Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Παρ. 9 και 10 - Αυθαίρετα σε αρχαιολογικό, ιστορικό χώρο και άμεσο περιβάλλον μνημείων


Recommended Posts

Όταν θα αρχίσει η υποχρέωση της επιτροπής να εξετάσει (κατά το Μάϊο), μπορεί και να έχει συσταθεί αυτή.

Τα ΣΑ συγκροτούνται τώρα. Τα πρόσθετα μέλη του ΥΠΠΟ μπορεί να έχουν οριστεί μέχρι τότε. Όλες πλέον οι συνεδριάσεις των ΣΑ θα γίνονται με τηλεδιάσκεψη οπότε μάλλον θα οριστούν μέλη των κεντρικών υπηρεσιών για όλη την Ελλάδα. Αν δεν "προλαβαίνουν" όλα τα παραπάνω, θα ισχύσει η αναστολή προθεσμιών του Covid_19 ...

Όλα αυτά φαίνονται από τις δηλώσεις σε έγγραφο του ΥΠΕΝ και από το ξεκαθάρισμα των αρμοδιοτήτων του ΥΠΠΟ :

 

11.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας!

Έχω περιπτώσεις προς τακτοποίηση που είναι σε Natura, σε ΖΟΕ, σε ιστορικό τόπο, σε αρχαιολογική ζώνη.

Προφανώς στους ιστορικούς τόπους και στις αρχαιολογικές ζώνες περνάμε από την αρμόδια επιτροπή.

Η ερώτησή μου είναι πότε επιλέγουμε το "προστατευόμενη περιοχή" στα φύλλα καταγραφής;
Μόνο όταν πρόκειται για εντός Natura και ΖΟΕ ή και εντός ιστορικών τόπων και αρχαιολογικών ζωνών;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τσεκάρεις αν υπάρχει ΠΔ με συγκεκριμένους όρους δόμησης. Αυτό γιατί τα όρια των ιστορικών τόπων έχουν "ξεχειλώσει" για παράδειγμα, όταν το ΠΔ που έδινε όρους δόμησης είχε άλλα όρια. Οι κατά τόπους εφορείες μπορούν να διευρύνουν τις ζώνες προστασίας τους, αλλά δεν έχουν αρμοδιότητα να τροποποιήσουν τα ΠΔ. Όπως διατυπώνεται ο νόμος, θες ζώνες προστασίας με ΠΔ όρων δόμησης, όχι γενικά ζώνες προστασίας. Αλλά ναι, μπαίνουν και οι ιστορικοί τόποι κλπ...

Link to comment
Share on other sites

On 27/4/2020 at 3:33 ΜΜ, domerg87 said:

Καλησπέρα σας!

Η ερώτησή μου είναι πότε επιλέγουμε το "προστατευόμενη περιοχή" στα φύλλα καταγραφής;

Μόνο όταν πρόκειται για εντός Natura και ΖΟΕ ή και εντός ιστορικών τόπων και αρχαιολογικών ζωνών;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Με την υπάρχουσα ασαφή νομολογία μάλλον είναι πολύ δύσκολο κάποιος να σου δώσει πλήρη και τεκμηριωμένη απάντηση . Προσωπικά εγώ επιλέγω μόνο τις περιοχές Natura και ΖΟΕ .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα να ρωτήσω αν από τον Μαίο του 2019 μέχρι σήμερα είχε ποτέ συσταθεί επιτροπή της π. 9α του άρθρου 116;

Από την αρχαιολογία  μου είπαν ότι θα μου απαντήσουν   και θα γνωμοδοτήσουν χωρίς να περάσει από επιτροπή (πρόκειται για τακτοποίηση σε αυθαιρετες κατασκευές κατηγορίας 2 εντός αρχαιολογικού χώρου κυρηγμένου το 2017 ,  σε όροφο  χωρίς εκσκαφές και υπέβαση ύψους) .  Είναι μετέπειτα δική μου ξεχωριστή υποχρέωση να το καταθέσω σε 7 μελή επιτροπή , όταν και αν συσταθεί;  

Δεν είναι εσωτερική διαδικασία της υπηρεσίας πριν δοθεί απάντηση  να γίνει εσωτερικά η γνωμοδότηση -μετά εξέταση από επιτροπή και τέλος απάντηση γνωμοδότησης στον πολίτη; Ξέρετε αν τους έχει δοθεί η διευκρίνυση για μη απάιτηση επιτρπής αν το κρίνουν;

Αν λάβω επίσημη απάντηση  με θετική γνωμοδότηση μπορώ να προχωρήσω σε ολοκλήρωση υπαγωγής; 

Και αν τελικά πρεπει οπωδήποτε να περιμένω για επιτροπή μπορεί να προχωρήσει η μεταβίβαση;

Ευχαριστώ πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, seleftheria said:

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα να ρωτήσω αν από τον Μαίο του 2019 μέχρι σήμερα είχε ποτέ συσταθεί επιτροπή της π. 9α του άρθρου 116;

Από την αρχαιολογία  μου είπαν ότι θα μου απαντήσουν   και θα γνωμοδοτήσουν χωρίς να περάσει από επιτροπή (πρόκειται για τακτοποίηση σε αυθαιρετες κατασκευές κατηγορίας 2 εντός αρχαιολογικού χώρου κυρηγμένου το 2017 ,  σε όροφο  χωρίς εκσκαφές και υπέβαση ύψους) .  Είναι μετέπειτα δική μου ξεχωριστή υποχρέωση να το καταθέσω σε 7 μελή επιτροπή , όταν και αν συσταθεί;  

Δεν είναι εσωτερική διαδικασία της υπηρεσίας πριν δοθεί απάντηση  να γίνει εσωτερικά η γνωμοδότηση -μετά εξέταση από επιτροπή και τέλος απάντηση γνωμοδότησης στον πολίτη; Ξέρετε αν τους έχει δοθεί η διευκρίνυση για μη απάιτηση επιτρπής αν το κρίνουν;

Αν λάβω επίσημη απάντηση  με θετική γνωμοδότηση μπορώ να προχωρήσω σε ολοκλήρωση υπαγωγής; 

Και αν τελικά πρεπει οπωδήποτε να περιμένω για επιτροπή μπορεί να προχωρήσει η μεταβίβαση;

Ευχαριστώ πάρα πολύ

Ολοκλήρωση υπαγωγής και μεταβίβαση , μπορείς να κάνεις μόνο αν λάβεις θετική γνωμοδότηση από την Αρχαιολογία . Άλλωστε το σύστημα δεν ΄΄προχωράει'' αν δεν ανεβάσεις με αίτημα τη σχετική γνωμοδότηση . Άξιον απορίας όμως είναι το γεγονός ότι η Αρχαιολογία (αρμόδια ΕΦΑ) σου απαντάει ότι θα γνωμοδοτήσουν χωρίς να περάσει από επιτροπή .  Η διαδικασία μέχρι την τροποποίηση του άρθρου ήταν ότι η ΕΦΑ το εισήγαγε στο Τοπικό Συμβούλιο και σου κοινοποιούσε το πόρισμα .  Τα αναφέρω αυτά γιατί στην περιοχή μου η ΕΦΑ δεν γνωμοδοτεί χωρίς και τη σύμφωνη γνώμη του Τοπικού  . Αν όμως άλλαξε η διαδικασία και σου χορηγήσουν σύμφωνη γνώμη τακτοποίησης  , τότε προχωράς με την διαδικασία που προανέφερα .

 

 

 

Edited by venezia
Διόρθωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, venezia said:

Ολοκλήρωση υπαγωγής και μεταβίβαση , μπορείς να κάνεις μόνο αν λάβεις θετική γνωμοδότηση από την Αρχαιολογία . Άλλωστε το σύστημα δεν ΄΄προχωράει'' αν δεν ανεβάσεις με αίτημα τη σχετική γνωμοδότηση . ΣΩΣΤΟ

Άξιον απορίας όμως είναι το γεγονός ότι η Αρχαιολογία (αρμόδια ΕΦΑ) σου απαντάει ότι θα γνωμοδοτήσουν χωρίς να περάσει από επιτροπή .  Η διαδικασία μέχρι την τροποποίηση του άρθρου ήταν ότι η ΕΦΑ το εισήγαγε στο Τοπικό Συμβούλιο και σου κοινοποιούσε το πόρισμα .  Τα αναφέρω αυτά γιατί στην περιοχή μου η ΕΦΑ δεν γνωμοδοτεί χωρίς και τη σύμφωνη γνώμη του Τοπικού  . Αν όμως άλλαξε η διαδικασία και σου χορηγήσουν σύμφωνη γνώμη τακτοποίησης  , τότε προχωράς με την διαδικασία που προανέφερα . ΑΛΛΑΞΕ

 

ΦΕΚ 912Β_2020.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις,

Κάνοντας μία μικρή ανακεφαλαίωση ,αν έχω καταλάβει καλά.

Σε αρχαιολογικό χώρο εντός πόλης με κήρυξη το 2017 (χωρίς άλλο χαρακτηρισμό όπως παραδοσιακός οικισμός) , για περίπτωση αυθαίρετων κατασκευών κατηγορίας 2 που υπάγεται στην παρ.9α τα βήματα είναι :

1-αιτηση στην εφορία αρχαιοτήτων .

2- Σε περίπτωση που γνωμοδοτήσει θετικά με έκδοση διοικητικής πράξης ,

μπορεί η υπαγωγή να προχωρήσει και γίνει μεταβίβαση μόνο με την θετική γνωμοδότηση της αρχαιολογίας;

ή πρέπει να ακολουθήσει και εξέταση από την 7μελή επιτροπή ( και ποιος στέλνει την υπόθεση στην επιτροπή , ο ιδιώτης ή η αρχαιολογία).;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν κάνετε ενέργειες μόνο για τη γνωμοδότηση του ΥΠΠΟ.

Όταν αυτή βγει ίσως και να έχει συσταθεί η επιτροπή του άρθρου 9α του άρθρου 116. Τα ΥΠΕΝ-ΥΠΠΟ δουλεύουν "σκληρά" γι' αυτό ...

Οι σχετικές ενέργειες γίνονται πάντα με επισπεύδοντα τον ιδιοκτήτη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, kan62 said:

Προς το παρόν κάνετε ενέργειες μόνο για τη γνωμοδότηση του ΥΠΠΟ.

Όταν αυτή βγει ίσως και να έχει συσταθεί η επιτροπή του άρθρου 9α του άρθρου 116. Τα ΥΠΕΝ-ΥΠΠΟ δουλεύουν "σκληρά" γι' αυτό ...

Οι σχετικές ενέργειες γίνονται πάντα με επισπεύδοντα τον ιδιοκτήτη.

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση.

Κατά τη γνώμη σας μόνο με τη θετική έγκριση από την αρχαιολογία -ΥΠΠΟ μπορεί να προχωρήσει σε συμβόλαιο μεταβίβασης πριν την έγκριση της επιτροπής ,

( βάση της παρ.  6 να προχωρήσει σε μεταβίβαση πριν την έγκριση σε επιτροπή  και την υποχρέωση ολοκλήρωσης της διαδικασίας να αναλάβει ο νέος κύριος);

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.