Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Παρ. 9 και 10 - Αυθαίρετα σε αρχαιολογικό, ιστορικό χώρο και άμεσο περιβάλλον μνημείων


Recommended Posts

Νέα απόφαση: Ποιοι ασκούν τις αρμοδιότητες των επιτροπών αυθαιρέτων, ΠΕ.ΣΥ.ΠΟ.Θ.Α. κλπ

https://diavgeia.gov.gr/doc/60%CE%9B%CE%A04653%CE%A08-%CE%A14%CE%92?inline=true

Σε συνέχεια της δημοσίευσης του  νόμου 4685/2020 και με νέα απόφαση, ο Υφυπουργός ΥΠΕΝ κ. Οικονόμου όρισε τα όργανα που θα ασκήσουν μεταβατικά τις αρμοδιότητες των ανωτέρω επιτροπών. Δείτε παρακάτω το περιεχόμενο της νέας απόφασης:

Άρθρο 1

Μέχρι τη συγκρότηση των Επιτροπών Εξέτασης Προσφυγών Αυθαιρέτων του άρθρου 17 του ν. 4495/2017, όπως ισχύει, τις αρμοδιότητες που αποδίδονται σε αυτές με την παρ. 4 του ιδίου άρθρου, τις παρ. 2 και 3 του άρθρου 93, του τελευταίου εδαφίου του άρθρου 99 και την παρ. 10 του άρθρου 108 του ιδίου νόμου, ασκούνται από τα ΣΥ.ΠΟ.Θ.Α. Β’ του άρθρου 20 του ν. 4495/2017, όπως ισχύει.

Άρθρο 2

Μέχρι τη συγκρότηση των Περιφερειακών Επιτροπών Προσβασιμότητας του άρθρου 18 του ν. 4495/2017, τις αρμοδιότητες που αποδίδονται σε αυτές, ασκούνται από την Κεντρική Επιτροπή Προσβασιμότητας του άρθρου 19 του ν. 4495/2017, όπως ισχύει.

Άρθρο 3

Μέχρι τη συγκρότηση των ΠΕ.ΣΥ.ΠΟ.Θ.Α. του άρθρου 22 του ν. 4495/2017:

α) τις αρμοδιότητες που αποδίδονται σε αυτά με τις παραγράφους 1 και 2 του άρθρου 23 και την παράγραφο 3 του άρθρου 110 του ιδίου νόμου, όπως ισχύει, ασκούν τα ΣΥ.ΠΟ.Θ.Α. Α΄ του άρθρου 20 του ν. 4495/2017, όπως ισχύει.

β) τις αρμοδιότητες που αποδίδονται σε αυτά με τις παραγράφους 3 του άρθρου 23, όπως ισχύει και την παράγραφο 10 του άρθρου 107 του ν. 4495/2017, όπως ισχύει, ασκούν τα ΣΥ.ΠΟ.Θ.Α. Β΄ του άρθρου 20 του ν. 4495/2017, όπως ισχύει.

Άρθρο 4

Μέχρι τη συγκρότηση της Επιτροπής της παραγράφου 3 του άρθρου 116 του ν. 4495/2017, όπως ισχύει, τις αρμοδιότητες που αποδίδονται σε αυτήν, ασκεί το οικείο Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής (Σ.Α.) του άρθρου 7 του ν. 4495/2017, όπως ισχύει.

Άρθρο 5

Μέχρι τη συγκρότηση της Επιτροπής της παραγράφου 9.α του άρθρου 116 του ν. 4495/2017, όπως ισχύει, τις αρμοδιότητες που αποδίδονται σε αυτήν ασκεί το οικείο Κεντρικό Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής (ΚΕ.Σ.Α., ΚΕ.Σ.Α.ΜΑ.Θ ή ΚΕ.Σ.Α.Α.) του άρθρου 13 του ν. 4495/2017.

Άρθρο 6

Μέχρι τη συγκρότηση της Επιτροπής της παραγράφου 10 του άρθρου 117 του ν. 4495/2017, όπως ισχύει, τις αρμοδιότητες που αποδίδονται σε αυτήν, ασκεί το Κεντρικό Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής (ΚΕ.Σ.Α., ΚΕ.Σ.Α.ΜΑ.Θ ή ΚΕ.Σ.Α.Α.) του άρθρου 13 του ν. 4495/2017.

Άρθρο 7

Η ισχύς της παρούσας απόφασης αρχίζει από τη δημοσίευσή της στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Ο ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ

 

 

 

Edited by venezia
Συμπλήρωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2020 at 6:50 ΜΜ, kan62 said:

Δεν έχουν συσταθεί ακόμη οι επιτροπές. Το μόνο νεώτερο που υπάρχει είναι η παρακάτω παράγραφος στο άρθρο 99 του νομοσχεδίου που ψηφίστηκε χθες. Αναμένουμε ...

α.png

@Kane62 : Άρα για τα διπλοχαρακτηρισμένα της 9α αρμόδιο το  ΚΕΣΑ και όχι Νεωτέρων το Τοπικό Συμβούλιο σύμφωνα με την παραπάνω απόφαση ? Και προκειμένου να γνωμοδοτήσει το ΚΕΣΑ θα πρέπει να υπάρχει και  η γνωμοδότηση από το Τοπικό Συμβούλιο με εισηγήσεις Αρχαιολογίας και Νεωτέρων ?

Edited by venezia
Συμπλήρωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Δημοσιεύτηκε το ΦΕΚ ( 1940/Β/21.05.2020 ) για τις αρμοδιότητες επιτροπών ΥΠΠΟ άρθρων 116 και 117 που ασκούνται από το ΚΕ.Σ.Α.

Και επανέρχομαι με το παραπάνω ερώτημα μου , όσον αφορά την διαδικασία γνωμοδότησης  , διότι σε επικοινωνία με την ΕΦΑ , μου διαμήνυσαν ότι αυτοί θα συνεχίσουν τις διαδικασίες τους με απαίτηση ελέγχου για την υπαγωγή στο νόμο ( με γνωμοδότηση Τοπικού ) , αλλά και υποχρεωτική διενέργεια δοκιμαστικών τομών πριν εισηγηθούν στο Τοπικό !!

No comment...  λόγω αγανάκτησης

Edited by venezia
Διόρθωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοείς 2020...κοίτα, εμένα στην αρχαιοτήτων όταν μου είπαν να σκάψουν (σπιτάκι 30τμ όσο και το οικόπεδο) τους είπα σκάψτε αλλά μετά να πληρώσετε και την επισκευή. δεν έχω ζήτημα. Η έφορος έφυγε νευριασμένη και μπόρεσε τελικά να δει αυτό που θέλει χωρίς να σκάψει...........Πάντως δεν έχω καταλάβει εμείς γιατί διαβάζουμε όλους αυτούς τους νόμους, αφού όπως φαίνεται είμαστε οι μόνοι.....

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, sissy_arch said:

Μάλλον εννοείς 2020...κοίτα, εμένα στην αρχαιοτήτων όταν μου είπαν να σκάψουν (σπιτάκι 30τμ όσο και το οικόπεδο) τους είπα σκάψτε αλλά μετά να πληρώσετε και την επισκευή. δεν έχω ζήτημα. Η έφορος έφυγε νευριασμένη και μπόρεσε τελικά να δει αυτό που θέλει χωρίς να σκάψει...........Πάντως δεν έχω καταλάβει εμείς γιατί διαβάζουμε όλους αυτούς τους νόμους, αφού όπως φαίνεται είμαστε οι μόνοι.....

Το διόρθωσα ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, sissy_arch said:

.....αν σου πουν και τίποτα άλλο ενημέρωσε μας.

 Αν και το έχω ποστάρει και στους παραδοσιακούς   .. αυτή ήταν η απάντηση ΕΦΑ της περιοχής μου :

Μου διαμήνυσαν ότι αυτοί θα συνεχίσουν τις διαδικασίες τους με απαίτηση ελέγχου για την υπαγωγή στο νόμο ( με γνωμοδότηση Τοπικού ) , αλλά και υποχρεωτική διενέργεια δοκιμαστικών τομών πριν εισηγηθούν στο Τοπικό !!

Η αιτιολόγηση είναι ότι δεν μπορεί το ΥΠΕΝ να άρει τις αρμοδιότητες του ΥΠΠΟ και εν πάση περιπτώσει αναμένουν σχετική γνωμοδότηση του δικού τους Υπουργού ....

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο σκέλος είναι σωστή η διαδικασία. Αν δεν μπορεί να γνωμοδοτήσει μόνος του ο έφορος πρέπει να το πάει Τοπικό.

Το δεύτερο σκέλος δεν το καταλαβαίνω. Τι δοκιμαστικές να κάνουν ? Περί τίνος πρόκειται ακριβώς ?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστικές τομές στο έδαφος για να δουν αν έχουν αρχαία..............Είναι αγαπημένη συνήθεια των αρχαιολόγων στις ΕΦΑ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.