διώροφο είναι προ 55, άρα νομίζω είναι οκ...η αυθαίρετη προσθήκη του πότε είναι?

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, sissy_arch said:

από το ερώτημα σου καταλαβαίνω ότι το διώροφο είναι προ 55, άρα νομίζω είναι οκ...η αυθαίρετη προσθήκη του πότε είναι?

Προσθήκη ισογείου το 1982.

Το ερώτημα : με ποία επιφάνεια υπολογίζω την υπέρβαση του 40% ?

Δες και το προηγούμενο post όπως το συμπλήρωσα..

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα υπολόγιζα το 40% με βάσει τους ισχύοντες όρους δόμησης ή του 82 εκεί ή τώρα, ανάλογα τι με συμφέρει.

Εγώ καταλαβαίνω ότι κατ.5 σε διπλοχαρακτηρισμένα δε γίνεται. Τώρα, αν απλά ξεχάστηκε να προστεθεί ή δε ξέρω γω τι άλλο...πάντα ισχύει το ότι δεν απαγορεύεται επιτρέπεται...?

άρα αφού δεν αναφέρεται ρητά ότι απαγορεύεται η υπαγωγή κλπ κλπ κλπ...θα μπορούσες να προχωρήσεις. βέβαια να πει και ο νομικός μας τη γνώμη του 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να εφαρμόζεις ταυτόχρονα το 9α και το 9β. Η περίπτωσή σου ανήκει μόνο στο 9β ως μεγάλη αυθαιρεσία σε χώρο δικαιοδοσίας του υπουργού Πολιτισμού. Η γνώμη του ΥΠΕΝ παρέλκει. Υπάρχει σχετική νομολογία ...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, kan62 said:

Δεν μπορεί να εφαρμόζεις ταυτόχρονα το 9α και το 9β. Η περίπτωσή σου ανήκει μόνο στο 9β ως μεγάλη αυθαιρεσία σε χώρο δικαιοδοσίας του υπουργού Πολιτισμού. Η γνώμη του ΥΠΕΝ παρέλκει. Υπάρχει σχετική νομολογία ...

Δηλαδή Kan62 , μπορώ να κάνω ΄την υπαγωγή κατηγορίας  5  σύμφωνα με την 9β ? και δεν υποβάλω δικαιολογητικά στην επιτροπή του παλιού άρθρου 12

αλλά υποβάλω τα δικαιολογητικά μόνο στην επιτροπή του ΥΠΠΟ ( όταν αυτή συσταθεί ή στην υπάρχουσα επιτροπή η οποία λέει ότι έχει τις αρμοδιότητες μέχρι νεωτέρας....)

Σωστά ?

 

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις κανονικά την αίτηση υπαγωγής με το 9β.

Δεν υπάρχει θέμα κάποιας επιτροπής, πηγαίνεις με κατευθείαν αίτηση στις υπηρεσίες του ΥΠΠΟ (αυτές εξετάζουν κάτω από το πλέγμα των αρμοδιοτήτων τους) :

Ακολουθεί η υποβολή αιτήσεως του ενδιαφερομένου προς την αρμόδια υπηρεσία του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού, που συνοδεύεται από τα δικαιολογητικά της παραγράφου 4 του παρόντος άρθρου. Εν συνεχεία, εξετάζεται η δήλωση υπαγωγής του ενδιαφερομένου και εκδίδεται απόφαση έγκρισης ή μη του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού, ύστερα από αιτιολογημένη γνώμη του αρμοδίου Συμβουλίου.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.