Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Παρ. 9 και 10 - Αυθαίρετα σε αρχαιολογικό, ιστορικό χώρο και άμεσο περιβάλλον μνημείων


Recommended Posts

Και αν η απάντηση του ΥΠΠΟ  είναι εν όλω ή εν μέρει αρνητική , τι γίνεται μετά ? Ποια η τύχη της δήλωσης ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Συνολικά αρνητική, τότε δεν υπάρχει υπαγωγή.

Μερικά αρνητική είναι στις περισσότερες περιπτώσεις όπου ορίζονται εργασίες προσαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Από αρχές Σεπτεμβρίου έχω κάνει αίτηση υπαγωγής στο 9α στην περιφερειακή υπηρεσία,

έχουν περάσει οι 60 μέρες δεν έχουν γνωμοδοτήσει και ακόμα ψάχνουν να βρουν που θα το στείλουν καθώς δεν έχουν συσταθεί οι 7μελής.

Είμαι άτυχος γιατί αν ήμουν στο 9β θα ήξεραν ότι θα έπρεπε να το στείλουν στο τοπικό συμβούλιο μνημείων το οποίο όμως έχει να συνεδριάσει από τον Ιούνιο.

Ο ιδιοκτήτης ζει στο εξωτερικό και πιστεύει ότι τον δουλεύω χοντρά.........  

Link to comment
Share on other sites

On 28/11/2019 at 7:22 ΜΜ, lazyboy said:

Από αρχές Σεπτεμβρίου έχω κάνει αίτηση υπαγωγής στο 9α στην περιφερειακή υπηρεσία,

έχουν περάσει οι 60 μέρες δεν έχουν γνωμοδοτήσει και ακόμα ψάχνουν να βρουν που θα το στείλουν καθώς δεν έχουν συσταθεί οι 7μελής.

Είμαι άτυχος γιατί αν ήμουν στο 9β θα ήξεραν ότι θα έπρεπε να το στείλουν στο τοπικό συμβούλιο μνημείων το οποίο όμως έχει να συνεδριάσει από τον Ιούνιο.

Ο ιδιοκτήτης ζει στο εξωτερικό και πιστεύει ότι τον δουλεύω χοντρά.........  

Εάν είναι αρμοδιότητα Υπηρεσίας Νεωτέρων Μνημείων το στέλνεις σε αυτούς για να γνωμοδοτήσουν , σύμφωνα με την παρακάτω παράγραφο του 9α ... Ακολουθεί η υποβολή αιτήσεως του ενδιαφερομένου προς την αρμόδια υπηρεσία του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού ....

Ερμηνεύοντας το νόμο δεν λέει πουθενά ότι οι υφιστάμενες επιτροπές του ΥΠΠΟ θα αλλάξουν , για μένα εξακολουθούν να γνωμοδοτούν οι ίδιες που γνωμοδοτούσαν και πριν την τροποποίηση του 116 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα, 

εντός Α ζώνης αρχαιολογικού χώρου έχει κατασκευαστεί αποθήκη - γεώτρηση 25μ2 απο το έτος 1970 (πολύ πρίν τη κήρυξη του αρχαιολογικού χώρου). Πρέπει και σε αυτή τη περίπτωση να περάσω απο επιτροπή ή επειδή είναι πρίν την κήρυξη μπορώ να το αποφύγω?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, Gschoinas said:

Καλημέρα, 

εντός Α ζώνης αρχαιολογικού χώρου έχει κατασκευαστεί αποθήκη - γεώτρηση 25μ2 απο το έτος 1970 (πολύ πρίν τη κήρυξη του αρχαιολογικού χώρου). Πρέπει και σε αυτή τη περίπτωση να περάσω απο επιτροπή ή επειδή είναι πρίν την κήρυξη μπορώ να το αποφύγω?

ευχαριστώ

Σε κάθε περίπτωση εντός Αρχαιολογικού χώρου απαιτείται έγκριση .

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος για τακτοποίηση  στον Πειραιά (ιστορικό κέντρο και αρχαιολογικός χώρος) ποια διαδικασία ακολουθώ και συγκεκριμένα σε ποιες υπηρεσίες απευθύνομαι ?

1) Από ότι έχω καταλάβει πάω στην επιτροπή της παρ. 2 λόγω ιστορικού κέντρου. Αυτή η επιτροπή τι είναι ?? Το ΣΑ ? Η νεοτέρων μνημείων ? Η εφορεία αρχαιοτήτων ή κάτι άλλο ??

Πρέπει να απαντήσει εντός 15 ημερών ? 

2) Πρέπει επίσης να πάω και με παρ.9α στην ανάλογη υπηρεσία του ΥΠΠΟ ? Ποια είναι πάλι αυτή ? Η νεοτέρων ? Η εφορεία αρχαιοτήτων ? Αυτή πρέπει να απαντήσει εντός 60 ημερών ?

3)......Είναι σοβαρά πράγματα αυτά ?!! Γιατί να τα κάνει κάποιος όλα αυτά και να μην ολοκληρώσει την τακτοποίηση του χωρίς να ενημερώσει κανέναν ? Ποιος θα τον βρει και πως ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Βγήκε επιτέλους η απόφαση της επιτροπής της αρχαιολογίας. Το σύστημα για να πάω σε υπαγωγή με την επιλογή ΜΕ επιτροπή διατηρητέου με παραπέμπει να κάνω ηλεκτρονικό αίτημα αφού ανεβάσω την απόφαση της επιτροπής στα "Αρχεία". Το έχει κάνει κάποιος? Ξέρει αν ελέγχουν κάτι?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, johnjohn1 said:

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Βγήκε επιτέλους η απόφαση της επιτροπής της αρχαιολογίας. Το σύστημα για να πάω σε υπαγωγή με την επιλογή ΜΕ επιτροπή διατηρητέου με παραπέμπει να κάνω ηλεκτρονικό αίτημα αφού ανεβάσω την απόφαση της επιτροπής στα "Αρχεία". Το έχει κάνει κάποιος? Ξέρει αν ελέγχουν κάτι?

Επιλέγεις Αιτήματα και στο πεδίο που ανοίγει επιλέγεις ανάλογα . Όταν το αίτημα γίνει δεκτό από το σύστημα ανεβάζεις στα δικαιολογητικά την θετική απόφαση Επιτροπής.

image.png.c680923f5d2954ba29d308838e298699.png

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.