Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Παρ. 9 και 10 - Αυθαίρετα σε αρχαιολογικό, ιστορικό χώρο και άμεσο περιβάλλον μνημείων


Recommended Posts

On 8/6/2020 at 7:50 ΜΜ, venezia said:

Η διαδικασία :

Άρθρο 116 παρ. 9.α) Αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις κατηγορίας 1, 2, 3 και 4 του άρθρου 96, καθώς και πολεοδομικές παραβάσεις της παραγράφου 3 του άρθρου 81, σε αρχαιολογικούς χώρους, ιστορικούς τόπους και στο περιβάλλον μνημείων που προστατεύονται με τις διατάξεις του ν. 3028/2002, εξαιρούμενων των ζωνών Α' με την επιφύλαξη της περίπτωσης θ' της παραγράφου 2 του άρθρου 89 του παρόντος, καθώς και σε τόπους που έχουν διπλό χαρακτηρισμό (όπως παραδοσιακός οικισμός και ιστορικός τόπος) τακτοποιούνται κατόπιν γνωμοδότησης του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού με την εξής διαδικασία:
Αρχικά υποβάλλεται στο ηλεκτρονικό σύστημα δήλωση υπαγωγής κατά τα οριζόμενα στην παράγραφο 5 του άρθρου 81 και στις περιπτώσεις α', ι' και ια' του άρθρου 99. Ακολουθεί η υποβολή αιτήσεως του ενδιαφερομένου προς την αρμόδια υπηρεσία του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού, που συνοδεύεται από τα δικαιολογητικά της παραγράφου 4 του παρόντος άρθρου......

εμένα στην τοπική αρχαιολογία, για περίπτωση αυθαιρέτου κατ.5 μου είπαν ότι αφού στείλουν τα δικαιολογητικά κ την αίτησή μου στο τοπικό κ αφού αυτό γνωμοδοτήσει θα πρέπει να ζητήσω κ έγκριση από ΣΑ...ζήσε μαη μου δηλ...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, eirinika said:

εμένα στην τοπική αρχαιολογία, για περίπτωση αυθαιρέτου κατ.5 μου είπαν ότι αφού στείλουν τα δικαιολογητικά κ την αίτησή μου στο τοπικό κ αφού αυτό γνωμοδοτήσει θα πρέπει να ζητήσω κ έγκριση από ΣΑ...ζήσε μαη μου δηλ...

Έγκριση Σ.Α. απαιτείται μόνο για παραδοσιακούς οικισμούς που δεν είναι διπλοχαρακτηρισμένοι και από ΥΠΠΟ. Για τα προστατευόμενα από ΥΠΠΟ εισηγείται η τοπική ΕΦΑ και η ΝΕΩΤΕΡΩΝ και γνωμοδοτεί το αρμόδιο Τοπικό Συμβούλιο του ΥΠΠΟ. Εν συνεχεία υποβάλλεται το αίτημα στην αρμόδια επιτροπή γνωμοδότησης του ΥΠΠΟ που ακόμα εκκρεμεί η συγκρότηση της .. Μέχρι τη σύστασή της , προσωρινά γνωμοδοτεί το ΚΕΣΑ . Τόσο απλά ....τα έχουν νομοθετήσει ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατηγορία 5 αυθαιρέτου σημαίνει διαδικασία της παραγράφου 9β. Δηλαδή κατευθείαν ΥΠΠΟ και εκεί κρίνεται ποιο συμβούλιο θα εξετάσει την υπαγωγή.

Αν η υπαγωγή επιτραπεί τότε υπάρχει ενδεχόμενο να περιέχει εργασίες προσαρμογής του αυθαιρέτου. Τότε για αυτή την εκτέλεση των εργασιών θα χρειαστεί και ΣΑ.

(Η διαδικασία περιγράφεται στην ανάλυση των σχέσεων των συλλογικών οργάνων στις τελευταίες οδηγίες για τα ΣΑ.)

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, kan62 said:

Κατηγορία 5 αυθαιρέτου σημαίνει διαδικασία της παραγράφου 9β. Δηλαδή κατευθείαν ΥΠΠΟ και εκεί κρίνεται ποιο συμβούλιο θα εξετάσει την υπαγωγή.

Αν η υπαγωγή επιτραπεί τότε υπάρχει ενδεχόμενο να περιέχει εργασίες προσαρμογής του αυθαιρέτου. Τότε για αυτή την εκτέλεση των εργασιών θα χρειαστεί και ΣΑ.

(Η διαδικασία περιγράφεται στην ανάλυση των σχέσεων των συλλογικών οργάνων στις τελευταίες οδηγίες για τα ΣΑ.)

Kan62 από που προκύπτει ότι τα αρμοδιότητας ΥΠΠΟ εξετάζονται από Σ.Α. και όχι από ΚΕΣΑ ?  , έχω χάσει κάτι , έχει βγεΙ νεώτερη Υ.Α. ? Από την τελευταία Υ.Α. 43729/460/1.05.20 άρθρο 4  , τα Σ.Α. γνωμοδοτούν μόνο για παραδοσιακούς .

Άρθρο 4
Μέχρι τη συγκρότηση της Επιτροπής της παραγράφου 3 του άρθρου 116 του ν. 4495/2017, όπως ισχύει, τις αρμοδιότητες που αποδίδονται σε αυτήν, ασκεί το οικείο Συμβούλιο
Αρχιτεκτονικής (Σ.Α.) του άρθρου 7 του ν. 4495/2017, όπως ισχύει.

Άρθρο 5
Μέχρι τη συγκρότηση της Επιτροπής της παραγράφου 9.α του άρθρου 116 του ν.4495/2017, όπως ισχύει, τις αρμοδιότητες που αποδίδονται σε αυτήν ασκεί το οικείο
Κεντρικό Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής (ΚΕ.Σ.Α., ΚΕ.Σ.Α.ΜΑ.Θ ή ΚΕ.Σ.Α.Α.) του άρθρου 13 του ν.4495/2017

edit

Ψάχνοντας για νεώτερη Υ.Α. βρήκα το παρακάτω

https://diavgeia.gov.gr/doc/6ΧΓΩ4653Π8-ΕΨ4?inline=true

 

Edited by venezia
Συμπλήρωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, venezia said:

Kan62 από που προκύπτει ότι τα αρμοδιότητας ΥΠΠΟ εξετάζονται από Σ.Α. και όχι από ΚΕΣΑ ?

Είπα εγώ ποτέ κάτι τέτοιο ; Ξαναδιάβασε τι είπα, όλες οι διαδικασίες έχουν στάδια ... το ΣΑ εμπλέκεται σε δεύτερο στάδιο, μόνο για τις εργασίες προσαρμογής και σύμφωνα με το σκεπτικό που περιγράφεται στις ΤΟ για τα ΣΑ και συγκεκριμένα στις παρ. 2 και 3 του άρθρου 7 (ΦΕΚ 313Β/20).

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, kan62 said:

Είπα εγώ ποτέ κάτι τέτοιο ; Ξαναδιάβασε τι είπα, όλες οι διαδικασίες έχουν στάδια ... το ΣΑ εμπλέκεται σε δεύτερο στάδιο, μόνο για τις εργασίες προσαρμογής και σύμφωνα με το σκεπτικό που περιγράφεται στις ΤΟ για τα ΣΑ και συγκεκριμένα στις παρ. 2 και 3 του άρθρου 7 (ΦΕΚ 313Β/20).

Διάβασα προσεκτικά τι είπες , Θα μου επιτρέψεις να έχω μια διαφορετική ερμηνεία ( μπορεί και λανθασμένη ) για την εφαρμογή των διατάξεων επιτροπών αυθαιρέτων και Σ.Α. επειδή και η Υ.Α. 43729/460/11.05.20 είναι μεταγενέστερη του ΦΕΚ 313Β/20:

Οι παρ. 2 και 3 του άρθρου 7 (ΦΕΚ 313Β/20) αναφέρονται στις διαδικασίες έκδοσης οικοδομικών αδειών βάσει των άρθρων 29 - 30 του
ν. 4495/2017 και όχι στις τακτοποιήσεις αυθαιρέτων . Το σκεπτικό του νομοθέτη των παραγράφων αυτών ( και ειδικά της παρ. 3 ) είναι να διευκρινισθούν οι αρμοδιότητες του κάθε φορέα που γνωμοδοτεί για έκδοση διοικητικής πράξης και να ξεκαθαρίσει τις περιπτώσεις όπου π.χ. για την έκδοση οικ. αδείας σε παραδοσιακό και ιστορικό τόπο γνωμοδοτούν Νεωτέρων και Σ.Α. και παρατηρείται το φαινόμενο να υπάρχουν διαφορετικές 2 γνωμοδοτήσεις . ( Έχω υποστεί τέτοια περίπτωση παλαιότερα σε έκδοση Ο.Α. Το θέμα έφτασε από την ΥΔΟΜ μέχρι την αποκεντρωμένη γιατί είχε ΄΄μπλοκάρει΄΄ η άδεια . Αν με ρωτήσεις πως βγήκε η άδεια : με 2 διαφορετικές γνωμοδοτήσεις και εκτελέστηκε με την γνωμοδότηση Σ.Α. )

Υ.Γ.

Φαντάζεται κανείς τι θα συμβεί στην περίπτωση που η οποιαδήποτε επιτροπή αυθαιρέτων επιβάλει εργασίες προσαρμογής και το Σ.Α. έχει διαφορετική γνώμη και προτείνει διαφορετική προσαρμογή .
 

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουμε τέτοια φαινόμενα πρέπει να υλοποιούνται οι εργασίες προσαρμογής της κας Παπαδοπούλου Π.. όπου αναφέρει ρητώς:

Γκρέμισ’ τα, γκρέμισ’ τα όλα πια Γκρέμισ’ τα, γκρέμισ’ τα σκληρή καρδιά

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, sissy_arch said:

Αν έχουμε τέτοια φαινόμενα πρέπει να υλοποιούνται οι εργασίες προσαρμογής της κας Παπαδοπούλου Π.. όπου αναφέρει ρητώς:

Γκρέμισ’ τα, γκρέμισ’ τα όλα πια Γκρέμισ’ τα, γκρέμισ’ τα σκληρή καρδιά

Πολύ πετυχημένο , καιρό είχα να γελάσω έτσι .  LOL 🤣

Edited by venezia
Διόρθωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.